Squad inceleme

2015 yılında Steam Erken Erişim olarak piyasaya çıkan Squad, Offworld Industries tarafından geliştirilip 2020’de tam versiyon olarak yayınlanan, FPS nişancı türü gerçekçi bir çok oyunculu oyundur. Squad adından da anlaşılacağı gibi ekip bazlı bir askeri nişancı oyunu olarak ün yapmıştır.

Squad inceleme

Squad, oyun oynarken sizi gerginlik dolu bir ortama sokmayı amaçlıyor. Size bir alanı nasıl arayacağınızı ve mümkün olduğunca göze çarpmayan bir şekilde nasıl ilerleyeceğinizi öğreten bir eğitim ile gelir. Ardından, arazinin sunduğu her şeyden yararlanan ekipler, haritada işaretlenen hedeflere ulaşana kadar korkuluklar ve sis perdeleri arasındaki kırsal veya kentsel alanlarda ilerlemek zorundadır.

Savaş cephesi sürekli şekilleniyor, bu da oyunların yoğunluğu için bir artı. Komutan olarak görev yapan kişinin kısa ve özlü emirlerine uyarak ekibin geri kalanıyla koordineli olarak organize olmalı ve hareket etmelisiniz. İlerleme sırasında tüm açıları kapsamak için takım arkadaşınıza çok iyi bakmalı ve bir blok olarak hareket etmelisiniz.

Birkaç harita var, o kadar büyük ki, haritaya 50’ye 50 asker sorunsuz bir şekilde sığıyor. Her tur, oyuncuların bir konvoy şeklinde hareket etmek için kamyonlara ve araçlara binmesiyle iki alana bölünmeyle başlar. Biraz gösteriş amaçlı gibi, çünkü oyunun sonucu için pek bir değeri yok, ancak sizi ilk andan itibaren tamamen savaşın içine sokmaya değer. Yoldaşlarınızla o bakışlar, arazinin engebeli zeminindeki banklarda zıplamalar.

Squad 2

Squad oynanış

Ekip hedefine ulaşır ulaşmaz, koşmalı ve kendinizi ön cepheye atmalısınız. Her durumu değerlendirin. Ateş ediyorsanız, bunun nedeni, etkinliği ve güvenliği garanti eden bir açıya dikkatlice ulaşana kadar sakin ve metodik bir şekilde senaryodaki önemli bir noktaya ulaşmayı başarmış olmanızdır. Yakınlardan geçen mermiler, sanki ölümün yakın olduğunu ve daha da dikkatli olmanız gerektiğini fısıldarcasına ekranın kararmasına neden olur. Düşerseniz yardım çağırabilirsiniz, ancak takımın sizden istediği yerde değilseniz, takım arkadaşlarınızın geri kalanı sizi canlandırmak için kendilerini riske atmak istemezler.

Aslında, Squad’ı anlamanın kendi ismine dikkat etmekten başka bir yolu yoktur, çünkü işbirliği ve iletişim olmadan kazanmak imkansızdır. Savaş alanındaki hiyerarşi var ve işliyor, bu nedenle daha deneyimli oyunculara karşı durmak ve faydalı olmak mantıklı olduğu kadar kolay. Elbette, her zaman işe yaramaz, ancak rolleri geldikleri gibi üstlenmek, en azından ekibin iyi bir şey yapacağının garantisidir.

Oyun modları açısından, oldukça eğlenceli bir çatışma tarzı mod var, ancak en iyi hali, hedef tabanlı olanlar. Bu formatlarda, iki taraf stratejinin etkisiyle ileri ve geri hareket eder ve savaş hatlarını her zaman canlı tutar, bu da her oyuncuyu nerede ve nasıl en yararlı olabileceklerini düşünmeye zorlar. Tekme atan düzinelerce asker, sokaklarda hareket eden tanklar ve gökten ateş eden helikopterlerle, bir saniye bile rahatlamanıza izin vermeyen sürükleyici bir savaş deneyimi haline geliyor.

Squad 3

Squad grafik ve ses

İki taraftan bahsediyor olsak da, Squad’da birkaç grup var ve bu, birimlerin tanımlanmasını biraz daha karmaşık hale getiriyor. Aslında, bu zamanla anlaşılan bir şey ve aksi takdirde savaşın nasıl gittiğini öğrenmek çok fazla zaman almıyor. Bu kadar detaylı ve net grafiklerin yanı sıra bu kadar yeterli ve inandırıcı bir kompozisyon veya tasarıma sahip senaryolara sahip olması çok yardımcı oluyor. Karakterin hareketi ve animasyonları tamamen iyi.

Toplulukla el ele bunca yıllık ilerleme, teknik olarak sınırlamaları ve hatta zaman zaman ufak tefek sorunları olsa bile, kendini çok iyi tanıyan ve istediğini ileten bir oyun yapmaya hizmet etti. Squad, gerçekçilik ve sinematografi arasındaki canlı savaştır. Asker ve yoldaş rolüne girmek ve kahraman olmayı unutmak için bir oyun. Türün genellikle sunduğundan farklı bir şey.