No Place Like Home inceleme

No Place Like Home, Chicken Launcher’ın kıyamet sonrası çiftçilik simülatörüdür. Awaken Realms tarafından yayınlandı. Oyunda amacımız, dünyayı ya da bir kısmını kurtarmaya çalışmaktır. No Place Like Home’un iyi bir döngüsü var. Tekrarlayıcı olması deneyime engel değil, aksine oyunun zevkli hale gelmesine yardımcı oluyor. Çöpleri süpürmekten, ekip biçmekten veya tavuklarıma takmaları için başlık bulmaktan hiç yorulmadım.

No Place Like Home inceleme

Kulağa şok edici gelse de, gelecekte insanlık Dünya’yı yok etti ve muhtemelen süreci yeni bir gezegende tekrarlayabilmemiz için Mars’a kaçtı. Çiftliğini kargaşa içinde bulan Ellen olarak oynuyorsunuz. No Place Like Home, büyükbabasına ne olduğunu yavaş yavaş öğrenirken çiftliği kurallara uygun hale getirirken maceralarını takip eden bir oyundur. Yıkılmış bir Dünya’nın ortamı çekici.

No Place Like Home’daki olay örgüsünün kalbi, esasen gizemli bir hikayedir. Kahramanı Ellen Newland’ın kirli ve çöplerle dolu bir dünyanın yukarısındaki bir uzay istasyonunda oturup, Mars’ta yeni bir yaşam için harap olmuş gezegenden ayrılma sırasını beklemesiyle başlar. Ancak Ellen, ayrılmadan önce büyükbabasına ve çiftliğine son bir ziyaret yapmaya karar verir.

Vardığında, her yer çöp yığınlarıyla kaplı, büyükbabasından hiçbir iz ve ona bir tür gizemli görev için ayrıldığını bildiren yürüyüş teçhizatlı bir tavuk bulur. Tavuk konuşur, doğal olarak. O andan itibaren Ellen, kayıp akrabasının izini sürebilir ve yerini belirlemeye çalışabilir. NPC’ler takip edilecek ipuçlarını ortaya koyacaktır. Yeterince basit bir hikaye, ancak yeterince olay örgüsü var ve biraz ilgi uyandıracak kadar iyi bir şekilde anlatılıyor.

no-place-like-home-1

No Place Like Home oynanış

Ellen, kayıp büyükbabasını bulmak için sadece onu takip etmekle kalmayıp, ilerlemek için gereken parayı elde etmek amacıyla terk edilmiş çiftliğiyle ilgilenmek zorundadır. No Place Like Home’dan başlayarak, çiftliğe gitmeden önce size işlerin nasıl yürüdüğüne dair temel mekaniği resimli olarak gösteren bir öğretici sunulur. Ellen, oyundaki iki hayati alete, büyük bir matkap ve son derece güçlü bir vakum paketine sahip olarak durum için donanımlı. Bunlarla, çöp yığınlarını hurdaya ayırmak mümkündür, bu sadece ileriye giden yolu açmakla kalmaz, aynı zamanda çiftlikte bir geri dönüşüm makinesine yüklenip inşaat malzemelerine dönüştürülebilir.

no-place-like-home-2

Vaktinizi harcayacağınız şeylerin büyük bir kısmı çöpleri temizlemekle geçecek. Bir yığına yaklaşın, parçalayın ve içindekileri emdirin. Kulağa çok fazla heyecan verici aktivite gibi gelmeyebilir, ancak yığınların yeniden ortaya çıkmaması, alanları temizlemek ve başlangıçta çirkin görünen bir manzarayı güzel bir manzaraya dönüştürmek konusunda tuhaf bir tatmin duygusu veriyor. Tamamladığınız birçok görev, dünyadaki belirli özellikleri de geri yükleyecek ve yenileyecektir; bu, öğe ödülleri yetersiz kaldığında bile bir tatmin noktasına ulaşacaktır.

