Basketbolda sayılar nasıl belirlenir?

Puanlama, herhangi bir sporun temel bir parçasıdır. Koşular, sayılar, goller veya basketler olsun, bir takımın oyunu kazanması için puanlama yapılması gerekir.

Dünyanın en yüksek skorlu sporu olan basketbolda, topu çemberden geçirmekten daha önemli bir şey yoktur. Basketbolda basket atmanın birkaç yolu vardır. İnanılmaz derecede basit olandan daha belirsiz olana kadar değişirler, ancak bir bütün olarak oyun açısından hepsi önemlidir. Aşağıda birkaç farklı senaryoyu ele alacağız.

Normal atışlar

Temelde basketbol, iki şut türüne bölünmüş bir oyundur: iki sayılık ve üç sayılık atışlar. İki sayılık atışlar, tahmin edebileceğiniz gibi, iki puan değerindedir. Üç sayılık atışlar üç değerindedir.

Bu noktaların belirlenme şekli, nereden vurulduklarına bağlıdır. Bir oyuncu, sahayı saran kalın bir çizgi olan üç sayı çizgisinin içinden şut atarsa, basket iki puan değerindedir. Turnike, şut atmaları veya smaç vurmaları fark etmez.

Ayrıca, eğer bir oyuncunun ayağı üç sayı çizgisi üzerindeyse veya şutuna üç sayı çizgisinin içinden başlayıp sonra bunun dışına inerse, atışları yine de iki sayı değerindedir. Üç puanın tamamını almak için tamamen içeriden çıkmaları ve hiçbir şekilde çizgiye dokunmamaları gerekiyor.

Tüm şutlar, ne kadar geride olursa olsunlar, bir oyuncu çizgiyi geçtiğinde üç sayı olarak sayılır. Buna boyalı alandan şutlar, yarı saha şutları ve hatta son saniye atışları dahildir. Üç sayılık atış çizgisinden daha uzak bir mesafeden kaldırıldığı sürece, üç sayıdır.

Üç sayılık atışlar

Üç sayı çizgisi, günümüz basketbolunun odak noktasıdır. Tüm büyük oyuncular sahanın merkezinden şut atabilir, bu da onu tüm modern hücumların inanılmaz derecede önemli bir parçası haline getirir. Ancak, üç sayı çizgisi bugün olduğu gibi her zaman yoktu. Aslında, uzun zamandır hiç yoktu.

3 sayı çizgisi ilk olarak 1961’de Amerikan Basketbol Ligi’nde kullanılırken, NBA 1979’a kadar ve NCAA 1986’ya kadar kullanmadı. O zamana kadar, mesafelerinden bağımsız olarak sahadaki tüm atışlar sadece iki olarak sayıldı.

Alışmak biraz zaman aldı ama çok geçmeden üç sayı çizgisi standart hale geldi. Hem oyuncular hem de taraftarlar bunu bir hile olarak görse de, FIBA 1984’te resmi olarak benimsedi. Daha sonra 1988’de Olimpiyatlarda kullanıldı. O andan itibaren kalıcı hale geldi.

Evrensel kullanımına rağmen, çizgi ligden lige farklılık gösterir. Lisede çizgi potadan 19 ft 9 inç, üniversitede, FIBA ve WNBA’da 21 ft ve NBA’de 23 fit 9 inç.

Bu bir süredir standart olsa da, üç sayılık atışlardaki son artış, çizgiyi daha da geriye çekmek için çağrılara yol açtı. Birkaç kişi dört sayı çizgisinin eklenmesini bile önerdi, ancak bu çok uzak görünüyor.

Faul atışları

Basketbolun çoğu iki ve üçlük şeklinde oynansa da, takımların serbest atış çizgisinden şut çekerken bir sayılık basketler atabileceğini belirtmek de önemlidir.

Ne zaman bir oyuncu faul alırsa veya bir ihlal için şut atarsa, çizgide sıraya girerler ve şut atarlar. İkili atış yaparken faul alırlarsa iki serbest atış hakkı kazanırlar. Üçlü atarken faul aldılarsa, üç alırlar.

Her iki senaryoda da, attıkları her serbest atış bir puan değerindedir. Bu, oyuncuların kendilerine faul yapılmadığı zamanlarda serbest atışlar yaptığı senaryolarda bile geçerlidir. Buna bir teknik faul veya boyalı alanda üç saniye savunma dahildir. Çizgideyseler, atışları her zaman bir olarak sayılır.

Ek olarak, bir oyuncu da faul alabilir ve şutunu yapabilir. Bu durumda, “ve bir” veya “basket faul” senaryosu olarak bilinen senaryoda fazladan bir faul atışı ile ödüllendirilirler.

Üçlü atarsanız ve yine de şutu atarsanız, faul çizgisinden bir puan değerinde tek bir atış yaparsınız. İki sayılık atış yaparken faul alırsanız aynı şey olur. Bu size nerede faul yaptığınıza bağlı olarak üç veya dört sayı atma fırsatı verir.

Bonus atışlar

Takımların basketbolda basket atabilmelerinin bir başka yolu da bonuslardır. Normalde top dışı fauller gibi faul dışı ihlaller serbest atışla sonuçlanmaz. Bununla birlikte, bir takım yeterince faul yaparsa ve takım faul sayısını aşarsa, diğer takım atış yapsalar da yapmasalar da aldıkları her faul için atış yapar.

NBA’de bonus beşinci faulden sonra, kolej basketbolunda ise yedinci faulden sonradır. Ek olarak, NCAA takımları yedinci ve onuncu faulleri arasında bire bir olarak bilinen şutları çeker. Bu süre içinde ilk serbest atışlarını kaçırırlarsa, ikincisini alamazlar.

Bir kolej takımı on veya daha fazla faul yaptığında, diğer takım ne olursa olsun her zaman iki serbest atış atar.