Samandıra nerede, nereye bağlı?

Samandıra, İstanbul’un bir ilçesi olan Sancaktepe’ye bağlıdır. Samandıra, 2008 yılından itibaren resmi olarak mevcut değildir, ancak 1992’den 2008’e kadar İstanbul’un Kartal ilçesine bağlı bir belde olarak mevcut bulunmuştur.

Samandıra’nın bulunduğu bölge, şu anda Sancaktepe’nin birer mahallesi olan Eyüpsultan, Abdurrahmangazi, Osmangazi, Akfırat ve Veysel Karani mahallelerinin bulunduğu bölge ile sınırlıdır. Samandıra’nın nüfusu, 200 binden fazladır.

Samandıra nereye bağlı?

Samandıra, tarihte nahiye, köy, belde ve semt olarak mevcut olmuştur. Şimdilerde Samandıra resmi olarak mevcut olmasa da Sancaktepe ilçesine bağlı bir semt olarak anılmaktadır.

Samandıra, 1992 yılından 2008 yılına kadar Kartal ilçesine bağlı bir beldedir.

samandira-harita
Fotoğraf lisansı: Google Maps

Samandıra belediye seçimleri

Samandıra’da seçimleri Refah Partisi ve Fazilet Partisi kazanmıştır. Samandıra’nın belediye başkanlığını birer kez Mehmet Sekmen ve Yusuf Büyük ve iki kez Abdullah Bayram üstlenmiştir.

  • 1992 yılında Kartal Samandıra belde belediye seçimlerini, Refah Partisi’nden Mehmet Sekmen kazandı.
  • 1994 yılında Kartal Samandıra belde belediye seçimlerini, Refah Partisi’nden Abdullah Bayram yüzde 36,7 oy oranı ile kazandı.
  • 1999 yılında Kartal Samandıra belde belediye seçimlerini, Fazilet Partsi adayı Abdullah Bayram yüzde 29,2 oy oranı ile kazandı.
  • 2004 yılında Kartal Samandıra belde belediye seçimlerini, AK Parti adayı Yusuf Büyük yüzde 45,7 oy oranı ile kazandı.

Samandıra nerede?

Samandıra, Sancaktepe ilçesinin güneyinde yer alan bir semttir. Samandıra resmi olarak mevcut değildir. Samandıra’ya gitmek için D-100 üzerinde, Kartal Köprüsü’nden Samandıra – Karta Bağlantısı kullanılmalıdır.

Ayrıca Samandıra’ya gitmek için Anadolu Otoyolu da kullanılabilir. Anadolu Otoyolu, direkt olarak Samandıra’dan geçer.

Samandıra’ya en yakın metro istasyonu ise Üsküdar – Çekmeköy metrosudur. Çekmeköy’de yer alan metro istasyonunun yanı sıra, Tavşantepe – Kadıköy Metrosu’nun Kartal istasyonu da Samandıra’ya en yakın metro istasyonlarından biridir. Samandıra’da metro istasyonu bulunmamaktadır.