İETT’de kredi kartı ile ödeme ücreti

İstanbul’da İETT otobüslerinde kredi kartı ve banka kartı ile ödeme dönemi başladı. Ancak uygulama büyük bir sorunla başladı. Temassız ödeme yöntemi kullanılarak yapılan kredi kartı ve banka kartı ödemelerinde farklı ücret tarifesi uygulanması vatandaşların tepkisini çekti.

UKOME kararına göre 1 Kasım 2023’ten itibaren geçerli olan yeni tarife ile kredi kartlarıyla metrobüste ödeme yapan vatandaşlardan 40 TL kesilecek, İETT otobüslerinde ise 20 TL kesilecek. Yeni tarife ile kredi kartı ile ödemede yüzde 33 indirime gidildi.

Böylece İstanbulkart yerine kredi kartlarıyla ödeme yapanlar metrobüste 17.75 TL, İETT otobüsünde ise 5 TL fazla ödeyecekleri anlamına geliyor. Normalde metrobüste en yüksek yolculuk ücreti 22,25 TL, İETT otobüsünde ise 15 TL.

İETT’de kredi kartı ile ödeme ücreti

İETT otobüslerinde kredi kartı ile ödeme ücreti başlangıçta 30 TL olarak açıklandı. Metrobüste kredi kartıyla ödeme ücreti ise başlangıçta 60 TL olarak açıklandı.

Metrobüse 60 TL vermek istemeyen bazı vatandaşlar ise İstanbulkart kullanmanın daha mantıklı olduğunu söyledi.

İBB ise konuyla ilgili bildiriminde, uygulanan tarifenin UKOME’de yer alan tüm yetkili kurumlarla beraber alındığı bilgisi verildi.

Gelen tepkilerin ardından toplanan UKOME, kredi kartı ile ödemede alınan ücrette yüzde 33 indirime gitme kararı aldı.