Çoktandır durdurulmuş olan Ümraniye – Göztepe metro inşaatı başlıyor

İstanbul’daki metro ağlarına Ekrem İmamoğlu’nun başkan olmasının ardından yeniden önem artıyor. Durdurulan veya yavaş ilerleyen tüm projeler elden geçiriliyor. Bu projelerden biri olan ve tozlu raflara kaldırılan, çoktandır durdurulmuş olan Ümraniye – Göztepe metro hattı inşaatı tekrar başlıyor. Kazı Töreni’nde konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da bugüne kadar yapılan raylı sistemlerin değerli ama yeterli olmadığını söyledi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu kazı töreninde yaptığı konuşmada “222 km’lik bir metro çalışması devam ediyor. Ne yazık ki bugün içinde bulunduğumuz Göztepe – Ümraniye hattı gibi, 8 proje yaklaşık bir yıl ve daha uzun süredir durdurulmuş projelerdir. Ağustos ayında attığımız imzayla finansal anlamda sorunun büyük bir kısmını aşmış bulunmaktayız. 1 yıldan fazladır duran bu şantiyeyi hareketlendireceğiz. Bu metro hattının 2022 yılında bitirilmesini öngörmekteyiz. ” dedi.

ekrem-imamoglu-metro-2.jpg

“İSTANBUL, GELECEĞİ İLE İLGİLİ KARAKTERLİ ADIMLAR ATACAK”

İstanbul’da 222 kilometrelik bir metro çalışmasının devam ettiğini paylaşan İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Burada, Ulaştırma Bakanlığı’nın 81 kilometrelik bir payı söz konusudur. İBB tarafından da 141 kilometrelik metro çalışmaları sürmektedir. Ne yazık ki, içinde bulunduğumuz Göztepe-Ümraniye hattı gibi 8 projen, yaklaşık 1 yıldır ya da daha uzun süredir çalışmaları durmuş projelerdir. Bunun birçok nedeni var. Önümüzde sıkı bir yükün olduğunun farkındayız; ama arkadaşlarımla çok kararlıyız. İstanbul, güçlü ve kararlı bir kent. İstanbul, şehrin geleceğini tasarladığı gibi, yatırımları ile ilgili de sağlam ve karakterli adımlar atacak. Ağustos ayında attığımız imza ile burayla ilgili finansal anlamdaki sorunun büyük bir kısmını aşmış bulunmaktayız. Yaklaşık 1 yıldan fazladır duran bu şantiyeyi hareketlendireceğiz. Bu hattın, 2022 yılında bitirilmesini ön görüyoruz.”

“BİZİM İÇİN METRO ÖNCELİK”

İmamoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bence düzensiz başlama süreci. Proje yapılır, fizibilitesi yapılır, elbette ihaleye çıkarılır; ama bu ihale süreciyle beraber finans düzeni de organize edilir. Varsa bir borçlanma veya kaynak ayrılmışsa, o kaynak aktarılır. Ama burada o tasarım yapılmadığı için 2017’de başlanan birçok proje, 2017 ve 2018’in sonunda durduruldu. Biraz hareketlendirilme çabası oldu 1-2 ay ama sonra tekrar durduruldu. Tamamen son 2-3 yılın tasarım bozukluğu ile ilgili böyle bir sonucu var, ne yazık ki. Geldiğimiz noktada, şunu itiraf edelim ki, 30 yıllık metro mücadelesinde bugün 150 kilometre –Marmaray’ı saymazsak- bir sonuca ulaşmışsak, aslında bu ne yazık ki bir başarı değil. Keşke daha yüksek kilometreleri konuşabiliyor olsak. Keşke ulaşımda metronun yüzde 18’lik payını değil, 40-50’leri konuşuyor olabilsek. Ama bu gerçekleşemedi. Aslında bu son 2-3 yıla sıkıştırılan işler daha geçmişte planlanıp, bu işler öncelenmeliydi. Bu, bir şehrin, bir ülkenin bazen ulaşıma, yatırım önceliğine, finansal düzenlemeye bağlı politikalarıyla ilgili bir durum. Bizim için metro öncelik. Bundan sonra buna dönük hareketlerimizi mutlaka önceleyerek; ama sağlıklı adımları kararlı atarak, yükleniciye boşlukta kalan hiçbir iş bırakmadan yolumuza devam edeceğiz.”