Stronghold: Definitive Edition inceleme

Çok eski bir strateji oyununun yeni Definitive Edition’ı için inceleme sayfamızı oluşturduk. Stronghold o kadar eski bir oyun ki, bu, geliştirici FireFly Studios’un piyasaya sürdüğü 2. Definitive Edition sürümü oldu. Stüdyo daha önce, orijinalinin 10. yılında bir Definitive Edition yayınlamıştı, şimdi, 22. yılında yeni bir Definitive Edition sürümümüz var. Peki her iki sürüm ve orijinali arasındaki farklar nedir ve en yeni Stronghold: Definitive Edition nasıldır? Bu incelemede tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Stronghold: Definitive Edition inceleme

Stronghold, ortaçağ İngiltere’sinde geçen gerçek zamanlı bir strateji oyunudur. Birincil amaç genellikle düşman saldırılarına karşı savunmak veya karşı saldırılar için bir hazırlık alanı olarak hizmet etmek için devasa ortaçağ tahkimatları geliştirmeyi içerir. Esasen, savaş için geleneksel gerçek zamanlı strateji oyunlarından unsurları harmanlayan, bina yerleştirme ve üretim zincirlerinin kalenin ekonomisi üzerindeki etkisini vurgulayan bir kale simülasyonudur. Oyunun cazibesi, modüler duvarlar, merdivenler, kuleler, kuşatma ekipmanları, katran dolu sahalar, bekçi köpekleri, sivri uçlar ve daha fazlasını içeren hayallerinizdeki kaleyi yaratmak için sayısız olasılıkta yatmaktadır.

Kalenize geri dönme ve hain ordulara karşı duvarları bir kez daha adama çevirme zamanı geldi. Stronghold: Definitive Edition, 2001 orijinal oyununun tamamen yeniden oluşturulmuş ve yeniden düzenlenmiş versiyonudur. 22 yıl sonra, Firefly Studios, kale yönetimi ve ortaçağ savaş stratejisi oyununu modern çağa getirmeye çalıştı. Yükseltilmiş görseller, skor ve seslendirme için yeniden oluşturulmuş ses düzeni, yepyeni bir kampanya ve diğer çeşitli eklemelerle, kesinlikle eski ihtişamına kavuşturulmuş bir başyapıt gibi görünüyor.

Oyunun orijinaline göre farkları, sadece görsel ve kalite olarak iyileştirmelerle sınırlı değil, ayrıca yapılan eklemeler ile zenginleştirilmesini de içeriyor. Her şeyden önce 2001 senaryo modu, yeni ve geliştirilmiş grafikler ve oynanış ayarlamaları ile geri dönüyor. The Rat ve The Snake bölgelerine yapılan saldırıları içeren tamamen yeni bir 14 görevlik hikaye mevcut. Dahası, 10 güçlü bir Castle Trail modu bile var. Burada, geliştiriciler ikonik taşı sadık okçularınızla savunabileceğiniz kaleler var. Sonuç olarak, yeni içerik muhtemelen gerekli bile değildi, ancak dahil edilmesi Definitive Edition’ı daha çekici bir paket haline getiriyor.

Stronghold Definitive Edition 2

Stronghold: Definitive Edition oynanış

Stronghold: Definitive Edition’ın en önemli özelliği yaşam kalitesini iyileştirmek. Oyun sadece büyük bir makyaj yapmakla kalmadı, aynı zamanda kontrol şeması, isterseniz her zaman klasik kontrolleri kullanma imkanı ile daha modern standartlara uyarlandı. Haritalar daha büyük ve birim sınırı 1500’den 3000’e iki katına çıkarıldı. Buna Steam Atölyesi entegrasyonunu, ultra geniş ekran desteği, diğer çeşitli hata düzeltmelerini ekleyin ve Stronghold: Definitive Edition, oyunu oynamanın en iyi yoludur.

Stronghold Definitive Edition 3

Yirmi yıl sonra, mükemmel yeni görseller ve bir dizi yeni içerikle övünen Stronghold’un gerçek zamanlı taktikleri ve şehir kurma sistemleri hala en iyilerden biri. Kaynak toplama ve yönetimi, yapı malzemeleri toplamayı ve genişleyen nüfusunuzun ihtiyaçlarını sürdürmeyi dengelediğiniz için başarı için hala gereklidir.

Önceki girişten dönen ana kampanya, daha zor zorluklarda bile artık oldukça kolay geliyor. Oyunun bir kısmı da oldukça basit hale gelebilir. Örneğin, ekmek üretmek bir seçenekse, başka bir şeye gerek yoktur. Bununla birlikte, savaş hala ilgi çekici. Daha yüksek birim ve bina sınırlarının eklenmesi, yeni kampanya görevlerine damgasını vuruyor ve üstesinden gelinmesi gereken büyük zorluklar yaratıyor. Şu anda olduğu gibi, Definitive Edition mükemmel bir Stronghold aksiyonudur, sadece daha büyük ölçekte, ki bu hiç de fena bir başarı değil.

Stronghold Definitive Edition 4

Stronghold: Definitive Edition grafik ve ses

Stronghold: Definitive Edition’ın diğer en büyük değişikliği, görseller. Firefly Studios burada da ideal dengeyi büyük ölçüde yakaladı. Animasyonlar çok etkileyici bir şekilde revizyona edildi. Bira fıçılarının etrafında dolaşan bira fabrikası hanımları, taş ocağı madencisinin o taş bloğunu tatmin edici bir şekilde şekillendirmesi olsun, hepsi harika görünüyor.

Dokular tamamen yenilendi ve her şey daha parlak ve daha ayrıntılı görünüyor. Orijinal çekicilik ve estetik sağlam bir şekilde yerinde kaldığı, sadece daha parlak olduğu için gerçek bir özenle ele alındı. Şövalyeler de artık gerçek şövalyelere benziyor, çünkü önceki karakter modelleri gümüş ve kılıçtan oluşan bir ağa karışmış gibi görünüyordu.