Farmer’s Father inceleme

Farmer’s Father veya Çiftçinin Babası oyunu 29 Mart 2023’te Steam’de Erken Erişim olarak yayınlandı. FreeMind SA oyun stüdyosu tarafından geliştirilen Farmer’s Father, PlayWay SA tarafından piyasaya sürüldü. Oyun, erken erişim gerçekçi hayatta kalma ve zanaat oyunu olarak tanıtıldı. Evet Farmer’s Life oyununu yapan şirketten bahsediyoruz. Bakalım bu yeni başlıkla da aynı başarıyı sağlamışlar mı?

Farmer’s Father inceleme

İlk olarak, daha derin oyun izlenimlerine geçmeden önce Farmer’s Father’ın temellerini bilme ihtiyacını gözden geçireceğiz. Savaş, adını hiç duymadığınız kahramanlar doğurur. En değerli ve masum olanı korumanın büyük yükünü taşıyan sıradan bir insansınız. Açlıkla, yaralarla, soğukla, hastalıkla ve düşman zulmüyle savaşın. Ailenizi savunun ve savaşta hayatta kalın!

farmers-father-1

Oyuna bir baba olarak başlıyorsunuz ve karınızı ve çocuğunuzu korumak için gerçekçi koşullar altında mücadele etmeniz gerekiyor. Oyun mekanikleri arasında inşa etme, zanaat, aşçılık, gizlilik, avlanma, keşif ve aile ile ilgilenmek yer alıyor.

farmers-father-2

Hayvan çiftliği inşa edebilirsiniz, hurdaları toplayarak işe yarayan aletler üretebilirsiniz, gizlice hareket ederek düşmandan sakınabilirsiniz, yiyecek elde etmek için avlanabilirsiniz, bilinmeyen bölgeleri keşfedebilirsiniz, aileyi tok ve güvende tutmak için çabalayabilirsiniz. Tüm bunlar ve daha fazlası bu oyunda hayatta kalmak için gerekli işlerdir.

farmers-father-3

Farmer’s Father oynanış

Oyunla ilgili söylememiz gereken en basit açıklama, savaş koşullarında ailesini koruyan bir tür çiftçi olduğunuzu bilmeniz gerekir ve oyunda çeşitli hayatta kalma unsurları var. Doğrusu, dürüst olmak gerekirse özellikle hayatta kalma oyunlarından hoşlanan biri için kulağa çekici geldiğini biliyoruz. Oyunun başınca düşmanın köylere saldırısı ile çiftliklerden birinde onları bekleyen tehdidin farkında olmadan uyanan bir ailenin reisini oynuyorsunuz.

farmers-father-4

Savaşın son yılı, bu zor zamanlarda ailenizle birlikte hayatta kalan bir kahramansınız ve hedefiniz ailenize bir zarar gelmeden hep beraber hayatta kalmak. Yanan evler, karanlık, yanıp sönen ışıklar, korkunç bir savaşın şafağında ailenizle beraber hayata tutunmak için uyanıyorsunuz. Her şey tanıdık, dünyadaki benzer savaşlardan farksız. Oynanışta gündüz ve gece döngüsün var. Ağaçlarla dolu ormanlar var. Mevsimler var. Balık tutabilirsiniz. Çiftlik kurmak için tarım yapabilirsiniz. Tarım aletleri ve araçları kullanabilirsiniz. Yağmur yağıyor, kar yağıyor, güneş çıkıyor. Ağaç kesebilirsiniz. Eşeğe binebilirsiniz, at arabası kullanabilirsiniz ve daha fazlası.

farmers-father-5

Oynanış olarak tabi ki ailenizin ihtiyaçlarını gidermelisiniz. Bazen çocuğunuz için süt şişesini bulmak olur, bazen düşmana karşı ailenizi korumak olur. Çok sayıda görev ve tehlike sizi bekliyor olacak bu oyunda. Kamp alanlarını görebileceğiniz bir haritaya sahipsiniz. Başlangıçta ortam karlı bir ortam ve düşmanın saldırısının nereden geleceğini bilemesiniz. Düşman askerlerine bazen arkadan sinsice yaklaşıp boğarak öldürmeniz gerekir. Taşıma çantanıza sığdırmanız gereken eşyalar var. Ayrıca düşman askerinden öldürdükten sonra silah alabilirsiniz.