iPhone ana ekranda arama kaldırma

iPhone için iOS’taki bu değişikliklerden biri, iPhone’un ana ekranına arama düğmesinin eklenmesidir. Arama düğmesini beğenmediyseniz ve ana sayfalarınızı ifade eden “noktaları” tutmayı tercih ediyorsanız, onları geri getirmenin bir yolu olduğunu bilmek sizi memnun edecektir.

Bu kılavuzda, iOS Ana Ekranından Arama düğmesinin nasıl kaldırılacağını ve ana sayfaların nokta görünümüne nasıl dönüleceğini açıklayacağız. Bu, iOS’un tüm yeni özelliklerinden yararlanmaya devam ederken alışık olduğunuz düzene geri dönmenizi sağlayacak çok basit bir işlemdir.

iPhone Ana Ekrandaki Arama düğmesi nasıl kaldırılır?

Apple’ın, tasarım düzeyinde birçok iyileştirme sunmasına rağmen, kullanıcıların iOS yazılımının kullanıcı arayüzünde bu tür bir yeniliğe sahip olmak isteyip istemediklerine karar vermelerine de izin vermesi konusunda oldukça başarılı.

iOS 16’dan itibaren iOS işletim sistemine eklenen Ana Ekrandaki arama düğmesi, dosyaları, uygulamaları, kişileri ve özellikleri saniyeler içinde aramanıza izin verdiği için çok kullanışlıdır. Önceden, bu Spotlight ile Arama düğmesi, bir kullanıcı Ana Ekranı aşağı kaydırdığında ortaya çıkıyordu. Artık, her zaman görünür durumda.

Ancak ayarlarda, iOS’ta gömülü olan Arama düğmesini kaldırabileceğiniz ve Ana Ekranınızda kaç sayfa olduğunu gösteren noktalara geri dönebileceğiniz bir yöntem vardır. iPhone’unuzdaki iOS Ana Ekranından Arama düğmesini kaldırmak istiyorsanız izlemeniz gereken talimatlar şunlardır:

  1. Ana Ekran ayarlarını Ayarlar uygulamasından ilgili menüye giderek değiştirebilirsiniz.
  2. iPhone’da Ayarlar uygulamasına girin.
  3. Ekranı kaydırın ve “Ana Ekran ve Uygulama Arşivi” seçeneğini bulun.
  4. “Ana Ekran ve Uygulama Arşivi” menüsüne girin.
  5. “Ana Ekranda Göster” seçeneğinin önündeki anahtarı etkisizleştirin.

Bu kadar kolay! Bu talimatları doğru bir şekilde izlediyseniz, iPhone’unuzun Ana Ekranına döndüğünüzde, uygulama sayfaları nokta öğesini tekrar göreceksiniz ve Spotlight Arama düğmesi artık görünmeyecek.

Her durumda, parmağınızı ekranda aşağı kaydırarak Spotlight arama düğmesine erişmeye devam edebileceğinizi unutmayın. Ayrıca, Ana ekrandaki noktalara basarsanız, uygulama sayfalarınızı özelleştirme ve gizleme olanağına sahip olursunuz.