Basketbolda Overhead Pass ne demek?

Modern basketbolda sayı atmaya çok önem verilir. Herkes büyük smaçlar veya inanılmaz derecede derin üçlükler görmeyi sever. Bununla birlikte, Lebron James’ten en alt sıradaki oyuncuya kadar her bir oyuncu, bulundukları yere ancak büyük temeller sayesinde geldi. Buna paslaşma da dahildir.

Bu kılavuzda, bir Overhead Pass’ı (baş üstü pas) açıklamak için farklı paslaşma türlerine bir göz atacağım. Aşağıdaki paragraflar, hareketi sadece gerçek bir bakış açısından değil, aynı zamanda oyuna daha kapsamlı bir bakış açısıyla da ayıracaktır.

Overhead Pass nedir?

Ayrıntılara girmeden önce, genel olarak paslaşmanın tam olarak ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlamak önemlidir.

Baş üstü pas atmak için, başınızın arkasından başlayarak iki elinizle topu atmanız gerekir. Kollarınızı öne doğru hareket ettirirsiniz ve vücudunuzun üzerindeyken topu atarsınız.

Tüm vücudunuz arkalarında olacak şekilde kolları kullanan bu hareket, topu sahanın herhangi bir yerine atmanıza izin veren bir kuvvet üretir.

Overhead Pass Nasıl Kullanılır?

Bir baş üstü pası anladıktan sonra, onu nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekir.

Çoğu oyunda, zamanınızı göğüs ya da seken paslar atarak geçireceksiniz. Ancak, baş üstü pasların devreye girdiği birkaç senaryo vardır.

Topu hızlı bir şekilde sahaya indirmeniz gerektiğinde bunları kullanırsınız. Bu genellikle takım arkadaşlarınızdan biri diğer takımın önünde olduğunda ve açık bir turnikeye sahip olduğunda veya sahanın sonuna kadar topu içeri atmanız gerektiğinde olur.

Bir baş üstü pasa ihtiyaç duyduğunuz başka bir senaryo, bir defans oyuncusunun üzerinden sıkı bir atış yapmanız gerektiği ve bir göğüs veya seken pas yapma imkanınızın olmadığı zamandır. Eğer geçemiyorsanız veya altından geçemiyorsanız, denemek ve üzerinden geçmek her zaman iyidir.

Bununla birlikte, bu tür senaryolar yalnızca savunma bir bölgede geri çekildiğinde veya rakip guard, normal bir oyun yapamayacağınızdan emin olmak için üç sayı çizgisine kadar süründüğünde ortaya çıkar.

Sadece bilin ki, baş üstü paslar teknik olarak çok zor olmasa da, yine de sekme veya göğüs paslarından çok daha zordur.

Yeterince güç üretmek için her zaman pas yönünde adım atmalı ve dengeyi kaybetmemek için arka ayağınızı dik tutmalısınız.

Ayrıca böyle bir pas atarken takım arkadaşınıza liderlik etmek istediğinizi de unutmayın. Topu onların olacağı yere atmanız gerekir.

Bulundukları yere atarsanız top kısa kalır. Çok fazla ileri atarsanız da topu kaçırabilirler.

Bu, geri dönmek zorunda kalmamaları için yeterince mesafe koyduğumuz, ancak sınırların dışına atacağınız kadar fazla mesafe olmayan uygun dengeyi bulmakla ilgilidir.