Çatalca’da Kaleiçi Cami, Topuklu Çeşmesi ve Havuzu restorasyon projeleri onaylandı

Çatalca belediye başkanı Cem Kara’nın göreve geldiği günden bugüne üzerinde titizlikle durduğu projelerden biri daha hayata geçiyor. Kaleiçi Camii ve Topuklu Çeşmesi ve Havuzu Restorasyon Projeleri onaylandı. Restore işlemleri hızlı bir şekilde başlıyor.

Çatalca belediye başkanı Cem Kara’nın “Yıllardır hatırlanmayan tarihimize ve kültürümüze sahip çıkarak geleceğimizi kuracağız. Geçmişimizi unutmadık, geleceğimize taşıyoruz…”sözleriyle ifade ettiği tarihi dokuların özünü kaybetmeden gelecek nesillere aktarılabilmesi ve kullanılabilmesi amacıyla hazırlanan restore projelerinden “Kaleiçi Camii ve Topuklu Çeşmesi ve Havuzu Tadilat, Restorasyon Projeleri” İstanbul 1 Numaralı Kültür ve Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından onaylandı.

Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından 1983 yılında tarihi eser olarak tescillenen camii ve çeşmenin restore işlemlerinin hızlı bir şekilde belediye gözetiminde yapılacağı belirtildi.

Özgün görünümüne kavuşacak

Geçmişte Çatalca’nın en büyük kilisesi ‘Aya Yorgi’ ismiyle kullanılan ve Cumhuriyet döneminde camiye çevrilen iki şerefeli minaresinin bir kısmı 17 Ağustos 1999 depremi sonrası yıkılarak tek şerefeli hale gelen Kaleiçi Camii’nin rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri Çatalca Belediyesi tarafından hazırlandı. Yapılan restorasyon çalışmaları sonunda özgün görünümüne kavuşacak olan caminin ibadethane olarak tekrar işlevini sürdürmesi hedefleniyor.

Ulu çınarın gölgesinde Tarihi Topuklu Çeşmesi

II. Ahmet tarafından yaptırılan Topuklu Çeşmesi yine Kaleiçi Mahallesi’nde yer alıyor. Hafif sivri kemerli ve kilit taşı süslemeli eyvan biçimde yığma taş malzeme ile inşa edilmiş olan çeşmenin bir nişi ve bitkisel süslemeli madeni ayna taşı bulunuyor. Önünde geniş bir havuz yer alan çeşme günümüze kadar özgün halini korumayı başarmış. Suyu Bizanslılarca getirilen çeşmenin bulunduğu meydanda bir de tarihi çınar ağacı bulunuyor. Tarihi çeşmede yapılacak restorasyon projesi kültürel mirasımızın korunup, gelecek nesillere aktarılmasına vesile olacak.

Geçmişten geleceğe köprü anıtlar

Çatalca belediye başkanı Cem Kara projelerin onaylanması sonrası yaptığı açıklamada, “Kaleiçi Mahallesi 36 ada 2 nolu parselde bulunan Tescilli Anıt Kaleiçi Camiimiz ve Kaleiçi Mahallesi 133 ada 1 nolu parselde bulunan Tescilli Anıt Topuklu Çeşme ve Havuzu Restorasyon Projelerimiz, İstanbul 1 Numaralı Kültür ve Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından onaylandı. Tarihi dokuların kimliğini bozmadan yaşatma çalışmalarımızda tescilli camii, çeşme gibi miraslarımızın restore edilmesi önemlidir. Böylece ilçenin tarihi dokusu ile günümüz arasında kurulan bağ güçlendirilerek yaşatılacaktır. Restorasyon çalışmalarını en kısa zamanda tamamlayarak halkımızın kullanımına açacağız. Halkımıza hayırlı uğurlu olsun” şeklinde ifadelere yer verdi.