Kadıköy-Maltepe-Kartal havaray hattı geliyor

İstanbul genelindeki teleferik hatları da 30 kilometreyi aşacak. Halihazırda Maçka-Taşkışla ve Eyüp-Pierre Loti arasında hizmet veren teleferik hatlarına 10 hat daha eklenecek. Bunlardan en uzunu ise 10 kilometre uzunluğunda olması beklenen Mecidiyeköy-Zincirlikuyu-Çamlıca hattı olacak. Bu hat 2015’te hizmete girecek. En çok teleferik projesi ise Haliç çevresinde yaşama geçirilecek. Diğer hatlar ise Aydos, Büyükada, Kınalıada, Beykoz, Kayışdağı ve Büyükçekmece’de hizmete girecek.

İstanbul’da trafik sorunu raylı sistemle çözülecek. Yeni metro hatlarına ilave olarak kent, havadan demir ağlarla örülecek. Raylı sistem uzunluğunu 2019’da 774 kilometreye çıkarmayı hedefleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), sadece metro ve tramvay değil havadan gidecek raylı sistemlerle de sorunun çözümüne katkı sağlayacak.

ÖNCELİK KİLİT YERLERE

Metro projeleri için ihaleler açan ve çalışmalar başlatan İBB, Havaray hatları için de ihale ilanlarını yayınladı. Proje için ve danışmanlık hizmeti için ilanlar veren İBB, çok büyük kısmı trafiğin yoğun olduğu bölgelerde 10 havaray hattı açmayı düşünüyor . Buna göre, Sabiha Gökçen Havaalanı -Formula, Ataşehir-Ümraniye, Kartal-D100, Maltepe-Başıbüyük hatlarının toplam uzunluğu 52 kilometre olacak.

En uzun havaray hattı ise Kadıköy-Maltepe-Kartal arasındaki ‘Minibüs yolu’ denilen Fahrettin Kerim Gökay Caddesi ve Şemsettin Günaltay Caddesi boyunca uzanacak. Bu hattın uzunluğu 18 kilometre olacak. Avrupa Yakası’ndaki en dikkat çekici Havaray hatları ise Şişli-Taksim, 4. Levent-Gültepe-Levent, Sefaköy-Halkalı-Beylikdüzü arasında yaşama geçirilecek. İlki 2015’te hizmete girecek hatların hepsinin 2023’te tamamlanması beklenmekte.