Into the Radius inceleme

Into The Radius, doğaüstü bir hayatta kalma hikayesini nişancı özelliklerle birleştirir. Uzak Sovyet maden kasabası Pechorsk’ta hiçbir şey eskisi gibi değil. İnsanlar yerine hayalet benzeri yaratıklar, kökünden sökülmüş ağaçlar ve yüzen yapılarla dolu gerçeküstü bir dışlama bölgesinde dolaşıyor. Into the Radius VR oynarken göreviniz, bu kaos içinde hayatta kalmak.

Into the Radius inceleme

Hikaye modu ile CM Games’in oyunu, tek oyunculara yöneliktir. Peki oyunu özel ve hatta belki de özellikle iyi yapan nedir?

Oyuna başladığınızda gizemli bir kazadan kurtulan son kişi olarak, sağlığınıza dikkat ederken tuhaf bölgeyi keşfediyorsunuz. Kısmen parıldayan nabızlarını zamanında tespit edemezseniz, köpüren uzay-zaman anormallikleri sizi ciddi şekilde geri püskürtebilir.

1987’deki hikayeye uygun olarak, dış dünyayla tek bağlantınız tıkırdayan bir bilgisayar. Güvenli üssünüzde, Birleşmiş Milletler Pechorsk Özel Komitesinden (UNPSC) farklı önceliklere sahip görevler alıyorsunuz. İstenirse, birkaç aktif görevi paralel olarak yürütebilirsiniz.

into-the-radius-1

Kazandığınız parayla, çorak arazide daha az göze çarpacak şekilde yeni tüfekler ve dürbün veya susturucu gibi eklentiler alabilirsiniz. Bazen gölgeleri veya siperden koşarak çıkan hayalet şerifleri bile cezbetmeniz gerekiyor. Daha sonra, keşfi ilerletmek için UNPSC’ye güzel fotoğraflar teslim etmelisiniz.

Ancak çoğunlukla, çok fazla düşmanı çekmemek için duvarlar boyunca gizlice ilerlemeniz tavsiye edilir. Ne de olsa birçok görev, fotoğraf filmi gibi bir öğenin izini sürmek ve yol boyunca sırt çantanızı hayati ganimetlerle doldurmakla ilgilidir.

Arada, gizemli Katja’nın yardım çığlıkları size tekrar tekrar ulaşacak. O ve hasta arkadaşları, kısa sesli mesajlar şeklinde yeni arka plan hikayeleri sağlamaya devam edecek. Hikaye burada odak noktası değil ama kısa hikayeler oldukça merak edici nüanslara sahip.

into-the-radius-3

Into the Radius oynanış

Bazen aniden beliren simsiyah figürler, duvarlardan fışkıran ölümcül dikenli çimenler sizi dikkatli olmanız konusunda uyaracak. Düşmanlar, tehditkar bir şekilde (ve çok yüksek sesle, ses karışımı henüz buraya sığmıyor) dikkatleri kendilerine çekmek için düzenli olarak binaların kenarlarında toplanır.

Büyük sırt çantası envanteri, diğer hayatta kalma nişancı oyunlarından açıkça daha az etkili bir şekilde uygulanmaktadır. Büyük ana bölmede, birçok nesne kafa karıştırıcı bir şekilde çılgınca birbirinin içine giriyor. VR kontrol cihazının iki tetikleyicisi ile nesneleri hedeflemek ve almak da telaşlı anlarda çok kesin değildir.

Bu aynı zamanda vücut üzerine pratik olmayan bir şekilde yerleştirilmiş envanter kemeri için de geçerlidir. Özellikle oturma pozisyonunda oynadığınızda, çoğu zaman içeriğine ancak çok garip kontrol cihazı hareketleriyle ulaşabilirsiniz. Silahlı çatışmalar sırasında veya bıçağa uzandığınızda, bu tür yanlışlıklar hızla hassas sağlık kaybına yol açar. Yanınızda taşıdığınız buluntular, açlığı ve azalan dayanıklılığı savuşturmak için şeker çubukları da dahil olmak üzere, tam olarak onları bıraktığınız yerde kalıyor.

into-the-radius-4

Av tüfeği mühimmatını yeniden doldurmak veya bir tutucuya yerleştirmek için hareket kontrol cihazlarını kullanmak özellikle eğlencelidir. Sıkışan bir tabanca sürgüsü, zamanında geri çekmezseniz kötü sürprizlere yol açar. Bunun olmasını en başta önlemek için, temelde zaten iyi bir hazırlık yapılması gerekiyor. Burada bile tabanca parçalarına düzenli olarak yağ püskürtmeniz ve namluyu bir fırça ve kağıt havluyla temizlemeniz gerekiyor.

Tüm bunlar aslında görevler arasında kendinizi titizlikle hazırlamanız gereken bir hayatta kalma mücadelesi içinde olduğunuz hissini yaratıyor. Harika dünya ve onun seğiren yaratıkları da atmosferi destekliyor. Into the Radius VR’ın PC sürümünde, silahlar ve bazı nesneler yakından oldukça parlak ayrıntılar sunuyor. Öte yandan, bazı bulanık toprak yığınları ve ahşap paneller biraz donuk ve bayat görünüyor.