D-100 Göztepe Köprüsü’nde Kurbağalı Dere genişletme çalışması

İstanbul’da sel sorunlarını aşmak ve dere ıslah projelerini tamamlamak adına önemli bir altyapı çalışması yapılacak. Kurbağalıdere Islah Projesi kapsamında Göztepe Köprülü Kavşak ve Optimum AVM arasında kalan bölgede dere kesiti genişletme çalışması yapılacak.

Etap etap tamamlanması planlanan çalışma kapsamında trafik yeni yapılan servis yoluna yönlendirilecek.İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bağlı kuruluşlarından İSKİ Genel Müdürlüğü, küresel iklim değişikliğinin de etkisiyle zaman zaman mevsim normallerinin üzerinde yağış alınan bölgelerdeki su baskınlarını önleme amacıyla dere kesiti genişletme çalışması yapacak.Bu kapsamda yapımı devam eden Kurbağalıdere Islah Projesi’nde, Göztepe Köprülü Kavşak ve Optimum AVM arasında kalan bölgede dere kesiti genişletme çalışmaları başlatılıyor.

Kurbağalıdere ile su baskınlarına kalıcı çözüm

5 Ekim 2019 Cumartesi günü başlayacak proje, etaplar halinde tamamlanacak ve yaklaşık 6 ay sürecek. Proje ile Kurbağalıdere’yi rehabilite edilerek bölgedeki su baskınlarına karşı kalıcı çözüm getirilecek. Bölgede trafiğin aksamaması için E-5 güzergahı, etaplar halinde kapatılacak. Trafik yeni yapılan servis yoluna yönlendirilecek.

Birinci Aşamada: D 100 Karayolu Göztepe Köprülü Kavşağı Mevkinde trafik, geçici olarak yeni yapılan servis yoluna yönlendirilecek. Haritada yeşil ile gösterilen alanın 60 gün içerisinde bitirilmesi hedefleniyor.İkinci Aşamada: Birinci aşamada tamamlanan kısma trafik yönlendirilerek E5 ve E5’e paralel kısımdaki eksik dere ıslah inşaatları tamamlanacak. Haritada mor ve mavi ile belirtilen noktalardaki çalışmaların 120 gün içinde tamamlanması planlanıyor.

1.Aşama:

goztepe-koprusu-dere-islahi-1.jpg

2.Aşama:

goztepe-koprusu-dere-islahi-2.jpg