Marmaray’da ücret iadesi nasıl alınır

Marmaray banliyö tren yolunun açılmasıyla vatandaşlar yeni bir ücret tarifesi ile tanıştı. Esasında bu sistem Metrobüste uygulanan bir düzen, ancak Anadolu Yakası’nın doğu kısmında yaşayanlar Metrobüse pek aşina olmadığı için ilk zamanlar yabancılık çekebilir.

Bu yüzden sizler için Marmaray’da ücret iadesini nasıl alabileceğinizi anlatan bir yazı hazırlamak istedik. 43 istasyon ve 76 kilometrelik güzergâhtan oluşan Gebze- Halkalı Banliyö Hattında istasyon bazlı ücretlendirme yapılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen metrobüslerdeki ücretlendirmede olduğu gibi, istasyonların giriş turnikelerinde en uzun mesafe ücreti alınıp, seyahat sonrası çıkış istasyonu turnikelerinde artan kısmın para iadesi yapılıyor.

marmaray ucret iadesi

Bu sistemin ilk başlarda en kötü yanı, trenden indikten sonra ücret iadesi alınan turnikelerde yığılmalar olmasıydı. Vatandaşlar paralarını geri alabilmek için turnikelerde kuyruk oluşturuyordu. Bu kuyruklar tanzim çadırı veya halk ekmek kuyruklarının bir benzerine dönebiliyordu. Marmaray’da bu sorun da kısa sürede son buldu ve ücret iadesi için turnikelerden geçtikten sonra dışarıda konumlandırılan ayrı ünitelerden ücret iadesi almak mümkün hale geldi.