South of the Circle inceleme

South of the Circle, 1960’larda hem Antarktika’da hem de Birleşik Krallık’ta geçen ve iki ana kahramanı Peter ve Clara’nın hayatlarını keşfederken Soğuk Savaş’tan aşka kadar bir dizi farklı konuyu ele alan hafif bir anlatı oyunudur. Oyun, kısa ama tatlı deneyimine şaşırtıcı miktarda derinlik katıyor ve jenerik aktıktan çok sonra bile sizin için oyalanacak bir hikaye sunuyor.

South of the Circle inceleme

Hikaye, South of the Circle’ın temel odak noktasıdır ve oyun, hafif bir etkileşimli anlatı niteliğindedir. Oyunu 4 ila 5 saat kadar kısa bir sürede tamamlayabilirsiniz, bu saatlerin çoğu ara sahneleri izleyerek ve bunlarla etkileşim kurarak geçirilir.

Hikaye, Cambridge’de yumuşak huylu bir klimatolog olan Peter’ı ve onun hava durumu kalıpları üzerine çığır açan bir araştırma makalesi yazma girişimini takip ediyor. Peter, hem çok az kişinin katıldığı dersleriyle hem de makalesini tamamlaması için artan bir baskının ortasında olmasıyla kariyeri açısından hedeflerinden uzak.

Peter, Cambridge’de geçirdiği süre boyunca, başka bir akademisyen ve neredeyse her yönden zıt kutup olan Clara ile tanışır. Başarılı dersler veriyor, kendi araştırma makalesini tamamladı, siyasi protestolara katılmak için zaman buluyor ve hatta Peter’ın kendi makalesini tamamlamasına yardım etmeyi teklif ediyor.

South of the Circle 1

Oyunu oynarken, özellikle 1960’larda Cambridge’de erkeklerin işlerine ve fikirlerine herkesten çok daha fazla saygı duyan bir fakültenin ortasında kendine bir yer edinmeye çalışan arka planıyla ilgili olarak, Peter’dan çok Clara’yla doğal olarak ilgilendiğimi fark ettim.

1960’lardaki Cambridge ve beraberinde gelen önyargılar, yine de hikayenin odak noktası değil. Aksine, hikaye, Peter ve Clara’nın birbirlerine karşı yükselen sevgisi, bunun hayatlarının belirli yönlerini karmaşıklaştırma şekli, Peter’ın araştırma makalesiyle mücadelesi, tamamlandığında o makalenin sonuçları ve genel bir Soğuk Savaş paranoya havası arasında bir karışımdır.

İlgi çekici ve takip etmesi kolay bir hikaye. Oyunun sunduğu konuların daha fazlasını daha derinlemesine keşfetmesini diliyorum, ancak yine de, deneyim süresince sizi sıkıca kavrayacak bir hikaye sunarak onu parkın dışına çıkarıyor.

South of the Circle oynanış

Tartışılacak pek bir şey olmadığı için South of the Circle’ın oynanışı hakkında yorum yapmak zor. Oyun, oyuncunun karakterin başının üzerindeki baloncuklarla temsil edilen belirli duygusal tepkiler arasında seçim yapmasından oluşur. Sakin olmak ya da “erkek olmak” ve sorumluluk almak gibi şeyler bunlardan bazılarıdır.

Bu baloncukları görmezden gelirseniz, oyun ne olursa olsun onları başlatma özgürlüğüne sahip olacaktır. Örneğin, sadece bir balonun açıldığı bir durum varsa ve bu seçeneği beğenmediyseniz, bunun yerine sessizliği tercih ederseniz, oyun yine de yanıtı seçmişsiniz gibi devam edecektir.

South of the Circle 2

Hikaye ne olursa olsun ilerlerken yanıtlar kritik derecede önemli gelmiyor. Bunun dışında oyun son derece lineer. Bir ara sahnede araba sürerken, oyun sizin yerinize birçok ayak işini yapar. Karda bir ileri karakola giderken, oyun birkaç kez hafıza geri dönüşleriyle kesiliyor.

