Last Days of Lazarus inceleme

Last Days of Lazarus, Gotik havası ve doğaüstü unsurlarıyla Sovyet sonrası dönemden ilham alan, güçlü bir anlatıma ve zengin görsellere sahip birinci şahıs bir macera oyunudur.

Last Days of Lazarus inceleme

Sovyet sonrası bir Doğu Avrupa’da geçen Last Days of Lazarus, uzun süredir görüşmediği sorunlu bir adamın, annesinin ölümünden sonra kız kardeşi Lyudmila ile biraz zaman geçirmek için çocukluk evine dönmesinin hikayesini anlatıyor. Bu oyun tamamen hikaye ile ilgili; bu nedenle, bu incelemede size herhangi bir önemli hikaye ifşası veya spoiler vermeyeceğiz.

Ancak etrafındaki ülke parçalanırken, gerçeğin kendisi de dağılır ve bir dizi açıklanamayan olay, onu ailesinin rahatsız edici geçmişi hakkında daha fazla bilgi edinme arayışına götürür. Last Days of Lazarus, komünizm ve komünizm sonrası mücadeleler üzerine kurgulanmış, yerel inancın doğaüstü unsurlarıyla dolu bir hikaye anlatıyor.

last-days-of-lazarus-2

Hikaye çözülürken, gerçeğin bozuk versiyonunda gezinmeniz gereken şüpheli karakterlerle tanışacaksınız. Sorunlu bir geçmişle, yalnızca üzerinize yüklenen gizemleri çözmekle değil, aynı zamanda kurtuluş için herhangi bir umut parçasını canlı tutmakla da mücadele edeceksiniz.

Genel olarak, oyun eğlenceli ve baştan sona oynamaya değer, ancak oyunun son anlarına doğru son bir şekilde tahmin edilebilir; son sahneler hala şaşırtıcı olsa da, sonucu tahmin edebiliyorsunuz, ancak nasıl ortaya çıkacağını tam olarak tahmin edemiyorsunuz.

last-days-of-lazarus-3

Last Days of Lazarus oynanış

Bu oyunun birçok korkutucu yönü var. Ani bir olayın, kısmen beklendiğinde bile oyuncuyu şaşırtması alışılmadık bir durum değildir. Oyuncu karakteri elbette Lazarus’tur ve oyun stili tamamen WASD ile gezinmek ve ‘koşmak’ için geçiş yapmaktır.

Fare ve sol tıklama etkileşimli nesnelerle tüm etkileşimleri çalıştırır; nesne Lazarus tarafından etkinleştirilebildiğinde, toplanabildiğinde veya yorumlanabildiğinde renkli bir hale ile parlayacak.

Hikaye boyunca ilerleme tamamen doğrusaldır, çünkü sahnede dolaşma ve sahneyi keşfetme özgürlüğü yalnızca aktif alanla sınırlıdır ve ilerleme, gerekli tüm nesnelerin bulunmasına, bunlarla etkileşime girmesine ve tüm tetiklenen olayların hikayenin başlamasından önce sona ermesine dayanır.

Gerçekten iyi bir özellik, toplanan ‘harflerin’ okumayı kolaylaştırmak için orijinal görüntüde ve düz metinde görüntülenebilmesidir. Çok güzel bir özellik.

last-days-of-lazarus-4

Last Days of Lazarus ses ve grafik

Last Days of Lazarus’un grafik tasarımına çok fazla sevgi, tutku ve detaylara gösterilen dikkatin döküldüğü açık. Özellikle dini eserlerin süslü doğası ve güneş dizisi gibi oyunda görünen mekatronik.

Aile evindeki eşyalar, herkesin bildiği, belki de Katolikliğine biraz düşkün olan ‘yaşlı Nonna’yı anımsatıyor. Mobilyaların, temel mutfağın, bardak altlıkları ve abajurların ve döneme uyan tüm eski tarz ürünlerin sade hissi, oyuncuya gerçekten büyükannenin evindeymiş gibi hissettiriyor.

last-days-of-lazarus-5

Oyun boyunca özel efektler gerçekten etkileyici. Kamera titremesi, renklendirme ve ışıklandırma öyle bir şekilde dahil edilmiş ki, oyuncuyu anında yoğun bir gerilim moduna sokar ve aciliyet duygusunu önemli ölçüde artırır.

Seslendirme gerçekten çok iyi yapılmış. Özellikle fon müziği ile uygun ruh halini belirleyen çok sayıda dalgalı, alçak ve canlı yüksekler vardır.

Ancak açılan ve çarpan kapıların gümbürtüleri ve dere sesleri, odanın korkutucu unsurlarının sesleri ve bir müzik kutusunun huzurlu tonları, geliştiriciler tarafından mükemmel bir şekilde uygulanıyor.