Basketbolda kısa forvet nedir? Small Forward görevleri

Beş basketbol pozisyonu arasında kısa forvet belki de en zor olanıdır. Oyun kurucular ve pivotlar çok tanımlanmış rollere sahipken, bir kısa forvetin sahada birkaç iş yapması gerekir. Aynı anda basket atmaları, şut çekmeleri, kilitli savunma oynamaları ve acele etmeleri gerekiyor.

Çeşitli kısa forvet türleri vardır ve hepsi farklı alanlarda uzmanlaşmıştır. Bazıları güçlü, bazıları hızlı ve bazıları ölü alanlara pas atıcılar. Burada, pozisyonun bir bütün olarak spora nasıl uyduğuna dair bağlam vermek için bu farklılıkları keşfedeceğim.

Sürekli Değişen Bir Pozisyon

Kısa forvet pozisyonu denilince akla gelen ilk kelime basket atmak oluyor. Pozisyona “kanat” da denir çünkü üç sayılık çemberin dışında otururlar ve bu da potaya çeşitli şekillerde saldırmalarına olanak tanır.

Kısa forvetler topu aldığında, rakibini tüm farklı açılardan tehdit edebilmeleri gerekir. Başarılı olanlar topu yere koyup çembere gidebilir, hızlı bir pas için bekleyen bir takım arkadaşına topu sıkıştırabilir veya hemen üçlük için zıplayabilir.

Kısa forvetler, defansa baskı kurarak, rakiplerini sürekli olarak tahmin etmeye zorlar. Aynı zamanda diğer takım arkadaşlarını da daha iyi hale getirir. Kısa forvetler, defans oyuncularını tetikte tutarak atak yapabilir ve başka şutlar açabilir.

NBA’deki en iyi kısa forvetler

 1. LeBron James
 2. Kevin Durant
 3. Kawhi Leonard
 4. Jayson Tatum
 5. Paul George
 6. Jimmy Butler
 7. Andrew Wiggins
 8. Brandon Ingram
 9. Khris Middleton
 10. DeMar DeRozan
 11. Scottie Barnes
 12. Franz Wagner

Kısa Savunma

Kısa forvetler basket atmanın yanı sıra yıldız savunması yapmak zorunda. Onlar kadar atletik ve çok yönlü olan diğer kısa forvetlere karşı mücadele ediyorlar. Bu, bir saldırı tehdidi olmaları gerektiği kadar, bir tehdide karşı da savunabilmeleri gerektiği anlamına gelir.

Bu ikilik ilginç çünkü diğer dört pozisyonun aksine kısa forvetler genellikle kısa ve uzun oyuncularla eşleştirilir. Kimi korurlarsa korusunlar, kolayca uyum sağlamaları gerekir.

Pozisyon tüm şekil ve boyutlarda gelir. Bu nedenle, bazen bir gece kısa biriyle karşı karşıya gelebilirler ve ardından bir sonraki gece 2.05 m’lik uzun menzilli bir nişancıyı kilitlemekle görevlendirilebilirler. Bu, onların sürekli olarak tahminde bulunmalarını sağlar ve onları üstün sporcular olmaya zorlar.

Farklı Renkte Bir Forvet

Kısa forvet pozisyonları son birkaç yılda daha da önemli hale geldi ve bu eğilim her geçen sezon büyümeye devam ediyor. Lig, puan toplamaktan ibarettir, bu da üretken atıcılara yüksek talep yaratır.

Aslında, birçok modern kısa forvet o kadar çok basket atıyor ki, neredeyse şutör guardlarla değiştirilebilirler. Diğerleri birincil olarak savunmaya odaklanabilir veya farklı post-up hareketlerine sahip olabilir, ancak onları birbirine bağlayan şey topu çembere sokma yetenekleridir.

Kısa forvetin türü, büyük ölçüde bir bireyin beceri setine ve takımın onlardan ne istediğine bağlıdır. Uzatma tarzı bir hücumları varsa, sadece derin bir tehdit isteyebilirler. Saldırmayı seviyorlarsa, top sürebilen ve pas verebilen birine ihtiyacınız var.

Bazı kısa forvetler ayrıca hücumda veya savunmada bloğa indikleri karma bir pozisyonda oynarlar. Bu, ekibin diğer noktaları serbestçe döndürebilecekleri çok daha akıcı bir set çalıştırmasını sağlar. Orta mesafe oyuncuları da tespit edip şut atabilir.

Eşsiz Çok Yönlülük

Yukarıdaki paragraflarda açıklandığı gibi, genellikle kısa forvetlerle ilişkilendirilen başka bir kelime de çok yönlülüktür. Aynı anda birçok şeyi yapmaları gerekiyor, bu yüzden zaman geçtikçe pozisyon hem daha güçlü hem de daha hızlı hale geldi.

Kısa forvetler eskiden daha zayıfken, şutör guardlardan sadece biraz daha büyükken, artık çok fazla güce sahipler. NBA’de, genellikle 1.92 m ila 2.05 m arasında değişir ve 90 kg’ın biraz üzerindedir. Bu, başka hiçbir pozisyonun sahip olmadığı bir hız ve güç karışımı yaratır.

Bazı takımlar bunu uç noktalara taşıyabilir. Bir kısa forvet iyi pas atabiliyorsa, anahtarın tepesinde de görev alabilir ve koruma rolünü üstlenebilir. Bu çok daha nadirdir, ancak etkili bir şekilde pas verebilen bir forvete sahip olmak, bir hücumun çok daha kolay dönmesini (ve basket atmasını) sağlar.

Hiçbir basketbol pozisyonu, şutör gard kadar talepkar değildir. Aynı anda birden fazla rol oynamak zorunda olan yeni çağın büyük adamları bile aynı talepte bulunmuyor. Bu sadece koşuşturmak veya savunma yapmakla ilgili değil, aynı zamanda üretken bir skorer olmaları gerekiyor.

Bir kısa forvet ne kadar çok iş yaparsa, maç sırasında o kadar iyi durumda olur. Uzman olmak kolay olsa da, özellikle çekim yapabiliyorsanız, çok yönlülükte yanlış bir şey yok. Kısa forvetin gerçekten parladığı yer burasıdır.