Basketbolda pivot nedir? Center görevleri

Modern NBA, üç sayı odaklı bir lig haline geldi. Sahayı esnetebilmek çok önemli olduğu kadar puanlamaya da büyük önem veriliyor. 3’lük atıcılar, diğer şutörler kadar değerlidir. Öyle bile olsa, pivot veya merkez (center) görevi de eskisi kadar kritik olmasa da yine de önemli.

Aşağıdaki paragraflar, bir pivotun rollerine, pozisyonlarını nasıl oynamaları gerektiğine ve neden önemli olduklarına bakarak bir basketbol maçında neler yaptığını özetlemektedir. Daha sonra bu bilgiyi, büyük oyuncuların zaman içinde nasıl değiştiğine daha fazla dalmak için kullanacağım.

Pivot pozisyonu

Basketbolda, beşli olarak da bilinen pivot, sahadaki en büyük konumdur. Potanın yanındaki bloğa otururlar ve basket atabildikleri sürece genellikle çemberi korumaya ve ribaundları almaya odaklanırlar. Savunmada da potaya yakın otururlar ve diğer takımı uzakta tutmaya çalışırlar.

Bu rol tamamen çemberin yanında olmakla ilgili olduğundan, merkez tipik olarak takımdaki en büyük oyuncudur. Her zaman ağır olmak zorunda değiller ama kesinlikle uzunlar. Merkezlerin çoğu 2.10 metre civarındadır, bu da onlara arkanıza yaslanıp boyaya hakim olma yeteneği verir.

Ayrıca merkezlerin fiziki olması gerekiyor. Çok fazla yere oturmasalar veya kanatta vakit geçirmeseler bile, ribaund için savaşırken veya blok için yükselirken vücutları iyi miktarda darbe alacaktır. Oyuncular ayrıca, turnikeler veya çekişmeli şutlar için gittiklerinde tipik olarak onlara vururlar.

Bu temas, uzun adamların faul alma konusunda dikkatli olmalarının nedenidir. Bloklara gitmek ve agresif savunma oynamak cezalara yol açacaktır. Pozisyonlarının büyük bir kısmı çok fazla temas kurmadan şutları değiştirmek.

Pivotlar için odak değişimi

Merkezlerin tipik olarak iki modu vardır. Güçlü beşler olabilirler, yani savunma ve ribaundlara odaklanabilirler veya düşük skor yapmak için iyi ayak hareketlerine değer veren saf şutörler olabilirler. Her iki mod da önemlidir, sadece farklı oyun tarzlarına yönelirler.

Sadece ribaund veya blok yapacak bir merkez varsa, takımın geri kalanı genellikle dışarıdan basket atmaya veya topu sepete sokmanın başka yollarını bulmaya odaklanır. Öte yandan, eğer bir hücum aracı iseler, takım hücumunu boyalı alan yoluyla gerçekleştirmeye çalışabilir.

Bununla birlikte, bu roller onlarca yıldır tanımlanmış olsa da, NBA’deki son değişiklikler, geçmişte var olmayan yepyeni bir pivot tarzına yol açtı.

Merkezler, basketboldaki en önemli pozisyonlardan biriydi. Shaq, Hakeem Olajuwon ve Bill Russell, oyunu tamamen ele geçirebilecek korkunç güçlerdi. Oyun tarzları tamamen kaybolmasa da, esnek hücumun yükselişi güçlü uzunları gerçekten incitti.

Hiçbir oyuncu bu rolü, mükemmel bir pasör olmanın yanı sıra uzun menzilli bir şutör olan Nikola Jokic kadar benimsedi. Bu iki rol de Nuggets’ın onu sahanın her iki tarafında da kullanmasını sağlıyor. Aslında, cesareti ona 2020-2021’in MVP ödülünü kazandırdı.

Mevcut yıldızlar arasında Rudy Gobert, daha geleneksel bir rolde başarılı olmayı başaran tek merkez. Savunma ve ribaundlara odaklanarak geleneksel bir pivot gibi oynuyor. Sahayı zorlamamasına rağmen, maç başına ortalama 15 sayı alıyor ve üç Yılın Savunma Oyuncusu Ödülü’ne sahip.