E-9 Sabiha Gökçen Havalimanı – Bostancı seferleri yeniden başladı

Bostancı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasında çalışan E-9 Sabiha Gökçen Havalimanı – Bostancı hattı, sürpriz bir şekilde kaldırıldıktan sonra gelen tepkilerin ardından yeniden başladı.

7 Ocak’ta kaldırılan E-9 Sabiha Gökçen Havalimanı – Bostancı hattı, vatandaşlardan gelen tepkilerin ardından 19 Ocak’ta daha az sayıda sefer ile yeniden başlatıldı. İETT, yaptığı açıklamada hafta içi ve hafta sonu gidiş geliş olmak üzere toplam 14 sefer konduğunu duyurdu. Daha önce yarım saatte bir olan seferler, artık yaklaşık 2 saat 40 dakikada bir olacak. En erken sefer Bostancı’dan 06:10’da ve en geç sefer 22:30’da kalkacak.

İETT’den Ocak ayının ilk haftasında yapılan açıklamada, M8 Dudullu Bostancı Metro Hattı’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete açılması nedeniyle E-9 hattının artık çalışmayacağı belirtilmişti. İlk kez Kartal 24’ün gündeme getirdiği olay sonucu, güzergahı Kartal ve Maltepe sahilinden de geçen E-9 İETT hattının kaldırılması büyük tepki çekti. Tepkilerin ardından harekete geçen İETT, hattı tekrar aktif etmek zorunda kaldı.

İETT’nin ilk açıklamasında, 6 Ocak 2023’te açılışı yapılan Dudullu – Bostancı Metro Hattı nedeniyle 7 Ocak 2023 itibariyle E-9 İETT otobüs hattı kaldırıldığı belirtilmişti. Dudullu’dan Sabiha Gökçen Havalimanı’na gidecek olan vatandaşlar, E-9 hattının kaldırılması durumunda Sabiha Gökçen Havalimanı’na gitmek için Kartal – Kadıköy metrosuna aktarma yapmak zorunda kalacaktı.

Sabiha Gökçen – Bostancı hattı kaldırıldı mı?

Kadıköy, Maltepe, Kartal ve Pendik ilçelerinin sahil kısmından geçen, 80 dakika uzunluğundaki E-9 Sabiha Gökçen Havalimanı – Bostancı hattı, Bostancı iskelesinden başlıyor ve sahil yolunu kullanarak Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşıyor.

Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşmak için hattı kullanan vatandaşlar için E-9 İETT hattının kaldırılması, büyük bir eziyete dönüşecekti. Sahile yakın oturan vatandaşlar, Sabiha Gökçen Havalimanı’na tek vasıtada gidebilecekken Kadıköy – Tavşantepe Metro Hattı’na otobüs, minibüs veya taksi ile giderek oradan Sabiha Gökçen Havalimanı’na geçmek zorunda kalacaktı.

İETT’nin hattı kaldırması nedeniyle vatandaşlar artık Bostancı iskelesinden, Maltepe ve Kartal sahilinden ve Pendik’ten E-9 İETT otobüsüne binerek Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşamayacaktı. Vatandaşların havalimanına tek vasıta ile ulaşma imkanları ortadan kaldırılırken, metroya aktarma yapmaları gerekecekti.

E-9 hattının seferlerinin az olması nedeniyle hala metro ile Sabiha Gökçen Havalimanı’na gitmek zorunda olacak vatandaşlar var. Kartal merkezden Kadıköy – Tavşantepe metrosuna ücretsiz aktarma yapmak isteyenler metro entegre çalışan KM31 Uğur Mumcu – Kartal, KM34 Kartal Metro – Topselvi / Gülsuyu Metro, KM32 Kurfalı – Kartal Metro / Kartal İETT otobüs hatlarını kullanarak metroya ulaşabilir.