Saksıda limon ağacı nasıl yetiştirilir?

Tüm meyve ağaçları arasında limon ağacı evde bakımı en uygun ve kolay olanlardan biridir. Dahası, saksıda mükemmel bir şekilde yetiştirilebilen minyatür limon ağacı çeşitleri vardır, bu nedenle sadece bahçede değil, terasta, balkonda veya verandada da bulundurabilirsiniz.

Ayrıca bir limon ağacı ve portakal çiçekleri açık alanınızı hoş bir aroma ile doldurabilecektir. Ve en iyi yanı, işe yaradığında tariflerinizde ve demlemelerinizde kullanabilmenizdir. Gerçekten lezzetlidir! Bu rehber ile evde bir limon ağacına nasıl bakılacağını keşfedin.

Limon ağacı özellikleri

Bilimsel adı Citrux x limon olan limon ağacı, 5 metre yüksekliğe kadar ulaşabilen yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Rutaceae familyasından uzun ömürlü bir ağaçtır, bu nedenle uygun bakım ile bahçenizde veya terasınızda uzun yıllar dayanabilir. Limon ağacı Asya’dan gelir ve biraz sarımsı renkli ve çok dallı odunsu gövdesi ile karakterize edilir. Yaprakları iri, oval ve parlak yeşil, dipte karakteristik dikenli ve çok aromatiktir. Portakal çiçeği çiçekleri de karakteristik bir aroma yayar.

Limonun birkaç çeşidi vardır, ancak evde saksıda en çok kullanılanı 4 mevsim limon ağacı olarak da bilinen ve soğuk iklimlere çok iyi dayanmasa da tüm yıl boyunca limon vermesiyle bilinen Eureka’dır.

Limon ağacı nerede yetiştirilir?

Bahçede yaygın olarak bulunmasına rağmen limon ağacını saksıda yetiştirmek de mümkündür. Aslında, meyvelerinin ve güzelliğinin tadını çıkarmak istiyorsanız ve soğuk bir iklimde yaşıyorsanız, -3 °C’nin altındaki sıcaklıkları desteklemediği için onu dondan korumanın en iyi yolu olacaktır. Aslında, limon ağacını yetiştirdiğiniz iklim, gelişmesi için çok önemlidir. Limon ağacı için ideal sıcaklık 17 ila 28 °C arasındadır, bu nedenle bahçeye dikerseniz ılıman bölgeler için mükemmel bir ürün olacaktır. Ancak bölgenizde hava daha soğuksa ve saksıda saklıyorsanız, onu her zaman daha korunaklı bir yere koyabilir veya ağacı sıcak tutan bir battaniye veya muşamba ile kaplayabilirsiniz.

Limon ağacı nereye koyulur?

Limon ağacının ihtiyaçlarından biri de yaprakların kurumasını engelleyen nemli ve hafif havadır. Bu nedenle, onları bir saksıya koysanız bile, günde 6 ila 8 saat doğrudan ışık alabilecekleri bir yere koymak en iyisidir. Ayrıca cereyandan ve rüzgardan korunmaları gerektiğinden, eğer bir saksıya koyarsanız, daha fazla örtülebileceği duvarların yakınına yerleştirmelisiniz.

Limon ağacının toprağı

Limon ağacının gelişmesi için koşullardan biri, toprağın su basmaması için iyi drenaja sahip bir alt tabaka seçmenizdir. Bu nedenle, hafif asidik bir pH’a sahip ve organik madde açısından zengin, yarı hafif bir alt tabakaya ihtiyacınız olacaktır. Sulu meyveler için veya narenciye için özel bir alt tabaka kullanabilirsiniz. Kökleri çok fazla manipüle etmeden limon ağacı substratını her iki veya üç yılda bir yenileyin.

Gübreye gelince, limon ağacı gelişmeye devam etmek ve lezzetli meyvelerini vermek için periyodik dozlarda organik maddeye ihtiyaç duyar. Yıl boyunca, özellikle sıcak aylarda, solucan humusu veya limon ağaçları için özel bir gübre uygulayabilirsiniz.

Limon ağacı ne zaman ve nasıl sulanır?

Su, limon ağacı yetiştiriciliğinin ana gereksinimlerinden biridir, çünkü alt tabakada çok fazla neme ihtiyaç duyar, çünkü kuraklığa tolerans göstermez. Bu nedenle ideal olan yaz aylarında, özellikle sıcaklıklar 30°C’yi aşarsa gün aşırı su sağlamaktır. Yılın geri kalanında hava durumuna bağlı olarak bir veya iki kez yapmanız yeterli olacaktır.

Limon ağacını suladığınızda, çok zararlı olacağı için toprağı su basmamaya özellikle dikkat etmeniz gerekecek.

Limon ağacını budamak

Budama limon ağacının en önemli yönlerinden bir diğeridir, böylece istediğimiz şekle bürünür ve gereğinden fazla büyümez. Diğer meyve ağaçları gibi limon ağacı da ilk yıllarda istenilen şekli vermesi için formasyon budamasına ihtiyaç duyar. Ardından, her mevsim bakım budaması yapmanız gerekecek, istenmeyen yönlerde büyüyen dalları ve kötü durumda olanları ortadan kaldıracaksınız. Işığın tüm dallara geçmesi için tacı biraz temizlemeyi de ortadan kaldırır.

Limon ağacını budamak için en uygun zaman, yoğun soğuğun geçtiği, ancak büyüme mevsiminin henüz başlamadığı kış sonu ve yaz başıdır.

Tohumdan limon ağacı nasıl yetiştirilir?

Evde limon ağacı yetiştirmenin avantajlarından biri de tükettiğiniz bir limonun çekirdeklerinden kendiniz yapabilmenizdir. Yapmanız gereken ilk şey, tohumları hidratlamak için 3 saat boyunca su dolu bir kaba koymak.

Yüzeye çıkanları atın ve dibe inenleri kullanın. Kurutun, yaklaşık 30 cm çapında bir tencere alın. Mineral ve bitkisel besinlerce zengin %75’lik toprağı dökün, tohumu yerleştirin ve üzerini örtene kadar çakılla örtün.

İlk sürgünlerin görünmesi yaklaşık 15 gün sürecektir. Fide yaklaşık 15-20 cm’ye ulaştığında daha büyük bir saksıya veya bahçeye dikebilirsiniz. En iyi seçenek pişmiş toprak veya taştır, ısıyı emen ve alt tabakayı daha çabuk kurutan plastik olanlardan kaçınır.

En yaygın limon ağacı sorunları

Diğer bitkiler ve meyve ağaçları gibi, limon ağacı da unlu bitler, yaprak bitleri veya kırmızı örümcek akarları gibi çeşitli hastalık ve zararlıların saldırısına uğrayabilir, ancak aynı zamanda sulama veya yerleştirme ile ilgili bir sorun olabilir. Belirtilerini kontrol edin ve düzeltin:

  • Limon ağacım limon vermiyor: limon ağacınızın çok soğuk olmadığından, yeterince sulandığından ve yeterli miktarda organik madde ve gübre olduğundan emin olun. İkinci durumda, magnezyum ve fosfor katkısına ihtiyacınız olabilir.
  • Limon ağacımın yaprakları sarı: Bu soruna genellikle besin eksikliği veya haşere neden olur.
  • Limon ağacımın yaprakları buruşuk: En yaygın olanı, limon ağacının madenci böceği vebasından muzdarip olmasıdır. Potasyum sabunu (litre suya %1-2) püskürterek çıkarabilirsiniz.