Bus World inceleme

KishMish Games, otobüs temalı simülatör oyunu Bus World ile otobüs simülasyon türüne yepyeni bir soluk getirdi. Oyun, yolcuları taşımak ve felaketlerden muzdarip insanları kurtarmak için oyuncuları çeşitli konumlara götürüyor.

Bus World inceleme

Bus World, çeşitli ortamlarda, günün farklı saatinde geçen bir serüvendir. Oyunda toplam 3 senaryo bulunuyor. Başta da söylediğimiz gibi oyun, yolcuları bir yerden alıp başka bir konuma bırakmaktan daha fazlasını sunuyor. Oyunda ana senaryolar var. Ana kampanya yolcu taşımacılığı ile ilgilidir.

İkinci senaryoda, oyuncular mekanik sorunları olan bir otobüste yolcu taşırlar. Oyuncular yol boyunca çeşitli sorunlar yaşayabilir ve hayatta kalmak için çevreyi kullanmak zorunda kalabilirler. Arazi, düşük yakıtlı bir otobüs kullanan ancak dik bir yokuştan aşağı inmek zorunda kalan bir ortama sahip olabilir. Yokuş aşağı inerken motoru kapatmak, otobüsü ileriye doğru hareket ettirirken aynı zamanda yakıt tasarrufu da sağlar.

Bus World 2

Üçüncü senaryo felaket senaryolarına sahip. Olaylar Çernobil Santrali felaketi, orman yangınları, depremler, kasırgalar ve daha fazlasını kapsıyor. Chernobyl’de oyuncular, tasfiye memurlarının yüksek dozda radyasyona maruz kalırken en çok radyasyon yayılan noktaları bulmalarına yardımcı olmak zorundadır.

Bus World 3

Bus World oynanış

Kasırgaların arasından geçmek sorun yaratabilir, çünkü oyuncuların kafası karışabilir ve ondan güvenli bir yere gitmek yerine içine girebilir. Kasırgalar ayrıca yola enkaz atarak glat yangınlarına neden olabilir.

Bahsedilen bir diğer yer ise Güney Çin’dir. Hava güneşli, ancak ormanlar ve dar kıvrımlı yollarla ortamlar tehlikeli. Güneşli hava, tsunami, sel, kaya düşmeli depremler ve hatta kasırgalarla aniden tehlikeli hale gelebilir. Keskin virajlar, uçurumlar ve geçilmez yollarla dolu yollar düşünüldüğünde, öngörülemeyen hava koşullarında araba kullanmak daha da tehlikelidir.

Bus World 4

Oyun ilk olarak 29 Eylül 2022’de Erken Erişim’e girdi ve yaklaşık bir yıl süren geliştirme çalışmalarının ardından 14 Eylül 2023’te tam versiyon olarak piyasaya sürüldü.