Tormented Souls inceleme

Şilili oyun stüdyosu Abstract Digital tarafından geliştirilen ve doksanlı yılların sonlarına doğru büyük bir etkiye neden olan oyunların yeniden canlandırılması olan Tormented Souls, Caroline Walker’ın hastaneye dönüşen korkunç bir malikanede ikiz kızların gizemli bir şekilde ortadan kaybolmasını araştırdığı maceraya yeni bir dokunuş getiriyor.

Tormented Souls inceleme

Tormented Souls, Dual Effect ve Abstract Digital tarafından geliştirilen bağımsız bir projedir. Tormented Souls, sınırlamalarının çok farkında olan ve çok az şeyle çok şey yapan ilginç bir video oyunudur. Onun gücü, keşif duygusu, bulmacaları ve bilmeceleridir. Tormented Souls’un hikayesi bizi iki ikizin fotoğrafını içeren isimsiz bir mektup alan bir öğretmen olan Caroline Walker rolüne sokuyor.

Her şey döngüseldir. Resident Evil tarafından popüler hale getirilen Alone in the Dark tasarımını kullandıktan sonra, çoğu korku oyunu Resident Evil 4’e benzer şekilde gelişti. Şimdi, çaresiz kaldığınız birinci şahıs bağımsız oyun trendi, geliştiricilerin kendilerini bile yormaya başlamış gibi göründüğünde, klasiklerin geri dönüşünü görüyoruz. Tormented Souls, bu kökenlere bir geri dönüş.

Her şey birdenbire, unuttuğunuzu söyledikleri iki kızdan kartpostal içeren bir mektup alan kahramanı bir kızla başlar. Lafı daha fazla uzatmadan, onlar hakkında bir şeyler bilmemiz gereken eski, terk edilmiş bir hastaneye gidiyoruz ve işte o zaman dehşet başlıyor. Bilincimizi kaybettik ve bir küvette entübe edildik ve bir gözümüz eksik.

tormented-souls-1

Tormented Souls oynanış

Kasvetli hastaneye vardıktan sonra, Caroline bilinmeyen bir gölge tarafından kafasına vurulur ve bu da bilincini kaybetmesine neden olur. Bir süre sonra, suya batırılmış tamamen çıplak bir küvette uyanır. Hemen bir gözünün eksik olduğunu fark eder, şaşkın ve tamamen kafası karışmış, bir çıkış yolu aramak için yerde gezinmeye başlar, ancak küçük prenseslere ne olduğunu öğrenmeden önce değil.

tormented-souls-2

Oyun, gelişimini üç anahtara dayandırıyor: ilerlememize izin veren nesneleri, anahtarları ve öğeleri bulmak için keşif; bir kez düştüğünde tekrar ortaya çıkmayan belirli düşmanları yenmek için ateşli silahlarla veya yakın dövüşle savaşın; ve çok, çok çeşitli ve çok talepkar olan bulmacalar. Bazı bulmacalar karmaşık ve yanıltıcıdır. Bizi çözüme yönlendiren ipuçlarını bulmak için tüm öğeleri ayrıntılı olarak incelememiz gerekiyor. Buradaki harita pek kolay değil, çünkü ona doğrudan erişimimiz yok ve sürekli olarak bölgenin ilgili haritası için menüyü aramamız gerekecek, kaydettiğimiz ilerleme bize gösterilmiyor.

tormented-souls-3

Herhangi bir klasik Resident Evil oyununu düşünün ve nasıl oynandığını mükemmel bir şekilde hayal edebilirsiniz. Öyle ki, D-pad ile oynarsak tank benzeri kontrollerimiz olurken, çubuk ile 3D hareketimiz olacak. Silahı çekmek için bir düğmeyi ve ateş etmek için diğerini basılı tutun, yakın dövüş silahını kullanmak için de aynısını yapın… Eminim fikri anlamışsındır. Dövüş zor, ama sonunda eskisi gibi oynamayı ve kontrollere alışmayı öğreniyor.

tormented-souls-4

Basit bulmacalar aracılığıyla yerin elektrik ışığını geri yüklememiz gereken asma kilitler veya bakımla kapatılmış odaları keşfedeceğiz. Bazılarının zevkine veya hoşnutsuzluğuna göre, Tormented Souls, ilerlememizi yalnızca çok sınırlı kullanımlı kasetler aracılığıyla kaydetmemize izin verir, bu da sürekli olarak ilerlemeyi kayıt eden takıntılılar için ıstıraba neden olur.

tormented-souls-5

Tormented Souls grafik ve ses

Değiştiremeyeceğimiz sabit bir kamera perspektifimiz var, belirli anlarda ilerlememizle kamera bize farklı bir görünüm vermek için hareket ediyor, örneğin: Caroline bazı bölümlerde doğrudan kameraya doğru yürüyor, ancak sabit olmayı bırakmadan. Koridorlar, bir aydınlatma seviyesi ile çok iyi işlenmiştir.

Müzikal olarak, oyun, daldırma oluşturmaya ve yakın tehlike korkusunu hissetmeye yardımcı olan korku atmosferine göre orkestral melodilere sahiptir. İlerlememizi kaydettiğimiz odanın bile ilk Resident Evil’a çok benzeyen rahat bir melodiye sahip olmasına şaşırdım. Oyun, çok iyi bir performans sergileyen İngilizce seslendirme özelliğine sahiptir.