Heybeliada’da elektrikli otobüs seferleri başladı

İstanbul’un Adalar ilçesine bağlı Heybeliada’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiralarından İETT tarafından işletilen elektrikli otobüsler hizmet vermeye başladı.

Adalar’da yılların sorunu fayton meselesinin çözülmesiyle beraber ada içi ulaşımda tercih edilen elektrikli araçlar büyük ilgi görüyor. İlk olarak büyük zorluklara ve engellemelere rağmen Büyükada’da hizmete geçirilen elektrikli araçlar, şimdi de Heybeliada yollarında.

Faytonların yerine hem gezi hem de ulaşım amacıyla kullanılacak elektrikli araçlar Heybeliada’da da seferlere başladı. Heybeliada’da HA-1 ve HA-2 koduyla hizmet verecek elektrikli araçlar için İstanbulkart ve Adakart kullanılacak. 13 kişilik elektrikli araçlarla yapılacak seferlerde Adakart sahipleri 3 lira 50 kuruş ödeyecek. Adakart’ı olmayan ve İstanbulkart kullanacak yolcular ise 12 lira ücret ödeyecek.

Heybeliada otobüs hatları durakları

HA-1 Çarşı – Akçakoca – İtfaiye otobüsü

Geçtiği duraklar: Ulubey – Anadolu Lisesi – İsmet İnönü Müzesi – Vaftizci Yahya Klisesi – Akçakoca Sokak – İsmet İnönü Parkı – İtfaiye.c Kalkış saatleri: Saat 06:00’dan 09:00’a kadar her 30 dakikada bir, saat 09:00’dan 19:00’a kadar her 20 dakikada bir, saat 19:00’dan 21:00’a kadar her 30 dakikada bir.

HA-2 Çarşı – Çam Limanı otobüsü

Geçtiği duraklar: Ulubey – Anadolu Lisesi – İsmet İnönü Müzesi – Vaftizci Yahya Klisesi – Alman Koyu – Gençlik Kampı – İsmet İnönü Parkı – İtfaiye. Kalkış saatleri: 09:00’dan itibaren 19:30’a kadar 10 dakikada bir, saat 19:30’dan 21:00’a kadar her 15 dakikada bir.