Kartal’da çöken binada asli kusurlu sayılan Suzan Çayır tahliye edildi

İstanbul Kartal’da çöken ve 21 kişinin canına mal olan Yeşilyurt Apartmanı faciasına yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan Kartallı ünlü mimar Suzan Çayır serbest bırakıldı.

Rapora göre, ruhsat eki onaylı projedeki bina ölçümlerine uyulmayarak binanın eninin 1.10 metre, boyunun da 2.55 metre daha büyük yapıldığı, binanın her katının projeye aykırı olarak 41 metrekare büyütüldüğü belirtildi.

Binanın 2 katının kaçak yapıldığı bilgisine yer verilen raporda, binada kullanılan betonun TSE standartlarının altında olduğu, demirin korozyona uğradığı, betonda deniz kumunun kullanıldığı kaydedildi.

Raporda, binanın projesini oluşturan Suzan Çayır ve inşaat teknik uygulama sorumlusu Uğur Mısırlıoğlu’nun asli kusurlu, inşaat teknikeri Arzu Keleş Boran’ın tali kusurlu, İnşaat Mühendisi Osman Mısırlıoğlu’nun ise kusursuz olduğu belirtildi.

Yürütülen soruşturma kapsamında asıl bilirkişi raporu soruşturma dosyasına eklendi. Soruşturma kapsamında şuan tutuklu bulunan tek kişi olan Suzan Çayır da tahliye edilmesiyle tutuklu kimse kalmadı.