Üsküdar – Kadıköy – Maltepe – Cevizli tramvay hattı durakları

Üsküdar, Kadıköy ve Maltepe arasında tramvay hattı yapılacak. Proje ile beraber vatandaşlar minibüslere binmek zorunda kalmayacak ve sahilden giden Marmaray hattındaki yoğunluk azalacak. Proje hakkında daha fazla bilgi ve hat güzergahını öğrenmek için okumaya devam edin.

İstanbul’un Anadolu Yakası’nda trafiği rahatlatmak için çok önemli projeyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, duyurdu. İmamoğlu, cadde tramvayının Üsküdar, Maltepe ve Kadıköy ilçeleri arasında gerçekleştireceğini açıkladı. Öte yandan, projeye daha sonra Kartal ve Pendik’in de dahil edileceği öğrenildi.

İmamoğlu, “Üsküdar Kadıköy Maltepe Tramvayı geliyor. Anadolu Yakası’nda üç ilçenin meydanlarını buluşturacak tramvayın fizibilite ve projesini tamamladık.” dedi.

uskudar cevizli tramvay 1

Kartal ve Pendik’e kadar uzatılacak

Daha önce de İBB Genel Sekreter Yardımcısı Alpkökin şu açıklamaları yapmıştı:

– Anadolu Yakası’nda çok güzel bir tramvay projemiz var. Kadıköy’den Maltepe’ye ve Üsküdar’a daha sonra uzayacak. İki aşamalı şekilde yapacağımız Kadıköy, Söğütlüçeşme, Bostancı, Maltepe Cevizli Tramvayı olarak daha sonrasında Pendik’e kadar da bunun uzatmasını yapabilecek şekilde tasarımlarına devam edecek şekilde çalışmasını yaptığımız 2024 yılında Kadıköy-Maltepe kısmının ihalesini yapacak şekilde tramvay ihalesini başlatacak şekilde bir projemiz olacak.

uskudar cevizli tramvay 2

Üsküdar – Kadıköy – Maltepe tramvay hattı

Üsküdar, Maltepe ve Kadıköy ilçelerini birbirine bağlayacak tramvay hattı, Tugay Yolu’nda Maltepe Piazza’nın karşısındaki Vergi Dairesinden başlayacak ve Üsküdar Meydanına kadar uzanacak. Bağdat Caddesi, Şemsettin Günaltay Caddesi, Fahrettin Kerim Gökay Caddesi, Kurbağalıdere Caddesi, Söğütlüçeşme Caddesi ve Rıhtım Caddesi kullanılacak.

uskudar cevizli tramvay 3

Hattın güzergahı: Vergi Dairesi, Tugay Yolu, Cevizli, Orhangazi, Maltepe, Maltepe Meydan, Maltepe Belediyesi, Maltepe Kaymakamlığı, İdealtepe, Adnan Kahveci, Küçükyalı, Altıntepe, Bostancı, Şenesenevler, Ayşekadın, Kazasker, Tüccarbaşı, Çemenzar, Göztepe, Marmara Üniv., Kuyubaşı, Ziverbey, Söğütlüçeşme, Altıyol, Kadıköy Rıhtım, Haydarpaşa Teknik Lisesi, Numune Hastanesi, Karacaahmet, Zeynep Kamil, Valide-i Atik, Üsküdar Kaymakamlık, Üsküdar Meydan

uskudar cevizli tramvay hatti duraklari

Minibüsçüler tepkili, vatandaşlar memnun

Öte yandan, daha önce Marmaray’da olduğu gibi yeni tramvay projesine de minibüsler çok büyük tepki gösterdi. Minibüsçüler projenin işlerini azaltacağı için yapılmaması gerektiğini belirtti.

Vatandaşlar ise durumdan memnun. Özellikle iş saatlerinde ve iş çıkış saatlerinde Marmaray, minibüs ve İETT otobüslerindeki yoğunluktan bezen vatandaşlar, tramvay hattı ile ulaşımın rahatlamasını umuyor.