Dünya çapında ilerleme, bir yolu temizleyerek, ekipmanı yükselterek, haritanın etrafındaki kafeslerde bulduğunuz hayvanları serbest bırakarak ve çöp toplamaya karşı büyük bir kan davası varmış gibi görünen robotik örümceklere benzeyen düşmanları yok ederek yapılır. Savaş oldukça basit ve biraz hantal. Koşarken etkili bir şekilde saldıramazsınız, bu yüzden kaçınılmaz olarak bir düşmana koşmak ve onu parçalanana kadar size etkili bir şekilde saldıramayacağı bir açıdan tokatlamak gelir. Daha sonra düşmanlar, vakumlanması gereken zırh gibi karmaşıklık seviyeleri ekler, ancak herhangi bir şeyin gerçek bir tehdit oluşturması nadirdir.

no-place-like-home-3

Temel mekaniğin diğer yarısı olan çiftlik, operasyon üssünüzdür. İlerleme için belirli mahsullerin üretilmesi gerektiğinden göz ardı edilemeyecek ayrılmaz bir parçadır. Kar için özel yetiştirilen mahsul da vardır. Ekinleriniz, bir koruma makinesine atılabilir, orada bir süre çalkalanacak ve oyunun para birimini verecek, ancak bazı tüccarlar satın almak için paranın yanı sıra bir tür ürün de isteyerek, ilerlemenizi çiftçilik ilerlemenize bağlayarak, bu da sırayla dünyanın geri kalanından çıkarabileceğiniz tohumlarla çevrilidir.

no-place-like-home-4

Mahsul ekiminin yanı sıra hayvanlar da var. Pek çok yönden, oyunun kaprisli cazibesinin en iyi ortaya çıktığı yer burasıdır. Hayvanlar, onları dünyada kurtararak, onlara bir ev inşa ederek ve çiftliğinize gelip yaşamaları için sevdikleri bir gıda maddesini vererek elde edilir. Yeni arkadaşınıza isim verebilir, ona farklı şapkalar giydirebilir ve hatta size olan yakınlığını artırmak için partiler ve piknikler düzenleyebilirsiniz. Tavuk sürünüzün onlara bir disko topu vererek dans pistini parçalamasını izlemek, nadiren gülümsemeye neden olur. Çok takdir edilen küçük dokunuşlar ve detaylara dikkat var.

No Place Like Home ses ve grafik

No Place Like Home’daki görselin ana çıkarımı muhtemelen ‘sevimli’ olacaktır. Hayvanlar yuvarlak ve düğme gözlerine sahipler. Binalar, bir konsept ve çevre sanatçısının yaparken çok eğlendiği açık bir şekilde renkli, ilginç asimetrik modellerdir. Düşmanlar bile oyuncak pazarını ele geçirebilecekmiş gibi görünüyor.

Grafikler tamamen gösterişli değildir, ancak ekranda uçabilen gevşek nesnelerin sayısı göz önüne alındığında, oldukça iyiydi. Sanat yönetmenliği ve ressam tarzı ona çok yakışmış. Kirli bölgelerin kahverengileri ve grileri arasında çok tatmin edici bir karşıtlık var ve etrafınızı temizlerken yerini gür yeşillere ve mavilere bırakıyor.

Ses çok iyi çalışıyor. Müzik parçaları göze çarpmıyor ve etkileyici bir şekilde akılda kalıyor, birkaç tanesi oyunu kapattıktan bir süre sonra kafamda dolaşıyor. Ses efektleri de iyi bir iş çıkarıyor gibi görünüyor.

no-place-like-home-5

No Place Like Home, tekrar oynamak isteyen oyuncular için her şeyin kilidini açan ve planlar açılırken işleri mahvetmek yerine oyuncunun tam olarak istedikleri gibi bir çiftlik inşa etmeye odaklanmasına izin veren Yaratıcı Modu içerir. Buradaki tek sorun, yükseltmeler için maceraya atılmanın genel oyunun oldukça büyük bir bölümünü oluşturmasıdır, bu nedenle her şey parmaklarınızın ucundayken, çiftçilik yönleri uzun süre sizi meşgul edecek kadar derin olmayabilir.

No Place Like Home’un cazibesine ve samimiyetine en azından biraz da olsa hayran kalmamak zor ve rahatlatıcı ve nihayetinde tatmin edici bir deneyim bekleyebilirsiniz. Geliştiriciler, gelecekteki güncellemelerde özellik eklemeye devam etmek istediklerini açıkça belirttiler, bu nedenle büyümesi ve gelişmesi için kesinlikle yer var.