İstanbul sahillerine tekne parklarla düzen

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşu İSPARK, İstanbul kıyılarında düzensiz parklanan ve kıyıları işgal eden tekne ve yatların düzenli ve sistemli bir şekilde bağlanması amacıyla Tekne Park projelerini hayata geçiriyor.

İSPARK’ın Bebek’te hayata geçireceği proje ile sahiller vatandaşların daha rahat kullanımına açılacak, tekne park kıyı şeridinden 20 metre içeride olacak ve kıyı ile bağlantısı olmayacak.

Tekneler çevreci yüzer iskelelere bağlanacak

Çevre dostu teknolojilerin kullanıldığı proje yüzer iskelelerden oluşuyor. Gerektiğinde başka bir alana taşınabilme özelliği de taşıyan sistemde çevreye zarar verecek unsurlar bulunmuyor. Deniz içerisine beton kazık vb. gibi uygulamalar projede yer almıyor.

Proje ile sahiller İstanbulluların kullanımına açılırken, deniz ve kıyı kirliliğinin de önüne geçiliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşlarının ortak çalışmasıyla İstinye ve Tarabya’da olduğu gibi deniz içerisindeki zararlı atıklar temizlenerek sahillerdeki kirlilik ortadan kaldırılacak.

Sahil bandı yeniden düzenlenerek daha açık ve yürümeye elverişli hale getirilecek. Tekne Park alanlarında çevreyi kirletmeye sebep olan bakım onarım gibi hizmetler verilmeyecek.

Kayıt dışı ekonominin önüne geçilecek

İstinye ve Tarabya koylarında sistemli ve düzenli bir bağlama modeli oluşturuldu. Yıllardır tonozcu ve yasa dışı işletmecilik yapanların işgali ortadan kaldırılarak gelirler kayıt altına alındı, ekonomiye kazandırıldı. Bebek koyunda da bu tür yasa dışı uygulamalar sona erdirilerek bağlama gelirleri kayıt altın alınarak ekonomiye kazandırılacak.

Tekne ve yat sahiplerine öncelik

İSPARK, daha önce uyguladığı bağlama modelini burada da hayata geçirirken semt sakinlerine öncelik tanıyacak. Tekne parkın bulunduğu bölgede ikamet eden tekne ve yat sahipleri tekne parkta bağlama önceliğine sahip olacak.