Pendik’e giderken sakın E-9 hattını kullanmayın

İstanbul Kartal’da yaşayan vatandaşlar İBB ve Ulaştırma Bakanlığı’nın birçok hizmetinden faydalanamıyor. İstanbul’da en önemli ulaşım hizmetleri nedense sadece Pendik’ten sağlanıyor.

Yüksek Hızlı Tren’e (YHT) binmek isteyen vatandaşlar Kartal’dan Pendik’e gitmek zorunda. İstanbul Yeni Havalimanına gitmek isteyen vatandaşlar da yine aynı şekilde Pendik’e gidip Havaist otobüsüne binmek zorunda. Çünkü Havaist hattı Kartal’dan geçmiyor.

Deniz otobüsüne binmek isteyen vatandaşlar da Pendik’teki İDO İskelesi’ne gitmek zorunda kalıyor. Eskiden Kartal’da olan İDO İskelesi, 2009 yerel seçimlerinden bir süre sonra kapatılarak Pendik’e taşındı.

E-9 hattı 2 kat fazla ücret çekiyor

Ancak vatandaşlar sahilden İETT otobüsüne binerken fahiş ücret ödemek durumunda kalabiliyor. E-9 hattı Pendik’teki Sabiha Gökçen Havalimanına gidiyor ve İstanbulkart’tan 2 kişilik ücret çekiyor. Sorun da tam burada başlıyor. Aynı otobüse binerek Pendik sahiline gitmek isteyen kişiler tek bilet yerine iki bilet ücreti ödüyor. Hem İDO iskelesi hem de Havaist durağından aynı zamanda E-9 hattı da geçiyor.

Vatandaşların iki kat fazla ücret ödememek için mutlaka sahilden otobüse binerken çok dikkat etmesi gerekiyor. E-9 hattını sadece havalimanına giderken tercih etmekte fayda var. Yine de havalimanına gidiyor diye tek kişi binen birinin iki kişilik ücret ödemesi de ne derece hak, bunu kamu oyunun taktirine bırakmak lazım.