Termal macunun yoğunluğu ve viskozitesi önemli midir?

Termal macun, GPU veya CPU gibi donanımları soğutmak için kullanılan soğutma sistemleri için hayati önem taşır. Bu, çipin IHS’si ile soğutucu arasında bir arayüz görevi görerek iletkenliği artırır. Öte yandan, gerekli olduğu gerçeğine rağmen, birçok kişi bunu bilinmeyen bir şey olarak görmeye devam ediyor, tıpkı yoğunluk veya viskozite gibi bazı özellikleri gibi, doğru macunu seçerken önemli bir şey.

Termal macunun yoğunluğu nedir?

Yoğunluk, bildiğiniz gibi, belirli bir alanda bulunan bir malzemenin miktarını (kütle/hacim) ölçen fiziksel bir büyüklüktür. Örneğin, bir kurşun bloğu (Pb), köpük gibi bir malzemeden daha yoğundur, çünkü kurşun köpükten çok daha yoğundur, dolayısıyla yoğunluk değişir. Genel olarak, katılar sıvılardan ve sıvılar gazlardan daha yoğundur.

Bu sadece yüzdürme uygulamaları için önemli değil, aynı zamanda doğru termal macunun seçilmesi gibi diğer birçok faktör için de önemlidir.

Termal macunun viskozitesi nedir?

Termal macun ile çalıştığınızda belirtilen macunun viskozitesini de göreceksiniz. Bazıları diğerlerinden daha sıvıdır ve bunun artıları ve eksileri vardır. Örneğin, daha kalın veya daha yoğun termal macunların çipin yüzeyine yayılması daha zor olabilirken, daha ince veya daha viskoz olanların uygulanması daha kolay olabilir ancak sızıntıyı ve yayılmayı önlemek daha zor olabilir.

Bilimsel viskozite birimi, genellikle Pascal-saniye (Pa-s) veya miliPascal-saniye (mPa-s) olarak ifade edilen metrekare başına Newton-saniyedir. 1 Pa-s = 1.000 mPa-s

Piyasada 300 birimden 1500 birim viskoziteye kadar değişen termal macunlar bulabilirsiniz. Daha önce de söylediğim gibi, çok düşük veya çok yüksek olmak iyi değil. İdeal olan, orta viskoziteye sahip macunlar aramaktır. Yani yüzeye kolay yayılıyor ama çabuk kurumuyor.

Verimliliğinizi nasıl etkilerler?

Bitirmek için, bu faktörlerin termal macunu gerçekten nasıl etkilediğini görmeliyiz. Örneğin:

  • Termal macun alırken yoğunluğunun 3 g/cm³ ile 4 g/cm³ arasında olması önemlidir. Bu, iyi elektrik iletkenliğine sahip bir termal macun ise çevreye sızmasını veya kısa devrelere neden olmasını önleyecektir. Yoğunluğu fazla ise daha sağlam kalacak ve olası kaçakları önleyecektir.
  • Viskozite yoğunluğa bağlı olarak değişir. Yani, daha yoğun bir hamur daha yoğun olurken, daha az yoğun bir hamur daha az viskoz olacaktır. En viskoz olanlar katı gibi davranır, yayılması zordur, ancak düşük viskoziteli olanlardan daha iyi yerleşirler. Viskozitesi düşük olanlar daha önce de söylediğimiz gibi daha çok sıvı gibi davranır. Bu nedenle, ne çok viskoz ne de çok az viskoz olan iyi bir dengeyi aramak gerekir.