F1 Manager 2023 inceleme

Frontier Development’ın Formula 1’i temel alan yarış simülasyonu ve yönetim oyunu serisinin ikinci bölümü olan F1 Manager 2023, kısa bir süre önce yayınlandı. Peki F1 Manager’in yeni sürümünde bizim için neler var? Oyunun yeni sürümü, geçen yılki oyuna göre oldukça geliştirilmiş ve birçok yanlışlık düzeltilmiş. İlk olarak bu yılki sürümün bize getirdiği yeniliklere bakacağız ve ardından oyunu genel olarak inceleyeceğiz.

F1 Manager 2023 inceleme

Bu yılki F1 Manager oyunuyla ilgili haberleri takip ettiyseniz, yarış simülasyonu açısından pek çok planlanan değişikliği görmüş olacaksınız. Bu, geliştirilmesi gereken önemli bir alandı, çünkü geçen yılki oyunda, özellikle önceki sürümlerde epeyce yanlışlık vardı.

En önemlisi, DRS efektleri ve araçların birbirini yakın takibi sonucu arkadaki aracı etkileyen kirli hava dağılımı, araçların birbirini kolay takip etmesini önleyecek şekilde ayarlandı. Böylece bir sürücü DRS alanına her girdiğinde sollamalar olmuyor. Ayrıca yarış boyunca oluşan DRS trenlerinin de önüne geçilmiş oldu.

f1 manager 23 1

Sadece DRS ve araçların takip sorunu çözülmedi, aynı zamanda oyun boyunca sürücülerin yerleşimleri daha gerçekçi ve DRS menzilinden çıkmak daha kolay hale getirildi. Bu sayede yarışlarda lastik aşınması ve pit stop stratejileri çok daha önemli bir hale geliyor.

f1 manager 23 2

F1 Manager 2023 oynanış

Oynanışa geçerken yarışlarda lastik stratejisinin öneminden tekrar bahsedeceğim. Lastik seçimleri, farklı lastik bileşimleri ve ne kadar aşındıkları, bir aracın hızında büyük bir rol oynuyor.

f1 manager 23 3

Oyunda geçirdiğim vakitte bunun en önemli konulardan biri olduğunu fark ettim. Bu durum, serinin geçen yılki versiyonunda çok önemli yer tutmuyordu. Lastiklerin performans ömürleri sona erdikten sonra araçlarda hız kaybı dikkat çekici seviyededir. Tüm bu değişiklikler, oyunun geçen yılki versiyona göre çok daha gerçekçi olmasını sağlar.

f1 manager 23 4

Oyunu izlemeyi daha heyecanlı hale getirmek için vizör kamerası eklendi. Araçların kaza veya spin vb. olayların ardından pist dışına çıkmaları durumunda yarışa dönüş aksiyonları daha gerçekçi hale getirildi.

f1 manager 23 otomobil analizi

Öte yandan geçen yılki oyunda yer almayan Sprint hafta sonları da bu sezon F1 Manager 2023’e dahil edildi.

f1 manager 23 5

Oyuna ayrıca yeni bir senaryo tabanlı “Yarış Anları” modu getirildi. Burada çeşitli senaryoları başarmamız isteniyor. Senaryo modları genel olarak gerçek yarışlardaki olaylara benziyor. Bu modun amacı, oyuna kısa süreli eğlence ve biraz çeşitlilik katmak.

f1 manager 23 ozel senaryo

Tabi ki oyunda her şey yarış simülasyonu ve heyecanlı geçişler üzerine değil. Oyunun yönetim tarafı da bir diğer alan olarak öne çıkıyor. İster pit stop sürelerini kısaltmak, ister pit stoplar sırasında hata yapma olasılığını azaltmak veya pit ekibinizi dinlendirmek olsun, pit ekibinizin hangi iyileştirme alanına odaklanması gerektiğine ilişkin farklı ön ayarlar vardır.

f1 manager 23 6

Artık arabanız için yeni parçalar tasarlamak, parçanın sahip olmayı planladığınız kullanım ömrünü dikkate alma faktörüne sahiptir. Parça ne kadar hafif olursa, arabanız o kadar hızlı olur, ancak daha hızlı bozulduğu için daha erken değiştirilmesi gerekir ve yenisini üretmek izin verilen bütçenizden daha fazla harcama yapmanıza neden olur.

f1 manager 23 yaris sonucu

Oyunda personel ve sürücü gelişimi de daha gerçekçi hale getirildi. Oyunun geçen yılki versiyonunda yaş önemli değildi ve tüm sürücülerin sezon sonu derecesi yükseliyordu. Artık daha yaşlı olanların dereceleri düşecek ve genç sürücülere yatırım yapmak önemli olacak. Oyunda ayrıca Formula 2 ve Formula 3 şampiyonaları da simüle edilecek. Böylece yeni yetenekleri daha kolay takip edebilirsiniz.

f1 manager 23 pilot gelisimi

Diğer yandan, oyuna daha sonra yapılacak bir güncelleme ile takım değiştirme özelliğinin de eklenmesi bekleniyor. Takım Patronlarına sezonlar arasında takım değiştirme fırsatı sunulacak. Yönetim görevlerini devralmanıza hangi ekiplerin açık olduğu, bir Takım Patronu olarak performansınıza bağlı olacaktır.

f1 manager 23 tesisler