Gerda: A Flame in Winter inceleme

Gerda: A Flame in Winter’da Danimarka’nın küçük Tinglev kasabasında yaşayan bir hemşire olan baş karakter Gerda’yı oynuyorsunuz. 2. Dünya Savaşı’nın zirvesindeyken Naziler kasabasını işgal edince dünyası alt üst olur. Mütevazı bir geçmişe sahip uysal bir kadın olan Gerda, Nazi tehdidini aşmak ve sevdiklerini kurtarmak için zekasını ve sosyal bağlarını kullanmalıdır.

Gerda: A Flame in Winter inceleme

Gerda: A Flame in Winter, birinci şahıs nişancı veya gerçek zamanlı bir strateji oyunundan ziyade point-and-click türü tıklama bazlı bir macera oyunu olarak, çoğu modern İkinci Dünya Savaşı video oyunu temsilinden biraz farklı. Burada çatışma yok ama bu, Gerda: A Flame in Winter’ın ilginç bir oynanışa sahip olmadığı anlamına gelmez. Gerda, yolculuğu boyunca, diyalog seçeneklerinden belirli zamanlarda ziyaret edilecek yerleri seçmeye kadar sayısız karar alacaktır. Çok sayıda dallanma yolu ve sonu olduğunu iddia eden birçok oyunun aksine, bu oyunda yaptığınız seçimlerin hikaye ve onun çeşitli sonuçları üzerinde gerçek bir etkisi vardır.

Dürüst olmak gerekirse, beni Gerda: A Flame in Winter’a beni gerçekten çeken şey buydu: yol boyunca yaptığınız her seçimin ve eylemin ağırlığı ve önemi. Diğer sivillerle görünüşte yüzeysel karşılaşmalar daha sonra farklı fırsatlara ve hikayelere yol açabilir. Aynı şey, her bir alanı dikkatlice keşfetmek için de söylenebilir. Mütevazı bir biblo veya atılmış bir kağıt, daha sonra beklenmedik sırları açığa çıkarabilir. Hiçbir şeyi hafife almayın ve verdiğiniz her cevaba dikkat edin. Küçük bir nazik jest veya başkaldırı, oyunun olaylarını büyük ölçüde değiştirebilir.

Gerda’nın belirli durumlardaki başarısı veya başarısızlığı büyük ölçüde insanların ona ne kadar güvendiğine bağlıdır. Hollandalılar, Almanlar, İşgal ve Direniş ile olan iyilik sıralamasını sürekli olarak izlemeniz gerekecek. Gerda: A Flame in Winter’da karşılaşılan neredeyse her NPC’nin bir noktada hikaye için bir tür önemi vardır. Biriyle her konuştuğunda, ekranın sağ tarafında güven düzeylerini gösteren bir sekme belirir. Başlangıçta herkesi yatıştırmaya ve onlara duymak istediklerini düşündüğüm şeyi söylemeye çalıştım, ancak bunun en iyi hareket tarzı olmadığını çabucak keşfettim.

gerda-a-flame-in-winter-1

Gerda: A Flame in Winter oynanış

Dediğim gibi, her seçimin oyundaki olaylar üzerinde bir etkisi var. Bir Alman askerine yardım etmek, Hollanda halkının içerlemesine neden olurken, Direniş üyeleri için bahaneler uydurmak, İşgali size karşı güvensiz yapabilir. Bir kişiye yardım etmeyi kabul etmek, başka birine yardım etme fırsatınızı ortadan kaldırır. Gerda: A Flame in Winter’daki her karşılaşmayı başlı başına bir bilmece haline getiren hiçbir karar hafife alınmamalıdır.

gerda-a-flame-in-winter-2

Her bölümün sonunda Gerda, günlüğünde az önce meydana gelen olayları özetleyecek. Bu olduğunda, Gerda’nın etrafında olup bitenler hakkında nasıl hissettiğini seçme seçeneği size kalır. Neyi seçtiğinize bağlı olarak, Gerda’ya Merhamet, İçgörü veya Zekâ konularında bir yetenek puanı verilecektir. Belirli diyalog seçeneklerinin kilidini açmak veya geçmek için her kategoride belirli miktarda puana ihtiyacınız olacak. Bazen biriyle konuşurken bir kategoride eksik puanlarınız varsa, tüm hikaye vuruşlarını kaybedebilirsiniz.

Yetenek puanlarınız, çeşitli karakterlerle etkileşim kurarken de çok önemlidir. Wit, Gerda’nın rakiplerini alt etmesine izin vererek harikalar yaratırken, Merhamet bazı durumlarda başkalarının ona güvenmesine yardımcı olur. Bazı noktalarda Gerda, Şans Rulosu seçeneğini açan özellikle zor bir etkileşime sahip olacak. Şans Rulosu, sahip olduğu yetenek puanına, o karaktere olan güven düzeyine ve konuşmadan önce elde etmiş olabileceği göreve özgü bilgilere bağlı olarak başarı olasılığı ile bir zar atışı olarak sunulur.

gerda-a-flame-in-winter-3

Diyalog seçeneklerinde dikkatli bir şekilde gezinmesine ek olarak, Gerda ara sıra kendini daha gergin senaryoların içinde bulacaktır. Gerda’nın keşfedilmeden ve/veya başarısız olmadan önce bir görevi gerçekleştirmek veya bilgi edinmek için sınırlı bir süreye sahip olacağı birkaç zamana dayalı bölüm vardır. Aynı konsept, oyun boyunca başka şekillerde de yeniden paketlenir. Bu örnekler, bir binanın etrafında gizlice dolaşırken çok fazla gürültü yapmamayı ve ekibinizin bir görev sırasında aşırı heyecanlanmasını önlemeyi içerir. Bu bölümlerin her birinde ince farklılıklar vardır, ancak temel kavram aynıdır. Şahsen, bunların sağladığı ek gerilimi ve normal diyaloga dayalı oyundaki kesintiyi sevdim.

gerda-a-flame-in-winter-4

Gerda: A Flame in Winter ses ve grafik

Merak uyandıran anlatımının yanı sıra Gerda: A Flame in Winter’ın öne çıkan bir diğer yönü de sanat tasarımı. Bu, özellikle başlangıçta benim için biraz etkileyiciydi. Karakter modelleri çok basit. Oyunun tamamı, etkileşimli bir yağlı boya tablo oynuyormuşsunuz gibi hissettiriyor. Bununla birlikte, karakterler hareketsizken bu etkinin çok daha inandırıcı olduğunu itiraf etmeliyim. Gösterişli filtrenin altındaki ilkel animasyonlar, karakterler hareket ettiğinde çok daha belirgindir. Başlangıç seviyeleri, çoğunlukla geceleri küçük alanlarda uzun sohbetlerden oluştuğu için güzelliklerini çok fazla sergileme şansına sahip değiller. Bununla birlikte, oyun bir kez açıldığında ve manzaraları tam olarak görebildiğinizde, gerçekten güzel olabilir.

gerda-a-flame-in-winter-5

Ayrıca, ortalama oyununuzdan çok daha bastırılmış olan ses tasarımına da hak vermek zorundayım. Gerda’nın derinlemesine düşünme anlarında sunduğu tek seslendirme içten ve inandırıcıdır. Melankolik film müziği oyunun kasvetli tonuna uyuyor. Gerda: A Flame in Winter’da aşırı epik veya abartılı hiçbir şey yok, ancak (çoğu durumda) tek piyano kullanımını oldukça uygun buldum. Zihninizin herhangi bir noktada nasıl hissettiğini ifade eden yalnız bir parçası gibi.