Kartal’da zabıta memurunu tokatlayan müdürden şok sözler

İstanbul Kartal’da zabıta memuruna tokat attığı gerekçesiyle görevinden uzaklaştırılan eski İBB Zabıta Daire Başkanı olan Tayfun Karali ilk kez hakim karşısına çıktı. Karali mahkemedeki savunmasında tokat attığı kişinin zabıta memuru olmadığını savundu ve “Şikayetçi baygınlık geçirmiş, ambulans çağrılmış gibi olay kurgulandı” diyerek medyayı suçladı.

İstanbul Kartal’da geçtiğimiz yıl aralık ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Tayfun Karali, trafikte emniyet şeridini kullandığı iddiasıyla zabıta memuru Kenan Fidan’a tokat atarak dövmüştü. Şiddetin etkisiyle zabıta memuru Fidan bayılmıştı. Olay anı ise güvenlik kameraları tarafından saniye saniye kaydedilmişti. Olayın ardından görevden uzaklaştırılan Tayfun Karali hakkında, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmış ancak zabıta memuru Fidan Karali’den şikayetçi olmamıştı.

Olay tarihinde İBB Zabıta Daire Başkanı olarak görev yapan Tayfun Karali hakkında “Kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle kasten yaralama” suçundan 1 buçuk yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın bugün ilk duruşması Anadolu 30. Asliye Ceza Mahkemesinde yapıldı.

“TOKAT ATTIĞIM KİŞİ ZABITA DEĞİLDİ”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşavirliği’nde avukatlık yaptığını söyleyen sanık Tayfun Karali savunmasında, müştekinin belediye personeli ve zabıta olmadığını öne sürerek “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Zabıta Daire Başkanı olarak görev yapıyordum. Kartal’da bir toplantıya yetişmek için trafikte seyir halindeydim. Trafik yoğunluğu yoktu. Buna rağmen emniyet şeridinde giden bir araç olduğunu ve bu aracın yolda seyir halinde olan araçları sıkıştırdığını gördüm. Aracın çakarlarından belediye ait olduğunu fark ettim. Toplantının yapılacağı yere geldiğimde emniyet şeridinde seyreden aracın da benim içinde bulunduğum araçla aynı anda toplantının yapılacağı yere geldiğini gördüm. Araç sürücüsüne neden emniyet şeridinde gittiğini sordum. İnsanların hayatını tehlikeye attığını söyledim” dedi.

“OLAY KURGULANDI”

Müşteki Kenan Fidan’ın, kendisine toplantıya yetişmek için emniyet şeridinden gittiği cevabını verdiğini belirten Karali, insani bir refleksle hareket ettiğini ve tepki olarak tokat attığını söyledi. Sanık Karali, “Ardından toplantıya yetişmek için ayrıldım, şikayetçi de ayrıldı. Ancak olaydan birkaç dakika sonra ‘şikayetçi baygınlık geçirmiş, ambulans çağrılmış’ gibi olay kurgulandı ve basına da bu şekilde yansıtıldı. Olayda kusurlu olduğumu kabul ediyorum. Ancak davanın hukuki zemini bu değil. Ayrıca basında şahsın zabıta olduğu belirtilmiştir ancak bu şahıs belediye personeli değildir” dedi.