iPhone’da kayıtlı WiFi şifreleri görme

iPhone ve iPad, bağlandığınız Wi-Fi ağlarının tüm anahtarlarını hatırlar, bunları Ayarlar'dan bu şekilde kontrol edebilirsiniz.

Apple’ın iOS ve iPadOS işletim sistemleri ile çalışan iPhone ve iPad cihazlarında kayıtlı Wi-Fi parolalarını görmek ve paylaşmak için çok hızlı ve kullanışlı bir seçeneğimiz var.

Artık bağlı olduğumuz aynı ağa bağlanmak isteyen başka bir iPhone veya iPad’e yakın olduğumuz zaman, cihazımızda anahtarı paylaşmak için bir bildirim göreceğiz. Peki ya Wi-Fi şifresini Apple dışı cihazlarla paylaşmak istersek? iPhone’daki Wi-Fi şifresini Android telefon veya Windows bilgisayarla paylaşmak istersek?

Bu durumda, iOS 16 ile birlikte iOS işletim sistemine eklenen çok kullanışlı bir işlevimiz var. Ayarlara sadece birkaç dokunuşla iPhone veya iPad’imizin bağlı olduğu Wi-Fi ağının şifresini ve daha önce bağlantığımız Wi-Fi ağlarının şifresini görebiliriz. Böylece iPhone veya iPad’inizde kayıtlı Wi-Fi şifresini öğrenebilirsiniz.

Cihaz ayarlarında bulunan bu fonksiyon, hem bağlı olduğumuz Wi-Fi ağının hem de iPhone veya iPad’imizin bir noktada bağlandığı tüm Wi-Fi ağlarının şifresini görmemizi sağlar. Cihaz tüm bu şifreleri hatırlar ve kontrol edebilirsiniz.

iPhone veya iPad’de Wi-Fi şifresini nasıl görebilirim?

iPhone veya iPad’inizin o anda bağlı olduğu Wi-Fi’nin şifresini öğrenmek istiyorsanız şu adımları izleyin:

  1. iPhone veya iPad’de Ayarlar > Wi-Fi bölümüne gidin.
  2. Bağlı olduğunuz Wi-Fi ağının yanında “i” bulunan daireye dokunun.
  3. Parola üzerine dokunun.
  4. Parolayı görebilmek ve kopyalayabilmek için Face ID ile kendinizi tanıtın.

iPhone veya iPad’de kayıtlı Wi-Fi ağlarının şifrelerini nasıl görebilirim?

Ancak iPhone veya iPad sadece bağlı olduğumuz Wi-Fi’nin şifresini görmemize izin vermiyor, aynı zamanda bir noktada bağlandığımız tüm Wi-Fi ağlarının şifrelerini de görebiliyoruz.

iPhone ve diğer Apple cihazlarında tüm Wi-Fi ağlarının şifresini görebilmek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir:

  1. iPhone veya iPad’de Ayarlar > Wi-Fi bölümüne gidin.
  2. Sağ üstteki Düzenle’ye dokunun.
  3. Face ID ile kendinizi tanıtın ve bilinen tüm Wi-Fi ağları görünecektir.
  4. Parolasını öğrenmek istediğiniz Wi-Fi ağının “i” harfinin bulunduğu daireye tıklayın.
  5. Görebilmek, kopyalayabilmek veya okuyabilmek için Parola’ya dokunun.

Tüm uyumlu iPhone’larda ve iPad’lerde iOS 16 ve iPadOS 16’dan edinilebilen kesinlikle çok ilginç bir işlevdir. Böylece bilinen herhangi bir Wi-Fi ağının şifresini kolayca kontrol edebilirsiniz.