Kartalspor’a stat yapılması düşünülen arazi, nasıl konut alanı oldu?

Kartal’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ek hizmet binalarının bulunduğu devasa Hazine arazisi, Özelleştirme İdaresi tarafından hazırlanan planla ticaret, konut ve resmi kurum alanına çevrildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı imar planlarına göre araziye, 17 katlı inşaatlar yapılabilecek. Söz konusu araziye daha önce Kartalspor için yeni stat yapılacağı iddia edilmişti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Kartal’da bahse konu şehir parkı ve stadyum yapılması beklenen arazi için konut alanı olarak imar planı çıkartılmasına ne diyeceği ise merak konusu oldu.

Özelleştirme İdaresi, 29 bin 625 metrekare büyüklüğündeki arazi için, yeni imar planları hazırlayarak Cumhurbaşkanı’nın onayına sundu. Hazırlanan Nazım İmar Planları ve Uygulama İmar Planları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı ve onay kararı 3 Ağustos 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı.

İstanbul Anadolu Adalet Sarayı’nın doğusunda, D-100 Karayolu’nun kenarında yer alan söz konusu arazinin küçük bölümü ‘resmi kurum alanı’ olarak ayrılırken; D-100 kenarında kalan büyük bölümü ise ‘ticaret + konut alanı’ olarak ayrıldı. Emsal=2 yapılaşma hakkı verilen araziye 17 katlı inşaatlar yapılabilecek.

kartalspor stadı arazisi

Kartalspor için stat yapılacaktı

Dönemin Kartalspor Başkanı Ali Apaydın, belirtilen araziye Kartalspor için stadyum yapılacağını açıklamıştı.

Apaydın, söz konusu 29 bin 625 metrekarelik alanın 9 bin 153 metrekarelik kısmını kapsayan tapunun 01 Aralık 2017 tarihi itibariyle Kartal Belediyesi mülkiyetine geçtiğini söyledi. Üzerine stat yapılacak alanın kalan diğer kısımlarının tapusunun Kartalspor mülkiyetine verilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile protokol imzaladıklarını belirten Apaydın, Kartalspor’un böylece yaklaşık 11 bin metrekarelik bir stattan, neredeyse 30 bin metrekarelik bir stada taşınacağını kaydetti.

İBB Genel Sekreter Yardımcısından Tepki

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Buğra Gökçe, sosyal medya hesabından karara tepki gösterdi.

Gökce, “Kartal İlçemizdeki kamuya ait tam 29 bin 625 metrekare büyüklüğündeki arazi Cumhurbaşkanı tarafından imzalanan 3 Ağustos tarihli kararname ile 17 katlı yapılaşmaya açıldı. Biz görevimizi yerine getirip itiraz edeceğiz. Nedenlerini aşağıda paylaşmak isterim.” dedi.