Basketbolda oyuncu değişikliği nasıl olur?

Basketbol hızlı ve tempolu bir oyundur. Skoru ve savunmayı takip etmek kolay olsa da, oyuncu değişikliklerini kontrol altına almak o kadar basit değil. Oyuncular sürekli olarak sahada hareket ediyor ve ne yaptıklarını ve neden biraz fazladan bilgi gerektirdiğini takip ediyor.

Burada, basketbol oyuncu değişikliğinin nasıl çalıştığını analiz edeceğim. Aşağıdaki bölümler, temel ile daha gelişmiş işleyişi kapsar. Bu döküm sayesinde, sporun nasıl çalıştığı ve bazı oyuncu değişikliklerinin neden gerçekleştiği hakkında daha iyi bir fikir edineceksiniz.

Oyuncu değişikliği nedir?

Daha fazla ayrıntıya girmeden önce, ikamenin tam olarak ne olduğunu ve neden önemli olduğunu tartışmamız gerekiyor. Oyuncu değişikliği, bir takımın oyundaki bir oyuncuyu yedek kulübesindeki bir oyuncuyla değiştirmesidir. Bu birçok nedenden dolayı yapılır, ancak esas olarak bir oyuncuyu dinlendirmek içindir.

Oyuncu değişikliği spordan spora biraz farklılık gösterir, ancak basketbolda bu öncelikle bir koçluk kararıdır. Yedek kulübesindeki oyuncuya gireceklerini söylüyorlar ve yerine geçmeleri gereken kişi çıkıyor. Bir oyuncu kendini dışarı atabilir, ancak bu çok daha nadir bir olaydır.

Bir oyun sırasında kaç oyuncu değişikliği yapılabileceği konusunda bir sınır yoktur. Bunun nedeni, oyunlar ne kadar yoğun olursa, o kadar fazla oyuncu değişikliğine ihtiyaç duyulmasıdır.

Ne Zaman Oyuncu Değiştirebilirsiniz?

Yer değiştirmeler çok olur, ancak herhangi bir zamanda olamazlar. Bunun yerine, oyunun gerçekleşmeden önce tamamen durduğu bir ölü top durumu olmalıdır. Bir koç, bu olmadan önce kimi oyuna sokmak istediğine karar verir ve ölü bir top olduğunda o oyuncu oyuna girer.

Ölü top, oyunun durduğu herhangi bir zamandır. Buna fauller, topun saha dışına çıkması (top kaybı olsun olmasın), sakatlanan bir oyuncu veya herhangi bir mola dahildir. Oyun herhangi bir nedenle devam ediyorsa oyuncu değişikliği gerçekleşmez.

Bir tuhaflık, eğer bir oyuncu faul alırsa ve birden fazla atış yapması gerekirse, yedek oyuncu ilk faul atışından sonra oyuna girmez. Basket faul durumu varsa, faul ilk gerçekleştiğinde oyuncu değişikliği devreye girerler.

Bir oyuncunun yukarıdaki durumlardan biri sırasında oyuna girmesine izin verilmeyen tek zaman, diskalifiye edildiği veya oyundan atıldığı zamandır. Bu durumlarda, ne olursa olsun tüm oyun için dışarıdalar.

Neden oyuncu değişikliği yapılır?

Bir koçun maç sırasında bir oyuncuyu devre dışı bırakmak isteyebileceği birkaç neden vardır ve bunların hepsi kendi yöntemleriyle nüanslıdır. Bir numaralı sebep, sahadaki bir oyuncunun yorulmasıdır. Ne kadar iyi olursa olsun, havayı emen bir oyuncu görürlerse, muhtemelen onları dışarı çıkaracaklar.

Süper yıldızlar veya bir takımın en iyi oyuncuları genellikle oyunun tamamına yakın oynarlar, ancak muhtemelen ara sıra oturup nefeslerini tutarlar. Aslında, bazı oyuncuların her maçta oturdukları belirli bir programları (dördüncü çeyreğin başlangıcı gibi) vardır.

Fauller, oyuncu değişikliği için bir başka büyük nedendir. Basketbolda oyuncuların birisine yalnızca beş (lise, NCAA) veya altı (NBA) kez faul yapmasına izin verilir. Bu sayıya ulaşırlarsa, atılırlar. Bir oyuncu sınırına yaklaşıyorsa veya çok erken faul yaparsa, bir koç onları oturtabilir.

Oyuncular, çok iyi şut atmazlarsa veya art arda birkaç kötü oyun oynarlarsa da çekilebilir. Bu, daha yüksek seviyelerde pek göremeyeceğiniz bir şey, çünkü bu oyuncular düşüşlerle nasıl başa çıkacaklarını ve güçlerini nasıl alacaklarını biliyorlar, ancak bu lisede oldukça oluyor.

Bir oyuncu kendini oyundan çekerse, bunun nedeni genellikle bir sakatlıktır. Neyse ki, bu tür durumlar nadiren olur. Öyle olsa bile, biri yaralanırsa veya kendini yüzde yüz hissetmezse, her zaman koçuna işaret verme ve yedek kulübesine geri dönme becerisine sahiptir.