Shardpunk: Verminfall inceleme

Shardpunk: Verminfall, geliştiricisi tarafından “steampunk, fare istilasına uğramış bir dünyaya dayanan taktiksel bir takım tabanlı hayatta kalma strateji oyunu” olarak tanımlanıyor. Clockwork Pile tarafından geliştirilen ve Retrovibe Games tarafından yayınlanan Shardpunk: Verminfall PC için mevcut.

Shardpunk: Verminfall inceleme

Öncelikle size Shardpunk: Verminfall’ın kolay bir oyun olmadığını söyleyerek başlayacağım. Oyunda öldükçe yeni beceriler ve aralarından seçim yapabileceğiniz yeni karakterlerle yeniden başlayacaksınız. Bu oyunu hiç ölmeden tamamlamak pek mümkün değil. Bu yüzden endişelenmeyin, sorun değil. Bu bir rogue-lite, ölmek tamamen deneyimin bir parçası!

Hareket halinde kalmanız ve haşarat olarak adlandırılan Sıçan canavar ordularıyla savaşmanız gereken savaş sonrası bir steampunk dünyasında hayatta kalanlardan oluşan ayaktakımı bir grup olarak oynuyorsunuz. Savaş çoktan kaybedilmişti ama gidişatı değiştirebilecek bir otomat var. İlk önce, onu teslim etmelisiniz.

Shardpunk Verminfall 2

Shardpunk: Verminfall Oynanış

Oyuna, oyun boyunca eşlik etmeniz gereken 3 kurtulan ve bir otomat seçerek başlıyorsunuz. Otomat ölürse oyun biter. Her karakter ve otomatın farklı yetenekleri, silahları, güçlü ve zayıf yönleri vardır. Her aşamadan geçerek diğer taraftaki sığınağa gitmelisiniz. Izgaralardan oluşan seviyelere sahip, sıra tabanlı bir taktik RPG’dir. Yani hareket etmekten dövüşe kadar her şeyi yapmak için AP (hareket puanları) harcamanız gerekiyor. Her dönüşe her karakter için 2 AP ile başlarsınız, ancak AP’ye ve harekete geçici destek veren veya yeteneklerin AP maliyetini azaltan yetenekler vardır.

Shardpunk Verminfall 3

Sürekli hareket halinde olmanız, haşarat ordularını temizlemeniz ve onlarla savaşmanız gerekecek. Bazı aşamalar, şimşek fırtınaları gibi gezinmek için başka zorluklar sunacaktır. Diğerlerinin ise “el bombası yok” gibi kuralları olacak. Yol boyunca, kurtarabileceğiniz ve işe alabileceğiniz başka hayatta kalanlar bulacaksınız. Ancak hayatta kalan biri ölürse, mevcut oyun boyunca kalıcı olarak ölmüş olur. Kaynaklarınız azalacak ve neyin yükseltileceğine veya hangi karakterin en çok iyileştirilmesi gerektiğine karar vermeniz gerekecek. Karakterlerin ayrıca bir stres ölçeri vardır. Maksimuma çıkarsa, karakteriniz kaçabilir ve siper bulabilir, karakteri bir tur için etkili bir şekilde çatışmadan çıkarabilir.

Aşamalar arasında kendinizi bir sığınağın güvenliğinde bulacaksınız. Burada yoldaşlarınızı veya otomatınızı iyileştirebilir, ekipman üretebilir, kendinize meraklılar verebilir, teçhizatınızı yükseltebilir ve becerilerinizi yükseltebilirsiniz. Burada hala eylem puanlarınız var ve bir sonraki aşamada kendinize avantaj sağlamak için bunları mümkün olan en iyi şekilde kullanmalısınız. Bir sonraki hedefi buradan seçeceksiniz.

Shardpunk Verminfall 4

Her destinasyonun farklı özellikleri vardır. Dediğim gibi, bazıları şimşek çakacak veya el bombalarına izin vermeyecek. Belirli bir düşman türü, özel karşılaşmalar veya ganimet gibi başka özellikler de vardır. Gelecekteki seviyeleri biraz daha kolaylaştırmak için düşmanın sığınağını yok edebileceğiniz yuvalar da var. Hangi rotayı izlemenin en iyi olduğuna karar vermek size kalmış. Ve tüm haritalar rastgele olduğundan, hiçbir yeniden başlama aynı görünmeyecek.

Shardpunk Verminfall 5

Shardpunk: Verminfall Grafik ve Ses

Geliştirici, bu fare istilasına uğramış savaş sonrası Steampunk dünyasının karamsar estetiğini yakalamakta harika bir iş çıkarmış. Her karakter, minimum ayrıntıyla benzersiz ve havalı görünmeyi başarıyor ve düşmanların hepsi kolayca ayırt edilebilir ve iyi tasarlanmış. Oyun iyi çalışıyor ve harika görünüyor. Aynı derecede karamsar olan oyun müziği ve ses tasarımı ile birlikte her şey mükemmel bir şekilde uyuyor.