Thymesia inceleme

OverBorder Studio tarafından geliştirilen ve Team17 tarafından yayınlanan Thymesia, Alchemy’nin yanlış kullanımı nedeniyle veba bulaşmış bir krallıkta geçen en son Souls-like türü bir oyundur. Güçlü kasvetli bir atmosfere ve ilginç bir sanat tarzına sahip bu zorlu oyunda ilerlemek istiyorsanız, iyi bir hafızaya ve hızlı reflekslere ihtiyacınız olacak.

Thymesia inceleme

Vebaya neyin sebep olduğu ve muhtemelen nasıl tedavi edileceği ile ilgili tüm cevapları elinde tutabilen, ancak hafıza kaybı yaşayan bir ajan olan Corvus olarak oynuyorsunuz. Kaybedilenleri geri kazanmaya çalışmak için hayatınızda meydana gelen olayları yeniden canlandırmak için hafızanıza dokunmanıza yardımcı olan çocuksu bir melek tarafından yönlendiriliyorsunuz.

Ne yazık ki Corvus’un tüm anıları, sizi öldürmeye çalışan vebadan mutasyona uğramış düşmanlarla grotesk ve kafa karıştırıcı bir mimariye sahip görünüyordu. Sizi öldürmek isteyen herkesin yanı sıra, olanları bir araya getirmenize yardımcı olan, düşmanlardan damla şeklinde veya yok edilebilir öğelerde gizlenmiş bilgi parçacıkları vardır.

Kendinizi bu tür bir hikayeye kaptırmamak gerçekten zor olacak çünkü dövüş sistemi, beyinsel dikkatinizin çoğunu ustalaşmaya yönlendirecek ve vebaya neyin neden olduğu üzerinde çalışacak çok az şey bırakacak. Ama ne olursa olsun, hikayenin gelişmesine yardımcı olmak için bu labirent benzeri seviyelerin her biri hakkında tüm bilgileri bulmayı hedefliyorsunuz.

Thymesia-1

Thymesia oynanış

Dövüş, oldukça karmaşık olmasına rağmen, açıkça bu oyunun en iyi kısmı. Beni yanlış anlamayın, grafikler etkileyici ve oyunun animasyonu ve hissi çok hızlı ama en çok öne çıkan yanı dövüş. Souls-like bir oyun olduğundan daha önce bahsetmiştim ve bunun nedeni tanıdık unsurların olması. Ancak, burada dayanıklılık ölçer yoktur, böylece kalbinizin içeriğine göre veya yine de tokatlanana kadar koşabilir ve kaçabilirsiniz. Ancak bunun oyunu çok kolay hale getirdiğini düşünmeyin, çünkü blok da yok. Burada savunmanız yalnızca bir kaçma ve savuşturmadır.

Thymesia-2

O zaman oyunun vur ve hamle türünde bir oyun olacağını düşünenler için, sadece kısmen haklısınız. Bunun nedeni, düşmanın biri kanama hasarı ve diğeri gerçek hasar için olmak üzere ikili bir sağlık ölçere sahip olmasıdır. Yaptığınız herhangi bir standart saldırı, düşmanın sağlık çubuğunun bir kısmını beyazdan yeşile çekerek kanamasına neden olur. Yeşilken, özel pençe saldırınızla saldırmanız ve ardından düşmanın sağlığını azaltan kanama hasarını ortadan kaldırmanız gerekir. Standart saldırılarınız yalnızca kanama hasarına neden olur ve tek başına bu saldırıyla yere serilemez. Pençe saldırısı yalnızca kanama hasarını ortadan kaldırabilir ve düşmanın normal sağlık çubuğuna neredeyse hiçbir şey yapmaz.

Thymesia-3

Sahip olduğunuz bir başka ilginç hareket de veba silahı. Bu silahlar, savaştığınız düşmandan emdiğiniz şeylerdir. Pençe saldırısı düğmesini basılı tutarak, düşmanın kanama hasarını azaltan ve ayrıca tek kullanımlık bir saldırı için silahlarının bir kopyasını çalan bir hamle pençe saldırısı yaparsınız. Düşmanların çeşitli silahları var, bu yüzden yararlı bulduğunuzu görmek için tüm çeşitleri çalmak ilginç. Ayrıca, düşmanlar, kullanımı enerji gerektiren ayrı bir saldırı olarak bir veba silahı atamanıza izin veren silah beceri toplamalarını düşürme potansiyeline sahiptir. Ayrıca, sınırlı sayıda sahip olduğunuz ancak çoğu düşmana neredeyse hiç zarar vermediği için düşmanın özel saldırılarını bozmak için kullanılan bir menzilli tüy saldırınız var.

Thymesia-4

Seviyenizi yükseltmek, becerilerinizle oynamak veya sahip olduğunuz iksirleri değiştirmek için fenerlerin üzerine oturabilirsiniz. Bir işarete her oturduğunuzda, tüm düşmanlar yeniden doğar, bu yüzden onları akıllıca kullanmanız gerekir. Ayrıca yendiğiniz her düşman, bir işarete ulaştığınızda biriktirdiğiniz ve yeterince sahip olmanız koşuluyla seviye atlamak için kullandığınız deneyimi düşürür. Seviyelendirme, size istatistikleri iyileştirme ve mevcut beceriler arasından seçim yapma şansı verir. Seviyedeki daha zorlu düşmanlardan bazılarını varsayılan yaparsanız, iksirlerinizi de yükseltebilirsiniz. Yükseltme yaptığınızda aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok beceri vardır. Bir beceri yolunun amacınıza yardımcı olmadığını düşünüyorsanız, bunları kaldırabilir ve beceri puanlarınızı başka bir yere yeniden tahsis edebilirsiniz. Bir işarete ulaşmadan önce ölürseniz, tüm deneyim büyük bir damlada kaybolur. Bir işarette yeniden doğduğunuzda, öldüğünüz yeri bulmanız ve bu deneyimi, kayıp bir anı olarak almanız gerekecek. Yine de bir boss savaşına girmeden önce bunu bir uyarı olarak almak güzel olurdu.

Thymesia-5

Bir boss’u yendikten sonra, hafızanızı geri kazanmanıza yardımcı olması için ihtiyacınız olan çekirdeği bırakırlar ve böylece şimdiki zamanda kendinize geri götürülürsünüz. Artık hafızanızın diğer bölümlerine erişebilirsiniz, bu da oyunun bir sonraki seviyesi anlamına gelir. Ancak, sizi aynı haritanın farklı bir bölümünde başlattığı için biraz mülayim olan bazı yan görevler için aynı seviyeye geri dönebilirsiniz ve yan görevi boss olmadan bitirmek için ya bir şey bulmanız ya da bir şeyi öldürmeniz gerekir. Diğer seviyeler, kana bulanmış bir kütüphane veya ara sıra sera ile harabeye dönmüş bir kale ile ürkütücü ve labirent gibidir.