Bunlardan döndükten sonra, hedeflediğiniz yere daha da yaklaşıyorsunuz ve bu da sağlamanız beklenen etkileşim miktarını azaltıyor. Peter’ın mahsur kaldığı soğuk yere rağmen, ısınmak veya açlığı savuşturmak gibi takip edilecek hayatta kalma unsurları yoktur.

Araba anahtarları gibi önemli öğeler bir ara sahneden sonra Peter tarafından otomatik olarak alındığından, gerçek bir oyuncu etkileşimi gerekmediğinden, bulmaca çözme veya gerekli keşif yolunda pek bir şey yoktur. Keşfedilecek, bulunacak ve etkileşimde bulunacak bazı öğeler ve bir karnaval atış oyununa katılmak gibi bazı kısa hareket parçacıkları var, ancak beklediğim kadar çok değil.

South of the Circle 3

Diyalog seçenekleri, South of the Circle ile etkileşim kurmanın ana yoludur ve bu seçenekler bazen belirli sonuçları etkiler. Örneğin, Clara için önemli olan bir protestoya katılmakla fikri başkalarına iletmek arasında seçim yapmanız gerektiğinde.

Oyun, önemli bir seçim yaptığınızda, yaptığınız diğer önemli seçimlerin yanında ekranın üst kısmında beliren bir simgeyle bunu size gösterir. Bir bütün olarak, South of the Circle, anlatı boyunca serpiştirilmiş kısa etkileşim fırsatlarıyla daha çok bir “otur ve izle” deneyimidir. Hikayeden ve bir bütün olarak deneyimden ne kadar zevk alsam da, bazen kendimi daha fazlasını yapmayı isterken buldum.

South of the Circle ses ve grafik

Oyunun görsel estetiği, gereksiz ayrıntılarla devasa sahneler oluşturmak yerine yumuşak renkler ve dokular ve ana odak noktalarına odaklanma ile çok güzel. Buna iyi bir örnek, Peter’ın çocukluk yatak odasının olduğu bir ara sahnedir.

Odanın çoğu karanlık olsa da oyuncak askerler veya asılı model uçak gibi etkileşime girebileceğiniz nesnelerin tümü aydınlatılarak sizi onlara doğru çağırır. Özellikle Peter ve Clara’nın seslendirmesi mükemmel ve oyuna sinematik bir hava katmaya gerçekten yardımcı oluyor. Buna hoş bir eşlik eden oyun müziği ve akıllı ses tasarımı da ekleniyor.

South of the Circle 4

South of the Circle temiz ve parlak ve herhangi bir hata veya aksaklıkla karşılaşmadım. Baştan sona sorunsuz bir süreçti ve muhtemelen diğer insanların oyunu oynamasını ve tepkilerini görerek yeniden deneyimlemek isteyeceğim bir oyundu. Bu o kadar güzel bir oyun ve konumlar arasında sık sık geçiş yapma konusunda harika bir hıza sahip.

South of the Circle, daha çok etkileşimli bir film veya hikaye olan bir oyunun harika bir örneği olarak hizmet ediyor ve oyunun anlatısını ne kadar iyi çözdüğü göz önüne alındığında, diğer geliştiricilerin de aynı şeyi yapması için bu alanda çok fazla potansiyel var.

Peter’ın oyun boyunca sahip olduğu geri dönüşlerden ve oyunun bunlar arasında ne kadar güzel geçiş yaptığından gerçekten keyif aldım. Ayrıca, Peter ve Clara arasındaki romantizmin zaman içinde yavaş yavaş gelişmesi ve ikisinin birlikte ne kadar iyi çalışması gerektiğini de sevdim. Mükemmel bir hikaye deneyimi arıyorsanız, South of the Circle’da fazlasıyla var.