DEVOUR inceleme

Devour, Straight Back Games stüdyosu tarafından 2021’de piyasaya sürülen, esas olarak 4 arkadaşa kadar kooperatif olarak oynanmak üzere tasarlanmış bir hayatta kalma ve aksiyon macera oyunudur. Amaç, kötülük tarafından ele geçirilen ve bizi cehenneme sürüklemek isteyen tarikat üyelerinden kaçmaktır.

DEVOUR inceleme

Oyunun bir kampanya modu olmasa da, oyunun başında bize anlatılan bir hikayesi ve bağlamı var. Şeytani bir tarikatın liderine ne olduğunu öğrenmek için ilginç bir arka planı var. Anna Puerta, Azazel’in Gözcüleri adlı şeytani bir tarikatın lideridir ve yıllardır keçi iblisini diriltmeye çalışmaktadır. Eski metinlerde bulduğu farklı ritüelleri denedi, ancak haftalarca ondan hiçbir haber alınamadı, takipçileri amacına ulaştığından ve bir şeylerin ters gittiğinden korkuyor.

Güvenilir takipçilerinden birinin rolünü üstleniyoruz ve ne olduğunu öğrenmek için evine gidiyoruz. Anna’nın ritüeli adım adım gerçekleştirmek için bir rehber görevi görecek yazılarını bulacağız ve hedeflerde ilerledikçe zorluk artıyor. Oyunun bir hikaye modu veya kampanyası yok, sadece tek bir haritada oluşturulan bir oyundur.

Devour, çevrimiçi olarak 1 ila 4 oyuncu tarafından oynanabilen bir örnek oyundur ve ana amaç aynı olmasına rağmen, anahtarlar farklı yerlerde görünebildiği için her seferinde oyun farklıdır ve Anna’ya sahip olan iblisin davranışı oyunun ilerlemesine bağlı olarak değişir. Arkadaşlarla oynamak için iyi bir oyun olduğunu düşünüyorum, bence oyunun esprisi orada, çünkü biraz tekrarlayıcı olsa bile tek oyunculu bir oyunu kazanmak çok zor. Zaten deneyimli ve zorlukları sevenler için deneyebilirler.

DEVOUR 2

DEVOUR oynanış

Zara, Molly, Nathan ve Sam olmak üzere 4 karakter arasından seçim yapabiliriz ama bu sadece arkadaşlarla oynarken güzel olabilecek bir şeydir, çünkü onları farklılaştıran hiçbir avantaj veya özel özellik olmadığı için oyunun zorluğunu seçebilir ve kıyafet değiştirebiliriz. Oyuna Anna’nın evinin girişinde başlıyoruz, bir el feneri kullanabileceğiz ama iki tür ışığı var, beyaz olanı mekanı aydınlatmaya ve haritanın karanlığında ilerlemeye yarayan ve ultraviyole olan İblislerle savaşmak ve Anna’nın öfkesini yatıştırmak için.

Tek amacımız, iblisin Ana’nın vücudunu terk etmesi için ritüeli gerçekleştirmek, bunun için evin farklı odalarına girmemize, kafesteki keçileri serbest bırakmamıza ve sonunda ritüeli tamamlamak için onları kurban etmemize izin veren anahtarlar bulmamız gerekecek. Keçileri yakalamak için onlara yiyecek bırakmamız gerekecek, yemeye geldiklerinde onları yakalayabiliriz, kazana götürebiliriz ve sonra kesimi bitirmek için yakıtı kullanmamız gerekir.

DEVOUR 3

Ne zaman bir keçi kessek zorluk artıyor. Anna giderek daha düşmanca hale gelir ve daha fazla iblis ortaya çıkar. Kolay bir iş gibi görünüyor, ancak karmaşıklık, saman ve yakıt gibi malzemelerin evin hem dışında hem de içinde etrafa dağılmış olması ve bir seferde yalnızca bir eşya taşıyabilmemizdir.

Her seferinde bir keçi feda edebileceğiz, bu yüzden tek başına bir oyun oynamayı zor buldum, çünkü onları yakalamak uzun zaman alıyor, üstüne üstlük Anna giderek daha fazla dahil oluyor ve iblis orduları hiç beklemediğiniz bir anda işlerini yapıyor.

DEVOUR 4

DEVOUR grafik ve ses

Grafiklere gelince, çok karanlık görünüyor ve el fenerinin ışığı çok güçlü değil, bu yüzden bir şey görmek istiyorsak çok iyi nişan almamız gerekecek. Aynı arka plana sahip Devour öncesi oyun olan The Watchers’a çok benzeyen bir grafik kalitesine sahip.

Oyunda amaç sizi korkutmak ve ana rol her zaman ses tarafından üstleniliyor, çünkü çoğu zaman Canavar veya Şeytan’ın huzurunda değiliz. Oyunun sesi çok iyi, görüş alanımda hiçbir şey olmamasına rağmen nadiren evden kaçacak kadar paranoyak hissettim. Yanınızda oldukları hissi, evin içinde dolaşan sürekli kapı sesleri, ayak sesleri ve keçiler sakin olmanıza izin vermiyor.