İstanbul’da devam eden metro istasyon açılış tarihleri ne zaman

İstanbul'un Trafik çilesine çare olmak için dört bir yanında kurulan metro istasyonlarının açılış tarihleri belli oldu.

Trafik çilesine çare olmak için İstanbul’un dört bir yanında kurulan metro istasyonu şantiyelerinde çalışmalar hızla devam ederiyorYeni metro projeleri ile İstanbul’da Adalar hariç raylı sistemin gitmediği ilçe kalmayacak. Bu ilçeler arasında en şanslı olanları ise Küçükçekmece, Bahçelievler ve Bağcılar, Beykoz, Üsküdar, Sarıyer, Beşiktaş, Şişli, Sultanbeyli, Başakşehir şeklinde sıralayabiliriz.

Bu arada; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Sefaköy-Başakşehir Havaray Sistemi’nin iptal edildiğini, yerine metro ve hafif raylı sistemin hayata geçirileceğini açıkladı.Haliç Unkapanı Tüp Geçit ProjesiUnkapanı karayolu tünel geçiş projesi ile tarihi yarımada Unkapanı üzerinden Şişhane, Kasımpaşa, Karaköy güzergâhına bağlanarak kara ulaşımı tamamen su altında kurulacak bir tünel köprü ile sağlanacak.Buralardan ev alan parasını katlıyor

ÇEKMEKÖY

Yatırımcıların Anadolu yakasındaki yeni gözdesi Çekmeköy. Yüzde 75’i yeşil alandan oluşan yerleşim yerinde, birçok markalı konut projesi yer alıyor. Metro hattı projelerinin de etkisiyle, ilçedeki konut fiyatları son 5 yılda ikiye katlandı. Üsküdar-Çekmeköy arasını 27 dakikada katedilmesini sağlayan metro hattıyla birlikte bölgedeki gayrimenkul fiyatları tırmanışa geçti. 2014 yılında 2 bin 150 lira seviyesinde olan metrekare birim değeri 5 bin lirayı aştı. Ofislerde ise rakamlar 2 bin 850 seviyesinden 7 bin seviyesine çıktı. Sultanbeyli ve Taşdelen üzerinden Sabiha Gökçen Havaalanı’na uzatılacak olan 16 istasyonlu metro hattı üzerinde bulunan mahallelerde bu değerler yüzde 20’nin üzerinde seyrediyor. Kiralamada ise üç yılda yüzde 40’a varan farklılaşma dikkat çekiyor.

TUZLA

2015’te faaliyete geçen Viaport Marina ile başlayan hareketlilik Tuzla’ya yatırım seferberliğinin önünü açtı. Tersane ve sanayi bölgesinin yanı sıra konut alanlarının da planlı şekilde oluşturulduğu ilçede yer alan askeri bölge yeni kurulacak şehir için hareket noktası olacak. 14 milyon metrekarelik alana ev sahipliği yapan Aydınlı-Şifa ve İçmeler bölgesinde kurulması beklenen yeni şehir için geri sayım devam ediyor. Aktif olan Kadıköy-Kartal metro hattına 3,5 kilometrelik bir bağlantı ile entegre olacak Kaynarca ve Tuzla istasyonlarının da yer aldığını söyleyen Yazıcı, ’’Tuzla’da toplam 5 istasyon planlandı. Ayrıca Halkalı-Gebze Marmaray Yüzeysel Metro Hattı’nın Pendik-Gebze kısmında da çalışmalar devam ediyor. Tuzla sınırlarında üç istasyon konumlandırıldı. Ulaşım akslarıyla ilgili projeler tamamlandığında, Tuzla’dan birçok noktaya erişim raylı sistemlerle mümkün olacak. Tuzla Belediyesi ile Tuzla Marina arasında hizmet verecek olan Havaray Projesi de bu noktada ayrı bir önem taşıyor. Bir taraftan ‘deniz’ denilince Tuzla’nın akla gelmesini istiyoruz, diğer taraftan da bilimin ve ticaretin merkezi olan modern bir şehir olma hedefiyle çalışıyoruz ’’mesajını verdi.

ESENYURT – BEYLİKDÜZÜ

İstanbul’un Batı yakasının merkezi olarak bilinen Beylikdüzü ve Esenyurt bölgeleri konut yatırımcılarının ilk tercihi olmaya devam ediyor. 2006 yılında metrobüs projesi gündeme geldiğinde her iki ilçede de emlak fiyatları kademe kademe arttı ve bölge, daha fazla değer kazandı. Benzer gelişmelerin Bakırköy’den Beylikdüzü’ne uzanacak metro hattı çalışmaları sürecinde de yaşanması bekleniyor. Metro hattı tamamlandığında yoğun trafikte 1 saatte alınan mesafe yarı yarıya düşecek, oturumcu ve yatırımcıların ulaşımı kolay yerleri tercih etmesi nedeniyle, birkaç yıl içinde bölgedeki satılık ve kiralık konutların değerlerinin tavan yapması bekleniyor. 

RAYLI PROJELERİN HİZMETE GİRİŞ TARİHLERİ

Anadolu Yakası-Kaynarca – Tuzla Tersane metro 2017-Çekmeköy – Taşdelen metro 2018-İçerenköy – Bostancı metro 2019-Çekmeköy -Sultanbeyli metro 2019-Sultanbeyli – S.Gökçen metro 2020-Göztepe -Ümraniye metro 2020-Kadıköy – Sultanbeyli metro 2023-Beykoz Teleferik Hattı metro 2025-Ataşehir – Ümraniye Havaray metro 2026-Sabiha Gökçen – Tuzla metro 2028-Üsküdar – Beykoz Raylı Sistem Hattı 2028-Kartal – D 100 Havaray Hattı 2030-Sabiha Gökçen Formula Havaray 2030-Maltepe – Başıbüyük Havaray Hattı 2030-Mecidiyeköy -Çamlıca Teleferik Hattı 2015-Gayrettepe – Söğütlüçeşme metro 2028-Zeytinburnu – Kadıköy Metro 2030 Avrupa Yakası-Başakşehir – Kayaşehir Metro 2018-Başakşehir – Kayaşehir Tramvay 2018-3. Havalimanı Raylı Sistem Hattı 2019-Bağcılar – Küçükçekmece Metro Hattı 2019-Mahmutbey – Bahçeşehir Metro Hattı 2019-Gayrettepe -3. Havalimanı Metro Hattı 2020-Halkalı -Çatalca Raylı Sistem Hattı 2020-Sultangazi – Arnavutköy Metro Hattı 2020-Edirnekapı – Gayrettepe Metro Hattı 2023-Rumeli – Aşiyan Sahil Teleferik Hattı 2023-Beyoğlu – Şişli Havaray Hattı 2026-Eminönü – Alibeyköy Tramvay Hattı 2026-Şirinevler – Mahmutbey Tramvay 2026-Şişhane – Kabataş Raylı Raylı Sistem Hattı 2028-Esenyurt – Avcılar Raylı Sistem Hattı 2028-Büyükçekmece – Esenyurt Metro Hattı 2028-TÜYAP- Silivri Raylı Sistem Hattı 2028-Beşiktaş – Sarıyer Metro Hattı 2028-Hacıosman – Çayırbaşı Metro Hattı 2028-Eyüp – Miniatürk Teleferik Hattı 2023-4. Levent – Levent Havaray Hattı 2030.