Elektrikli araç alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Elektrikli araç satın almak öyle hafife alınacak bir şey değil. Temel olarak, bir içten yanmalı motorlu araba alırken olanla aynı şey. Veya bir ev. İhtiyaçlarınıza göre istediğiniz veya ihtiyacınız olan araba modelini bulmak için zaman ve özveri gerektiren yüksek bir masraftır.

Benzinli, dizel veya hibrit motorlar yerine elektrikli aracı tercih ettiğinizde, satın almadan önce dikkate alınması gereken birkaç hususu düşünmenin zamanı geldi. Başlangıç ​​olarak, günden güne ihtiyacınız olan menzil. Ya da vereceğiniz kullanım için. İşe gitmek mi? Ya da çalışmak için? Hafta sonu kullanacak mısınız? Kısa mesafeler mi yoksa uzun mesafeler mi? Yaşadığınız yerde iyi bir şarj ağı var mı?

Elbette araç satın alırken dikkat edilmesi gereken pek çok şey var. Elektrik olsun ya da olmasın. Bagajın boyutu, mevcut koltuk sayısı ve tipi, güvenlik sistemleri, ekranlar ve Android veya iPhone desteği gibi konforlar, şasinin tasarımı… Ancak, alışılmış yönlerin dışında birkaçına odaklanalım. özellikle bir elektrikli araba ile ilgili hususlar.

Hangi menzile ihtiyacınız var?

Elektrikli bir araç alırken sahip olabileceğimiz ana korku budur. Tüm günümü fişe takarak harcamak zorunda kalacak mıyım? Bütün hafta beni meşgul edecek mi? Menzil, herhangi bir ulaşım aracında en önemli hususlardan biridir. Benzinli, dizel veya elektrikli olsun.

Ve bu anlamda, elektrikli arabayı her gün iş yerinize gitmek için kullanacaksanız, sürekli seyahatlerde iş aleti olarak kullanacaksanız veya sadece ara sıra ihtiyacınız olacaksa aynı olmayacak.

Kentsel çevre için özel olarak tasarlanmış elektrikli araçlar var. Ancak daha fazla menzile sahip daha fazla model bol miktarda bulunur. Bu yüzden uzun bir yolculuk yapacaksanız bu tip modelleri göz önünde bulundurmalısınız. Özellikle şarj noktalarına sık sık gidemeyecekseniz.

Size bir fikir vermek için. Tesla Model 3 626 kilometre, BMW i4 590 kilometre, KIA EV6 528 kilometre, Polestar 2 551 kilometre, Hyundai Ioniq 5 507 kilometre, Smart #1 440 kilometre menzil sunar.

Nereye giderseniz gidin şarj noktaları olması

Diğer Avrupa ülkelerinden farklı olarak Türkiye, şarj istasyonlarının veya elektrikli otomobiller için şarj noktalarının bolluğuyla tam olarak öne çıkmıyor. Dolayısıyla, menzilin yanı sıra bir elektrikli araç satın alacaksanız, dikkate alınması gereken en önemli ikinci husus, onu şarj edip edemeyeceğiniz ve nerede şarj edebileceğinizdir.

İyi haber şu ki, farklı web sitelerinde şarj noktalarını nerede bulacağınızı kontrol edebilirsiniz. Tesla’nın supercharger haritasına da göz atabilirsiniz. Markasına ait bir aracınız olmasa bile kullanabileceğiniz bazıları vardır. Bu haritalarla, arabanızı evden uzakta şarj edip edemeyeceğiniz veya bunu bir gecede yapmanız gerekip gerekmediği konusunda bir fikir edinebileceksiniz. Ve daha uzun yolculuklar planlamak için faydalı olacaklar.

Garaj alanınıza mı park edeceksiniz?

Bir önceki noktayla ilgili olarak, bir elektrikli araç satın almadan önce göz önünde bulundurulması gereken üçüncü husus, onu nereye park edeceğinizdir. Kendi özel garajınız var mı? Bir ortak garaj alanına park ediyor musunuz? Her iki durumda da arabanızı kullanmadığınız zamanlarda şarj edebilmek için bazı uyarlamalar yapmanız gerekecektir.

Elektrikli bir arabayı, varsayılan olarak gelen kablo veya ilgili adaptör ile akıma bağlamak mümkün olsa da, ister kendi garajınız olsun, ister park yerine park edin, bir araba şarjı kurmalısınız. Önceden evrak işlerini halletmeniz gerekmesine rağmen, özellikle de bu bir ortak otoparksa, onunla elde edebileceğiniz daha fazla tesis vardır. Bu tür bir hizmeti tavsiye eden ve sunan bayiler bile var. Ve bu ek bir masraf anlamına gelse de sonunda onu amorti edeceksiniz.

Ne tür bir elektrikli araç istiyorsunuz?

Bu nokta, herhangi bir araba alıcısının sahip olacağı sorunun aynısı olduğundan, elektrikli bir araç satın almaktan biraz uzaklaşıyor. Şu anda, birçok elektrik türü var. Şehir sınıfı, kompakt, 4×4, SUV tipi… Her biri farklı bir kullanıcı tipi için tasarlandı.

Güce, tahmini menzile ve fiyata, eğer tek başına kullanacaksanız veya tüm ailenizi alacaksanız, kendinizi araba kullanmakla sınırlayacaksanız, koltuk sayısını, bagajın boyutunu eklemeliyiz. şehriniz veya metropol bölgeniz veya uzun yolculuklar yapacaksınız… Buna faydalar, tüketim vb. de eklenince seçenekler artıyor.

Bütçe, destekler ve özel teklifler

Ancak, karşılayamayacaksanız, önceki dört noktayı planlamanın faydası yoktur. Kesin olarak, bazı tüketicileri hala geri çeken yönlerden biri, elektrikli araç satın almanın bazen biraz pahalı olmasıdır. Aslında sektör genelinde fiyatlarda artış yaşandı. Daha fazla menzil, daha büyük modeller, çeşitli otomatizmalar… Ancak bu, bütçesi kısıtlı olanlar için pek iç açıcı değil.

Elektrikli bir araç veya genel olarak bir araba satın almak – daha sürdürülebilir olsun ya da olmasın – marka ve modellere bakmak için çok zaman harcamayı gerektirir. Ancak bir başlangıç ​​bütçesi düşünmekten zarar gelmez. Elektrikli arabamız için harcayabileceğimiz minimum ve maksimum ücret. Sonra piyasaya göre ayarlamamız gerekip gerekmediğini göreceğiz.

Buna olağan indirimler, teklifler ve sübvansiyonlar eklenmelidir. Bayiler genellikle konuyla ilgili tavsiyelerde bulunur, ancak aracın nihai fiyatını düşürmek için hangi sübvansiyon planını kullanabileceğimizi bilmek uygundur.