Kartal’da tam 27 noktadalar, vatandaşlardan para talep ediyorlar

Kartal’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı caddelerde ve arazilerde İSPARK tarafından park alanı işletmeciliği yapılıyor. Kartal 24’ün haberine göre, Kartal’ın tam 27 noktasında konumlanan İSPARK elemanları vatandaşlardan park karşılığı ücret tahsil ediyor.

Hastane önünden çay bahçelerine kadar, en işlek caddelerden kültür merkezi önlerine kadar birçok nokta İBB’ye bağlı İSPARK tarafından tutulmuş durumda. Saati 7 liradan park ücreti tahsil eden İSPARK motosikletten bile para alıyor.

Kartal’ın Üsküdar Caddesi’nde tam 3 noktaya konumlanan İSPARK elemanları, yol kenarına park eden sürücülerden ellerindeki post makineleri vasıtasıyla ücret tahsil ediyor. Üsküdar Caddesi ki Kartal’ın en sorunlu mevki. Yol Kartal’ın en işlek caddesi olmasına rağmen İBB’ye bağlı durumda ve yolun durumu yıllardır aynı. Kaldırımları bile daha 2019’da yapılan yol kaderine terk edilmiş durumda. Vatandaşlar yürüyecek kaldırım bulamıyor, her yeri merdivenlerle dolu. Caddenin ortasında yolu ayıran kısımlar da yok, trafik hep keşmekeş.

kartal üsküdar caddesi-kartal24

Kartal Üsküdar Caddesi park alanı

İBB ile Kartal Belediyesi’nin yeşil alana park kavgası

Kartal Dr. Lüfti Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bitişiğinde bulunan ve Kartal Belediyesine ait olan yeşil alana İBB’nin ücretli otopark yapmak istemesi, Kartal Belediyesine bağlı zabıta ekipleri ile İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı zabıta ekiplerini geçtiğimiz yıl karşı karşıya getirdi.

İBB’ye bağlı 100’ü aşkın zabıtanın, iş araçlarıyla otopark yapılmak istenen yeşil alana gelmesi Kartal Belediyesine bağlı onlarca zabıtayı karşı karşıya getirdi. İBB buradaki yeşil alanı da Cevizli Açık Otoparkı adıyla ücretli otopark yaptı. Soğanlık Metro durağı yanındaki devasa arsaya da İBB tarafından tamamen asfalt dökülerek ücretli park alanı yapılmıştı.

soğanlık metro ispark-kartal24

Soğanlık Metro Durağı İSPARK

Kartal’da İSPARK noktaları

Kartal 24’ün haberine göre, İSPARK’ın Kartal’da konumlandığı diğer noktalar şöyle; Hürriyet Caddesi’nde 8 nokta, Hükumet Konağı mevkinde 2 nokta, İDO önü, Balıkçılar çarşısı, Atatürk Çay Bahçesi önü, Minibüs durakları peronu, Bülent Ecevit Kültür Merkezi bahçesi, Hasan Doğan Spor Kompleksi kapalı otoparkı, Spor Caddesi’nde 1 nokta, Yakacık Adnan Kahveci Metro Durağı, Kartal Köprüsü Kavşağı, Soğanlık İSKİ önü, Soğanlık Metro otoparkı, Cevizli Açık Otoparkı, Kartal Dragos Sosyal Tesisleri.

kartal ispark-kartal24