F1 23 inceleme – F1 2023 oyun incelemesi

F1 23, genel olarak Formula 1 ve yarış oyunlarının hayranları için canlı ve yepyeni bir deneyim sunuyor. F1 23, serinin önceki oyunlarına göre birçok iyileştirme içeriyor ve genel olarak şimdiye kadar piyasaya sürülen en iyi F1 oyunlarından biri gibi görünüyor. Bu makalede, F1 2023 oyununu oynanış, hikaye modu, görseller ve diğer faktörlerin bir araya gelmesi açısından değerlendirmeye çalışacağız.

F1 23 inceleme

Selefi F1 22 ile karşılaştırıldığında, arabaları kontrol etmede bu yıl gerçek hayattaki yarışlardan daha zor hale gelen önemli sorunlar yok, bu nedenle çok daha keyifli bir sürüş deneyimi sunuyor. Codemasters’taki geliştiriciler, F1 23’ün sürüş mekaniğinin ince ayarını mükemmelleştirmeyi başardılar.

Optimize edilmiş destek ayarları ve kontrolleri oyun tarzınıza göre ayarlamak için çeşitli seçenekler sunan F1 23, özellikle oyuncuların özel bir direksiyon kurulumu yerine daha az hassasiyete sahip olduğu bir kontrol cihazında da oynamasına imkan sağlar. Tabi ki onu bir direksiyon setiyle oynarsanız, deneyimi daha da geliştirebilirsiniz.

4 F1 23

Tüm yeni pistler oyunda mevcut. Özellikle geri dönen Losail ve yepyeni ve büyüleyici Las Vegas pisti. Las Vegas’taki ilk sürüşümde “bu pist artık benim favorim” dedim ve büyülendim. Orada gerçek bir yarışı izlemek için sabırsızlanıyorum. Oyun ayrıca Paul Ricard, Shanghai ve Portimão gibi artık programda olmayan bazı eski parkurları da içeriyor ve mevcut parkurlardan bazıları Barcelona gibi yeni hallerine güncellendi.

F1 23 oynanış

AI iyileştirmeleri: F1 23 oynanışında en önemli iyileştirmelerden biri de AI davranışları. F1 22’deki sorunlardan biri de yapay zeka ve onun aşırı öngörülü hareketleriydi. F1 23 ile AI yarışmacıları, yarışlarda deneyimi çeşitlendirmek için hareketleriyle bir rastgelelik duygusu iletiyorlar. Kariyer Modu’nu oynadıktan sonra rekabetin ne kadar doğal olduğunu anlayacaksınız. Diğer arabalar sadece yarışı bitirmek için orada değiller; sizinle rekabet ederler. Ve en önemlisi, bir zafer kazanmak için birbirleriyle de rekabet ederler.

Kariyer Modu: Kariyer Modu, bir F1 oyuncusunun heyecanından hiçbir şey kaybetmeden günlerce oynayabileceği bir moddur. Ama tabii ki oyun zorlu. Bu moddaki başarı, daha ziyade bir hassasiyet ve hız riskidir. Kazanan, doğru anda hızlanabilen ve virajları mükemmel şekilde alabilen kişi olacaktır. Ancak bu, mükemmel zamanlama ve çok fazla deneyim gerektirir.

8 F1 23

Hikaye modu: F1 21, Breaking Point bölümleri aracılığıyla seriye bir hikaye ekledi. Bu yeni oyun modunda oyuncular, profesyonel ve emekli olan Casper Akkerman’ın akıl hocalığı yaptığı genç yetenekli bir sürücü olan Aiden Jackson adında bir F1 yarışçısını yönetmek zorundaydı. Bu hikaye, gerçek bir Formula 1 takımında olmanın nasıl bir şey olduğunu gösterdi. Tüm bu dramatik hikaye, Breaking Point 2 ile geri döndü. Bu konuda spoiler vermeyeceğim. Oynanış açısından Breaking Point 2 daha çok bir belgesel ve bu anlamda gayet iyi iş yapıyor.

F1 World: F1 23’e bir başka yeni ekleme de F1 World ve bu en hafif tabirle mükemmel. F1 World, aslında F1 23 için yeni ana merkezdir ve her şey birbirine bağlıdır. F1 22’deki F1 Life’ın yerini alan F1 World, çok şeyi birleştiriyor. Kapsayıcı karşılaştırma, seçilen dereceli yarışlar ve lisanslar vb. ile F1 World arabanız için teknik puanınızı çeşitli yükseltmelerle oluşturmayı hedeflediğiniz ve Podium Pass ile iç içe geçmiş bir online yarış modu. Bu oyuna her gürün girip oynadığım yer de tam burası.

5 F1 23

Aracınızı geliştirmek için yarışlardan kazandığınız parçaları ve ekip üyelerini kullanabilirsiniz, ama aynı zamanda ne isterseniz kendiniz üretebilirsiniz. Kazanılan parçalar rastgele niteliklere ve bonuslara sahip olacak ve bazıları bastırma kuvvetini iyileştirecek, diğerleri belirli durumlarda ERS verimliliğini artıracak ve diğerleri motor gücünü artıracak. Piste göre farklı parça takarak yarışta avantaj sağlayabilirsiniz.

6 F1 23

F1 23 ses ve grafik

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, F1 23, türün sunduğu en iyi araba modellerinden bazılarını ve ortamları içeren muhteşem bir yarış oyunudur. Çoğu zaman yarışın ne kadar hızlı olduğuyla ilgili görselleri gerçekten takdir etme şansınız olmaz, ancak etrafa bakıp her şeyi anladığınız durumlar gerçek bir zevktir.

9 F1 23

F1 23 görsel olarak da göz kamaştırıyor. Ancak bu iyileşme daha çok arabaların detaylarında ve hikaye ara sahnelerinde. Ödül veya röportaj kazandığınız sahneler ne yazık ki cansız ve karikatürize. Bu, önceki yıllardaki F1 oyunlarında da bir sorundu ve ne yazık ki aynı şekilde devam ediyor.

3 F1 23

Daha önemli revizyonlar gören bir alan da menülerdir. Yeni menü basit, sezgisel ve gezinmesi kolay. Daha iyi menüler bazılarına çok önemli gelmeyebilir, ancak F1 23’ün her oynadığınızda etkileşime gireceğiniz birkaç özelliğinden biridir.

7 F1 23