Jusant inceleme

Life is Strange ile ün kazanan Don’t Nod, yaptığı çalışmalarla özel bir stüdyodur. Jusant ile Parisli stüdyo, portföyüne çok özel özelliklere sahip üç boyutlu bir platform oyunu ekliyor ve bu, hem Don’t Nod’un en iyi nasıl yapılacağını bildiği şeyde ve bu oyunda ilk kez denediği şeyde olması gerektiği gibi çalışıyor. Bu nedenle, Don’t Nod’u zirveye taşıyan, bilinmeyene heyecan verici bir dikey yolculuk olan Jusant incelememizde bize katılmanızı istiyoruz.

Jusant inceleme

Jusant, deniz suyunun gelgitte geri çekilmesini tanımlamak için kullanılan Fransızca bir terimdir. Oyun, üzerinde insanların yaşadığı, ancak şimdi boş ve kuru bir çorak arazi haline gelen kayalarla dolu zengin bir deniz olarak hayal edebileceğimiz fantastik, belirsiz bir yerde geçiyor.

Tırmanmaya başlayabileceğimiz bir yer bulana kadar bir zamanlar okyanus olan kara boyunca yürürüz. Jusant’ın tırmanışı oyunun tüm kontrol şemasını kaplar. Kontrolörde tırmanma eylemiyle ilgili olmayan neredeyse hiçbir düğme yoktur: sol ve sağ tetikleyiciler, sol ve sağ ellerle tutamakları kavramak için kullanılır, bir düğmeyi basılı tutarak kavrama noktaları yerleştirebilir, diğeriyle bir makara alabilir ve basit bir joystick hareketiyle bir ipte yukarı veya aşağı gidebiliriz.

Tüm bu eylemler ve temsil edilme biçimleri, Jusant’ı tırmanmanın ağırlık ve öneme sahip olduğu fiziksel bir oyun haline getiriyor. Yavaş yavaş ilerlemeye, bir sonraki adımı düşünmeye ve çevre ile olan ilişkimizden zevk almaya teşvik ediliriz. Ancak dikkatli olun, bu bir tırmanma simülatörü değil. Bu hareketlerin muhteşem bir şekilde yeniden yaratılması, esasen bir tırmanma bulmaca oyunu olan şey için bir başlangıç noktası olarak kullanılıyor.

Jusant 2

Jusant oynanış

Jusant bir tırmanma oyunudur. Don’t Nod, gereğinden fazla acı çekmenizi istemez. Yılın en iyi oyun müziklerinden biri eşliğinde sürükleyici bir hikayeyi çözerken deneyimin tadını çıkarmanızı istiyor. Jusant’ta yaptığımız tek şey, uzun zaman önce onu çevreleyen deniz ortadan kaybolduğunda ıssız bırakılan canlı bir dikey köyü santim santim keşfederek tırmanmak.

Jusant’ın sadece profesyonel bir tırmanıcının dikey bir duvarla karşılaştığında ne hissettiğini iletmek değil, oradan başlamak ve bize en saf video oyunu tarzında seviyelerle meydan okumak istiyor. Bu macerada, büyülü güçleri tırmanmak için yeni yollar açmanıza yardımcı olacak sudan yapılmış bir yaratıkla birlikte olacağınızı keşfetmeniz uzun sürmeyecek.

Jusant 3

Dikey bir sıçrama ve çift atlama var, ilerlememizi sağlamak ve gereğinden fazla düşmemek için tırmanmadan önce kendimizi bağlayabileceğimiz bir karabinamız var. Bir tırmanışın ortasında bir destek noktası elde etmemizi sağlayan ikincil kancalar da vardır. Buna ek olarak, oyunu oluşturan beş bölümün her biri, Jusant’ı her zaman farklı ama tanıdık hissettiren bazı özelliklere sahiptir. Bir süre sonra bazı tutuşları ortadan kaldıran kavurucu bir güneşten veya tırmanışı zorlaştıran veya iyi kullanılırsa bizi doğru yöne iten bir kasırga rüzgarından bahsediyoruz.

Tırmanma, Jusant’ın oynanışının temel parçasıdır, ancak oyunda daha fazlası vardır. Tırmandığımız tüm kayaların altında bir keşif ve keşif duygusu yatıyor. Her zaman göz önünde değildir, ancak onu keşif yapan da tam olarak budur. Tüm oyuncular bu koleksiyonlarla ilgilenmeyebilir, ancak bazıları hikayeyi şekillendiren ve The Tower’da yaşayan karakterlerin doğrudan tanıklıklarıyla size anlatanlardır. Duvar resimleri, yığılmış taşlar var ama hepsinden önemlisi belgeler var.

Jusant 4

Bazıları karakterlerin kendileri tarafından birbirlerine gönderilen mektuplardır. Ancak en ilginç olanı, oyunun görünmeyen kahramanı Bianca’nınkilerdir. Bianca, geçmişte kahramanımızın peşinden koştuğu aynı suyu aramak için La Torre’nin tepesine doğru bir yolculuğa çıkan genç bir kadındır. Günlüklerini bularak hikayesini öğreniyoruz ve onu görmesek bile yolculuk sırasında yanımızda birinin olduğunu hissediyoruz. Bunlar çok ilginç belgelerdir ve tavsiyemiz, Jusant’tan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, mümkün olduğunca çoğunu bulmak için elinizden gelenin en iyisini yapmanız gerektiğidir.

Jusant grafik ve ses

Jusant’ın görsel-işitsel bölümü harika. Seviye tasarım vuruşlarıyla şaşırtma yeteneği, grafik bölümünde, minimalizmden muhteşem bir şekilde nasıl çalıştıklarıyla şaşırtan manzaralarla çoğaltılır. Renk paleti ve karakterlerin, ortamların ve nesnelerin üç boyutlu modellemesinin orada söyleyecek çok şeyi var. Dağın en kurak bölgesinden karanlık mağaralara ve ıslak köşelere kadar. Bu arada oyun müziği ve ses efektleri, duyguları sürekli olarak pekiştiriyor.

Büyük ve dik bir duvarla karşılaşmadan önceki hisleri, bunun müdahaleci düşüncesinin çok zor olacağını, dayanıklılık çubuğum minimumda olduğunda bunalmayı ve sağlam bir zemine ulaştığımda büyük rahatlamayı uzun süre hatırlayacağım.