Blood West inceleme

Blood West’te, hakkında hiçbir şey bilmediğimiz ama ruhları bir görevle diriltilen ölümsüz silahşoru oynuyoruz. Görevimiz Vahşi Batı’nın bu topraklarını işgal eden kötülüğe bir son vermek. Bu görev için gerekli tüm gizlilik ve şiddet becerilerinize ihtiyacınız olacak. Mezarın ötesinden canavarlar, iblisler ve ruhlarla dolu ve her zaman kara gecenin yoldaşı olduğu bir dünya.

Blood West inceleme

Blood West’in hikayesi iki olaya dayanıyor: biri, ya bizi dirilten ruhlarla ya da onu dolduran birkaç garip karakterle kısa ve aydınlatıcı olmayan diyaloglardan oluşuyor. Diğeri, ister senaryoların oluşturulduğu ayrıntı ve özen, ister bulabileceğimiz ve esas olarak yüzleşmemiz gereken farklı canavarları açıklayan bazı notlar olsun, çevresel anlatıdır.

Bunu baştan açıklığa kavuşturalım, Blood West bir boomer nişancı oyunu değil, ancak retro estetik bizi aldatmaya yönlendirebilir. Bu, referansları kolayca izlenebilen sürükleyici sim öğelerine sahip gizlilik esaslı bir FPS’dir.

Ölümsüz silahşoru idare etmek bir öğrenme süreci gerektirir, hareketlerimiz yavaştır ve bizi koşmaktan, göğüs göğse dövüşmekten veya zıplamaktan alıkoyacak bir dayanıklılık çubuğumuz vardır. Daha zayıf düşmanlardan dört vuruş/atış sizi öldürebilir ve aynı anda iki veya üçten fazlasıyla yüzleşmek asla iyi bir fikir değildir. Başlangıçta mevcut olan silahlar ve cephane zayıftır ve yeniden yükleme oldukça yavaştır.

Blood West’te keşif ve sabır çok önemlidir. Kendinizi, hayatta kalmanıza yardımcı olacak değerli nesneleri (silahlar ve her türlü silah) ve tüm ilgi çekici noktaları birbirine bağlayan çok sayıda kısayolu arayabileceğiniz binlerce kuytu köşeye sahip üç sanal alan haritasının (kanyonlar, bataklık ve dağ) önünde bulacaksınız. Oyun alanını anlamak, her köşeye bakmak ve düşmanların davranışlarını ve konumlarını gözlemlemek en iyi silahımızdır.

Blood West 2

Blood West oynanış

Öte yandan acele etmek, genellikle hızlı ve ani bir şekilde ölmenin garantisidir. Her bölgenin haritalarını küçük bir fiyata alabilirsiniz, evet, ancak ayrıntılı değiller, bu nedenle bu senaryoları avucunuzun içindeymiş gibi öğrenmek için çok çaba sarf etmeniz gerekecek. Bu, herkesi memnun etmeyecek yavaş bir tempo yaratır.

Düşman yapay zekasının nispeten basit olduğu da doğrudur, bu da strateji oluşturma söz konusu olduğunda bizim lehimize çalışır. Evet, her birinin, işin içine girdiklerinde öğrenmesi ve tahmin etmesi kolay olan kendine özgü davranışları vardır. Öğrenmemiz için de iyi olacak farklı güçlü ve zayıf yönlere sahip, iyi farklılaştırılmış düşmanlar.

Blood West’in bazı sürükleyici sims veya RPG’lerden miras kalan bir başka mekaniği, kahramanı oyun modumuza uyarlamamıza izin verecek çeşitli becerilere yatırım yapmamız için bize puan verecek deneyimdir. Yakın dövüş saldırılarına, ateşli silahlara, gizliliğe veya daha dengeli bir şeye daha fazla güvenebiliriz.

Blood West 4

Neredeyse hiç kimsenin bundan bahsettiğini görmedim ama Blood West’te ruh etkileri de bulabiliriz. Ama dahası var, biraz daha fazlası. Onları kullanmak için bir an durması gereken şifa nesneleri ve daha fazla ayrıntı, ancak çok önemli olanı, ölüme nasıl yaklaşıldığıdır. Başlangıç olarak, şenlik ateşi görevi gören, yeniden dirileceğimiz güvenli yerlerimiz var ve hedefimize dönene ve düşmanların bir kısmı dirilinceye kadar tüm yolu yeniden yapmak zorunda kalacağız.

Blood West’te hem ana hem de ikincil görevlerimiz var. Ana olanlarla yeterince sahip olsak da, biraz daha fazla deneyime sahip olmak veya daha fazla ve daha iyi nesneler bulmak için her zaman bir ikincil veya başka bir şey yapmanız önerilir. Oldukça fazla isteğe bağlı içerik var, ancak hiçbir noktada oyunun yapay olarak uzatıldığını hissetmedim.

Blood West 5

Blood West grafik ve ses

Grafikler, karanlık olmanın yanı sıra, klasiklere dayalı ancak daha çağdaş unsurlarla olma felsefesini de takip ediyor. Blood West, bize 90’ların sonu veya 2000’lerin başındaki FPS’yi tekrar hatırlatan pikselli dokulara sahip düşük poli bir estetiğe sahip. Yine de, oldukça taze ve modern hissettiriyor, bunun grafik kasını esnetmeye çalışmayan bağımsız bir oyun olduğunu her zaman akılda tutuyor.

Blood West 3

Blood West’in estetiği, çok fazla vahşet ve belirli bir hamur dokunuşu olan saf Amerikan gotiği. Ayrıntılı senaryolar, düşmanların tasarımları ya da o yozlaşmış ve ürkütücü atmosfer, düşmanca bir dünyada olma hissi ve o yalnızlık hissi yaratmak söz konusu olduğunda bir çekim olarak çalışan estetik duyarlılığımla tamamen örtüşüyor.

Müzik çoğu zaman bir ortam kaynağı olarak kullanılır, neredeyse hiç melodi yoktur ve neredeyse ses efektleriyle karıştırılır. Tabii ki, hareketlendiğinde, genellikle aksiyon ve/veya gerilim anlarına eşlik etmek için çok sevdiğim birkaç metal, hard rock ve hatta punk akorları duyabiliyoruz. Genel olarak ses efektleri ve özellikle silahlar da oldukça tatmin edici bir silah oyunu oluşturmaya yardımcı oluyor.