Maltepe Cumhuriyet Meydanı açıldı

İstanbul Maltepe’de Bağdat Caddesi’nde trafiği yer altına alan “Maltepe Meydanı Projesi” kapsamında yapılan “Maltepe Cumhuriyet Meydanı” açıldı. Daha önce hizmete alınan “Maltepe Meydanı Cumhuriyet Alt Geçidi”nin ardından üst yapı çalışmaları da tamamlandı ve yeni Maltepe Meydanı açıldı.

Yapımı İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından gerçekleştirilen Maltepe Meydanı hizmete açıldı. Maltepe’de trafiği rahatlatmak ve kesintisiz ulaşım imkanı sağlamak amacıyla yapılan meydan alt geçidinin ardından yaya trafiğine açılan üst kısım da tamamlandı.

Maltepe Cumhuriyet Meydanı Açılışı 2

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından 17 Mart 2024’te açılışı yapılan “Maltepe Meydanı Projesi”, vatandaşlardan büyük övgü aldı. Açılış törenine binlerce kişi toplanırken, açılış töreni adeta büyük bir mitinge dönüştü.

Maltepe Cumhuriyet Meydanı Açılışı 3

Maltepe meydan alt geçidi açıldı

Çalışmaları 2021 yılı Kasım ayında başlayan Maltepe Meydanı Projesi kapsamında trafiğin yer altına alınmasını sağlayan alt geçit tamamlanarak 13 Eylül 2023’te araç trafiğine açıldı.

Maltepe meydan alt geçidi 2

Bağdat Caddesi’nde Maltepe merkezde araç trafiğinin yer altına alınmasıyla beraber bölgedeki trafik sıkışıklığı sorunu da çözülmüş oldu. Proje kapsamında Maltepe Meydanı ile ilgili çalışmalar ise devam ediyor.

Maltepe meydan alt geçidi 3

Uzun yıllardır yapılması beklenen, ancak 2021’de çalışmaları başlayabilen Maltepe Meydanı Projesinde son aşamaya gelindi. Proje kapsamında bulunan alt geçit tamamlandı.

Maltepe meydan alt geçidi

Proje kapsamında 25 bin metrekarelik alan yaya trafiğine açıldı. Proje ile beraber çok sayıda sosyal donatı alanı ve ticari alan da kullanıma sunuluyor.