Samandıra’da zemin sağlamlığı nedir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Sancaktepe’nin zemin sağlamlığı hakkında hazırlatılan rapor ile Sancaktepe’ye bağlı Samandıra semtinin zemin özellikleri incelendi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre, Samandıra’da zeminin nasıl olduğu ortaya çıktı.

Rapordan elde edilen sonuçlara göre, Samandıra’da Eyüpsultan Mahallesi ve Abdurrahmangazi Mahallesi zemin olarak oldukça sağlam görünüyor. Aksine Osmangazi, Akfırat ve Veysel Karani için zeminin yeterince iyi olmadığı ortaya koyuluyor. Raporun en çarpıcı sonuçlarından biri de Aydos’a yaklaştıkça zeminin heyelan riskinin artması oldu.

Samandıra için zemin özellikleri Vs30 değeri elde edilerek ele alınmıştır. Vs30 değeri ne kadar yüksekse zemin o derece sağlamdır. Vs30 değerinin düşük olması, arazide oluşabilecek heyelan, sıvılaşma, oturma gibi yer yüzü olaylarına referans verir. Haritada Vs30 değeri ne kadar koyu mor veya mavi ise zemin o kadar sağlamdır, turuncu ve kırmızı ise tersidir.

samandira-zemin-durumu

Vs30 nedir?

Sismik uygulamalar sonrasında elde edilen sonuçlarda zemin yenilmesi riski (Heyelan, sıvılaşma, oturma, plastik Vb. ) taşıyan zeminler Vp/Vs oranı 3 ten büyük veya Vs kayma dalga hızı 350m/s den daha düşük olduğu birçok araştırmacı tarafından belirlenmiştir. Buna göre, tabloda mavi daha sağlam, kırmızı ise daha kötü zemini ifade eder.

Çalışmada yerel zemin koşulları Vs30 olarak adlandırılan en üst 30m’deki zemin tabakalarının ortalama kesme dalgası hızı parametresi cinsinden ifade eder. Bu parametre deprem tehlikesi belirleme kısmında kullanılan yer hareketi tahmin modellerinin bir girdisini teşkil eder ve bu parametre kullanılarak yer hareketi tahminleri doğrudan yüzeyde, yani zemin etkileri yansıtılmış olarak tahmin edilir.