iPhone klavye titreşimi açma

iPhone’un klavyedeki dokunsal geri bildirimi, hafif bir titreşimle gerçek bir tuşa basılmasını simüle etmeyi amaçlar. iPhone, bu tür titreşimleri simüle etmenize izin veren oldukça gelişmiş bir titreşim motoruna sahiptir. Bir simgeyi basılı tuttuğumuzda olduğu gibi birçok sistem işlevinde kullanılabilir hale getirdiler ve artık klavyeye de ulaştılar.

Normal bir titreşim değil, başka duyumlara ulaşmayı amaçlayan özel bir titreşimle uğraşıyoruz. Amaç, iPhone’da yazarken klavyedeki gerçek tuşlara basıyormuş gibi görünmesini sağlamaktır. Ve etkisi oldukça ilginç.

Klavyede dokunsal titreşimini etkinleştirme

iOS 16 ile uyumlu olan tüm iPhone’lar, sistemle birlikte geldiği ve herhangi bir kısıtlaması olmadığı için bu özellikle uyumludur. Yani, iOS 16’ya güncelleme yapabildiyseniz, bu işlevi iPhone’unuzda sorunsuz bir şekilde etkinleştirebilirsiniz. Eğer iOS 16’ya sahip değilseniz, aynı yöntemi takip ederek normal klavye titreşimini açabilirsiniz.

iPhone klavyenizin dokunsal titreşimini etkinleştirmek için şu adımları uygulamanız yeterlidir:

  1. iPhone Ayarlarına girin.
  2. Ses ve Dokunuş bölümüne ilerleyin.
  3. Şimdi Klavye Geri Bildirimi üzerine dokunun.
  4. Dokunuş anahtarını açın.
iphone-klavye-titresimi-acma

Bu işlevi etkinleştirerek, iPhone’unuzda bir tuşa her bastığınızda bir titreşim fark edeceksiniz, böylece belirli bir tuşa basıp basmadığınızı öğrenebileceksiniz. Çok ilginç olabilecek bir şey.

Ve sadece basıp basmadığınızı bilmekle kalmaz, aynı zamanda iPhone ile yazarken yeni bir deneyim sunar. Alışabilirsin ya da alışamazsın ama denemeniz gereken bir seçenek. Kullanıldığı takride daha fazla pil tüketebileceği doğrudur, ancak gün içinde çok farkedileceğini düşünmüyorum.

Bu, en iyi yeni iOS 16 özelliklerinden biridir, Apple bunu uzun zaman önce uygulamış olabilir, ancak bu yeni yazılım güncellemesiyle geldi. Açmanızı ve beğenip beğenmediğinizi görmek için birkaç gün denemenizi tavsiye ederim.