City Bus Manager inceleme

City Bus Manager, oyun stüdyosu PeDePe GbR tarafından geliştirilen bir otobüs simülasyon ekonomi oyunudur. Oyun, ünlü Alman simülasyon oyun yayıncısı Aerosoft GmbH tarafından 10 Kasım 2022’de Steam Erken Erişim oyunu olarak yayınlandı.

City Bus Manager inceleme

Bir toplu taşıma ortamını dijital olarak yeniden yaratmak görünüşte imkansız bir iş olsa bile, PeDePe’deki geliştiriciler kesinlikle ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorlar.

City Bus Manager’da bir otobüs şirketi kurup işletiyorsunuz. Bir eğitim, başarılı bir otobüs şirketi işletmeye yönelik ilk adımlarınızda size yol gösterir. Otogarınızı inşa etmek için bir şehir veya kasaba seçerek başlayacaksınız.

city-bus-manager-1

İlginç bir şekilde, oyun, oyuncuların seçtikleri gerçek bir şehrin ayrıntılı bir haritası üzerinden sanal otobüsleri çalıştırmalarına izin veriyor ve onlara, “kolay” bir şehir seçmedikleri sürece, o şehrin büyüklüğü ve mod payıyla orantılı bir bütçe sunuyor.

Oyunun Steam sayfasındaki tanıtım yazısı, OpenStreetMap verileriyle memleketinizi veya Çin hariç dünyadaki herhangi bir şehri oynayabileceğinizi söylüyor. Kim kendi şehri etrafında bir otobüs güzergahı inşa etmekten hoşlanmaz ki?

city-bus-manager-2

Oyunun özellikleri arasında seçtiğiniz şehirde kendi rotalarınızı oluşturmak, otobüsleri canlı takip etmek, kendi garajınızı inşa etmek, yedek parça yönetimi, yıkama ve onarım istasyonları ile otobüslerin bakımı, 20 farklı otobüs modeli (özel boyamalar dahil), personel yönetimi, bilet satış merkezleri, yolcu geri bildirimleri ve incelemeleri, kapsamlı teknoloji ağacı gibi özellikler var.

city-bus-manager-3

City Bus Manager oynanış

Bu oyun henüz tamamlanmadı, erken erişim aşamasında olduğunu vurmamamız gerekiyor. Şirketinizi kurmak için dünyada bir ülke seçebilirsiniz. Ancak, tüm kasabalar, şehirler ve hatta ülkeler mevcut değildir. Şansınız yaver giderse memleketinizi bulabilirsiniz. Ben de oyuna başlar başlamaz sitemize ismini de veren İstanbul’un Kartal ilçesinde bir otobüs şirketi kurdum.

Otobüs imparatorluğunuzu kurmak için şehri seçtikten sonra, otogarı inşa etmeye başlarsınız. Ardından, personeliniz, banyo, mutfak ve soyunma odası için bir ofis ve tesisler yaratırsınız. Daha sonra otobüs park yerleri, otobüs yıkama, yakıt pompaları ve bir garaj inşa etmek için servis alanına çıkar.

city-bus-manager-4

Buna ek olarak, otobüs şoförleri, temizlikçiler, büro personeli ve tamircileri de işe alacaksınız. En önemlisi, biletleri doğrudan otogarınızda sattığınız Servis Merkezini oluşturmaktır. Ardından, birkaç otobüs satın alacak ve ilk otobüs rotanızı oluşturacaksınız. Yolcu sayınızın arttığını göreceğiniz için, otobüs rotanızı ilgi noktalarını kullanarak harita üzerinde ayarlamak en iyisidir.

Otogarınızı inşa etmek söz konusu olduğunda standart bir simülasyon oyunudur. Kontroller bir klavye ve faredir ve ofise ve personel alanına yerleştirmek için birkaç mobilya ve eşya seçeneği vardır.

Oyun boyunca oynadıkça altın kupalar kazanırsınız. Ödülleri kullanarak teknoloji ağacını araştırabilirsiniz. Teknoloji ağacı, daha büyük otobüsler ve daha fazlasını satın almanızı sağlar.

city-bus-manager-5

Ayrıca otobüsleri temiz ve bakımlı tutmalısınız. Tamircinizin otobüsleri tamir edebilmesi ve müşterileriniz için en iyi durumda tutabilmesi için depo için malzeme satın alacaksınız. Diğer otobüs firmaları ile rekabet halinde değilsiniz, bence oyunda bir eksiklik var.

Bir müşterinin bıraktığı puan, otobüs yolculuğunun nasıl geçtiğine, dakikliğe, bilet ücretine ve otobüsün temizliğine bağlıdır. Ayrıca otobüs şirketinize iz bırakmak için otobüslerin görünümünü özelleştirebilir, rengini değiştirebilir ve logolar ekleyebilirsiniz.