Beşiktaş eski ismi – Beşiktaş adı nereden geliyor

İstanbul’un Beşiktaş ilçesi, tarihi kentin en güzel köşelerinden birine ev sahipliği yapıyor. En güzel ilçelerden biri olan Beşiktaş’ın tarihine kısa bir özet ile detaylı bir bakış atıyoruz.

Beşiktaş ilçesinde Dolmabahçe Sarayı, Çırağan Sarayı, Yıldız Sarayı ile tarihi kasr ve köşkler yer alıyor. Ülkenin ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk de Beşiktaş’taki Dolmabahçe Sarayı’nda vefat etmiştir. Hadi şimdi Beşiktaş’ın adının tarihi kökenlerine bakalım.

Beşiktaş eski ismi

Beşiktaş ilçesinin tarihi, ilk çağlara kadar uzanıyor. Osmanlı döneminin ünlü komutanlarından Barbaros Hayrettin Paşa, Beşiktaş sahilinde gemilerini bağlamak için beş tane direk diktirince bölgenin adı “Taş Beşik” anlamına gelen “Kune Petro” olarak anılmaya başladı.

Sahile dikilen 5 adet direkten dolayı “Beş Taş” olarak anılan bölgenin adı, zamanla halk dilinde değişime uğrayarak “Beşiktaş” oldu. Beşiktaş, aynı zamanda ilçenin en büyük takımı olan kara kartallara da adını veriyor.

Beşiktaş adı nereden geliyor

Beşiktaş ilçesinin ilk adı Kune Petro olarak bilinir. Bu ismin etimolojisi, Beştaş kelimesine işaret eder. Beşiktaş sahiline dikilen gemi bağlama taşlarından ortaya çıkmıştır.

İlk zamanlar adı “Beşiktaşı” olarak geçer. Beşiktaş’ın Osmanlı öncesinde adı Kune Petro (taş beşik), İasonion, Sergion ya da Dafne (Defne) olarak adlandırıldığı iddia edilir.