İSPARK elektrikli araç şarj istasyonu nerede?

Elektrikli araç sahiplerinin İstanbul’da araçlarını şarj etmeleri için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kuruluşu İSPARK tarafından İstanbul genelinde elektrikli araç şarj istasyonları devreye alındı. Çevre dostu yeni nesil araçları desteklemek isteyen İSPARK, İstanbul’un altyapısının elektrikli araçlara hazır hale getirilmesi için önemli bir adım atarak elektrikli şarj istasyonları kurmaya başladı.

İSPARK, kent genelinde belirlenen noktalara elektrikli araç şarj istasyonu kurmak üzere çalışmalar yaptı. 2010 yılında İBB ile Gersan A.Ş. arasında yapılan protokol kapsamında, ilk etapta 5 noktaya kurulan elektrikli araç şarj istasyonu sayısı 2013 yılında 13’e çıkarıldı. 2014 yılından sonra bu konudaki çalışmalar yavaşlarken 2023 yılında İBB tarafından yeni bir proje başlatıldı.

2023 yılında yeni bir girişim başlatan İBB, çoğu İSPARK otoparkına şarj istasyonu kurmak için harekete geçti. 2023 yılında Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Projesini başlatan İBB, yepyeni şark ünitelerini devreye almaya başladı. İBB’nin ilk hedefi, 2030 yılına kadar İSPARK’ın tüm otoparklarının en az yüzde 10’unda elektrikli şarj istasyonunun kurulması.

İSPARK elektrikli araç şarj istasyonları nerede?

Söğütlüçeşme otoparkı, Pendik Pentaş Otoparkı, Cihangir Katlı Otoparkı, Mecidiyeköy Katlı Otoparkı, Taksim TRT otoparkı, Bostancı Günaydın Otoparkı ve Ümraniye Haldun Alagaş Otoparkında elektrikli şarj istasyonu bulunuyor.

İSPARK elektrikli araç şarj istasyonları hakkında bilgiler

İSPARK elektrikli araç şarj istasyonlarında 2 araçlık yer bulunuyor. Çift çıkışı olan şarj ünitelerinde aynı anda iki araç şarj edilebiliyor.

ATV gibi elektrikli araçları da şarj edebilecek yapıda çıkışlara sahip olarak tasarlanan şarj istasyonları, kullanılan enerjinin ödenmesinde İstanbul Kart gibi ön ödemeli kartlar, kredi kartları veya mobil ödeme imkânlarını da içeriyor.